Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.16-0.57(-1.51%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Reprezentacyjny indeks GPW spadał w ciągu dnia nawet o ponad 2 proc., ale końcówka sesji przyniosła znaczną redukcję zniżek. Najwięcej zależało od postawy sektora bankowego, Orlenu i oczywiście LPP na walorach, którego, mimo spadku zmienności, wciąż handlowano najwięcej.
Po ponad 1-procentowych spadkach głównych indeksów w trakcie sesji, jej zakończenie przyniosło poprawę sentymentu. WIG20 i WIG zanotowały niewielkie spadki, a indeksy małych i średnich spółek wzrosły o 0,2-0,4 proc. Wśród blue chipów wzrosło pięć spółek, z czego najsilniejszy był PGE. Kurs LPP był stabilny, choć na zamknięciu zniżkował o 2,5 proc. i był to drugi największy spadek w WIG20.
Wtorkowa sesja na GPW upływa pod znakiem spadków. Emocje związane z kursem LPP uspokoiły się, jednak spółka notuje spadek o ponad 2 proc., a obroty na jej akcjach ponownie są największe na rynku. W WIG20 na plusie znajduje się tylko Allegro, które rośnie o 1,9 proc. Kurs Action rośnie o 9,4 proc. po zaproszeniu spółki do składania ofert sprzedaży jej akcji.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie ostatecznie nie przyniósł zmian głównego indeksu, WIG20, który pozostaje przy poziomie 2350 pkt. mWIG40 spadł 1,05%, podczas gdy sWIG80 zanotował zniżkę o 0,92%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,2 mld PLN z czego 1 mld przypadł na handel na akcjach LPP.
Poniedziałkowy handel na GPW dalej były skupiony przede wszystkim na notowaniach cen akcji LPP, które zaliczyły dwucyfrowe odbicie, zgarniając połowę obrotów w WIG20. Wystarczyło to na utrzymanie WIG20 w równowadze, bo większość spółek z portfela zaliczyła przecenę.
W poniedziałek na warszawskiej giełdzie panują mieszane nastroje. Rośnie WIG20, lekko spadają mWIG40 i sWIG80. Wśród blue chipów od rana najlepiej radzą sobie walory LPP.
Początek poniedziałkowej sesji na GPW przyniósł lekkie spadki głównych indeksów. Wśród największych spółek najmocniej spadają akcje Kruka.
W centrum zainteresowania inwestorów podczas piątkowej sesji było LPP, którego kurs runął w reakcji na raport Hindenburg Research, sugerujący, że dezinwestycja przez LPP aktywów w Rosji była pozorna. Ostatnia godzina notowań upłynęła pod znakiem tzw. trzech wiedźm, czyli wygasania kontraktów terminowych na indeks WIG20 oraz innych instrumentów pochodnych. Obroty na WIG wyniosły ok. 6 mld zł i były jednymi z największych w historii.
To już trzeci tydzień z rzędu spadków WIG20. Chociaż jeszcze w czwartek indeks był na 2,5-procentowym plusie to sztorm na akcjach LPP po raporcie Hindenburg Research przełożył się na wymazanie całości wzrostów i przedłużył fatalną serię reprezentacyjnego indeksu polskiej giełdy. Na uwagę zasługują obroty w czasie sesji.
Początek piątkowej sesji przyniósł gwałtowny spadek kursu akcji LPP. Papiery spółki tracą około 27 proc. w reakcji na raport Hindenburg Research, sugerujący, że dezinwestycja przez LPP aktywów w Rosji była pozorna. WIG20 spada o niemal 1 proc. Indeksy małych i średnich spółek zmieniają się o ok. 0,2 proc.
Czwartkowa sesja upłynęła spokojnie, a największe indeksy zanotowały niewielkie zmiany. Wśród najsłabszych spółek w WIG20 znalazły się banki, a liderem wzrostów były: Orlen, CD Projekt i Allegro. Zniżkowały spółki detaliczne, w tym Pepco straciło 3,6 proc.
Na zamknięciu środowej sesji na warszawskiej giełdzie WIG20 spadł o 0,7 proc., podczas gdy mWIG i sWIG80 wzrosły po 0,6 proc. W stosunku do porannych notowań poprawił się sentyment wokół spółek górniczych, z kolei słabiej od rynku zachowały się niektóre banki. PGE zniżkował trzecią sesję z rzędu.
Słabsza sesja największych banków i podaż na Dino oraz Allegro przełożyła się na spadek WIG20 w czasie środowej sesji. Indeksy niższych segmentów rynku próbowały piąć się w górę i zakończyły handel na podobnych plusach. Wyróżnił się wzrostami cen akcji i obrotem KGHM, ale gwiazdą sesji został dawny GetBack.
Na warszawskiej giełdzie panuje mała zmienność, a główne indeksy notują niewielkie zwyżki. Wyjątkiem jest WIG20, który znajduje się na poziomie wtorkowego zamknięcia. Nadal silne są banki, a spółki energetyczne i część spółek surowcowych kontynuuje spadki. Zdaniem analityków, w najbliższym czasie WIG20 może dojść do poziomu ok. 2.495 pkt., jednak warunkiem będą dobre nastroje na rynkach bazowych.
Na wykresie dziennym WIG20 wczoraj wyrysowana została kolejna biała świeca, tym razem o jeszcze wyższym korpusie aniżeli w dwu poprzednich sesjach. Kupujący zdecydowaną przewagę zdobyli po godz. 15.00, w ostatnich dwu godzinach handlu w Warszawie, a ciężar wzrostów ponownie wzięły na siebie banki...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus