Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.16-0.57(-1.51%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Budimex zastąpi Asseco Poland w indeksie WIG20 po sesji 15 marca 2023 r. Do indeksu WIG30 wejdzie Benefit Systems, a zastąpi Bogdankę - poinformowała GPW Benchmark w komunikacie.
Czwartek był na warszawskiej giełdzie dniem wzrostów, jednak na zamknięciu zwyżki były dużo mniejsze niż w trakcie sesji. Pozytywnie wyróżniał się Alior Bank, którego akcje zdrożały o kilka procent drugą sesję z rzędu. Dobrze poradziły sobie banki oraz spółki z sektora energetycznego, ale spadły spółki surowcowe.
Czwartek przyniósł na GPW próbę skontrowania podaży, która od początku tygodnia stara się zainicjować korektę na warszawskim parkiecie. Na WIG20 nie można mówić o sukcesie tej kontry, mimo że indeks zakończył dzień na plusie.
Krajowy indeks największych spółek WIG20 kontynuował zapoczątkowaną w poniedziałek przecenę, tym razem jednak dołączyły do niego także indeksy spółek o średniej i małej kapitalizacji. Dla szerokiego rynku był to już trzeci dzień solidnych spadków, i to przy relatywnie wysokich obrotach (ok. 1,2 mld zł). W gronie blue chipów zniżkowało 18 z 20 walorów, a najlepiej poradził sobie Alior (+2,2%), którego akcje zyskiwały po publikacji lepszych od oczekiwań wyników za...
Środowe notowania na rynku warszawskim były dniem korekty. WIG20 spadł o 1,86 procent przy obrocie ułamek większym od 1 mld złotych, gdy indeks szerokiego rynku spadł o 1,62 procent przy niespełna 1,2 mld złotych obrotu.
Notowania na warszawskim parkiecie w środę ponownie zniżkowały. WIG20 spadł trzecią sesję z rzędu i obecnie jest o 2,6 proc. poniżej poziomu z zamknięcia 23 lutego. Stosunkowo silne były banki, a kurs Alior Banku wzrósł o 2,19 proc. Najsłabszą spółką na szerokim rynku był Ailleron, akcje spółki staniały o ponad 10 proc. po publikacji słabszych od konsensusu wyników za IV kw. 2023 r.
Korekta dynamicznych wzrostów z ubiegłego tygodnia przybrała na sile. Mocna przecena kilku spółek z WIG20 doprowadziła do największej zniżki indeksu od 13 lutego. Główne indeksy z GPW były w środę najsłabsze w porównaniu do indeksów europejskich giełd bazowych.
W pierwszych godzinach środowej sesji główne indeksy giełdowe spadają, przy czym najsłabszy jest WIG20, który zniżkuje o 1,2 proc. Cyfrowy Polsat, drugą sesję z rzędu, notuje kilkuprocentowy wzrost. Lepiej od rynku radzą sobie banki. Kurs Pepco spada o 4 proc., po informacji o utracie środków w wyniku phishingu, a Ailleron zniżkuje o ponad 9 proc., po publikacji słabszych wyników kwartalnych.
Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończył się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,25 procent przy obrocie powyżej 1 mld złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,13 procent przy niespełna 1,2 mld złotych obrotu.
Niewielkie zmiany i słabsza postawa GPW względem giełd bazowych to wynik wtorkowej sesji. Notowania WIG20 próbowały w dynamicznym rajdzie ustanowić nowy szczyt hossy, ale szarża z wykorzystaniem „ciężkiego” sektora bankowego się nie udała.
Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się niewielkimi zniżkami większości głównych indeksów. Wyjątkiem był mWIG40, który zyskał czwartą sesję z rzędu. Wśród blue chipów najlepiej poradził sobie Cyfrowy Polsat, który wzrósł o ponad 5 proc., natomiast słabe były banki. Akcje Vercom zdrożały o niemal 10 proc.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,52%, do poziomu 2464 pkt. mWIG40 podbił 0,92%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,28%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld złotych.
Bez większych fajerwerków rozpoczął się nowy tydzień na GPW.
O ile w piątek wszystkie główne indeksy poprawiły możliwe do osiągniecia szczyty,
o tyle w poniedziałek podnieść poprzeczkę udało się na mWIG40 i sWIG80. Słabszy
tym razem WIG20, a co za tym idzie WIG, konsolidowały się poniżej ostatnich rekordów.
W drugiej części poniedziałkowej sesji wzrosty odnotowują indeksy małych i średnich spółek. W WIG20 zwyżkują kursy banków, na czele z Alior Bankiem i mBankiem.
Początek poniedziałkowej sesji przyniósł lekkie wzrosty większości głównych indeksów. Wśród największych spółek najmocniej rośnie Allegro.
W tym roku największe firmy z GPW będą bardziej hojne, jeśli chodzi o wypłaty dywidend. Największa w tym zasługa przedstawicieli sektora finansowego, który korzysta na wysokich stopach procentowych. Udziałowcy części firm jednak obejdą się smakiem.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus