Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.64+0.48(+1.29%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się solidarnymi spadkami najważniejszych indeksów.
Nastroje na warszawskim parkiecie pogorszyły się i główne wskaźniki notują spadki o 0,2-0,8 proc. Spada także większość indeksów branżowych. Jednym z najsłabszych sektorów jest energetyka - indeks WIG-Energia wyznaczył nowe półroczne minimum. Liderem spadków pozostaje JSW, której akcje tracą ok. 5 proc. O ponad 1 proc. rośnie CD Projekt.
Po otwarciu środowej sesji większość głównych indeksów giełdowych notuje niewielkie zwyżki. Najsłabszą spółką w WIG20 jest JSW, która traci ponad 3 proc., a najsilniejszą KGHM, którego akcje drożeją o 2,4 proc. Orange rośnie o 0,2 proc. po publikacji wyników za IV kw. 2023 r. Zdaniem analityków, indeks WIG20 pozostaje w zawieszeniu w okolicy poziomu 2.500 pkt., w oczekiwaniu na impuls, który mógłby nadać mu kierunek.
Wtorkowe notowania na GPW przyniosły sesję podziału na selektywnie słabą część koszyka blue chipów i generalnie poprawną postawę całego rynku.
Zwyżki akcji banków nie były w stanie zrównoważyć
przeceny innych dużych blue chipów, w efekcie czego WIG20 zakończył wtorkową
sesję na minusie.
Umiarkowanie dobre nastroje na giełdzie windują główne indeksy w górę o ok. 0,2-0,6 proc. Akcje Pekao są notowane bez prawa do dywidendy, co powoduje spadek indeksu WIG20 o 0,3 proc. Akcje PKO BP i Pekao zyskują po ok. 3-4 proc. i dla tych spółek jest to piąta z rzędu zwyżka ceny. Słabe są spółki energetyczne i wydobywcze.
Wtorkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów większości głównych indeksów. Spada tylko WIG20, ze względu na to, że akcje Pekao są notowane bez prawa do dywidendy. Zdaniem analityków, obniża to wartość indeksu o ok. 30 pkt., czyli ok. 1,2 proc.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,8%, do poziomu 2508 pkt. mWIG40 podbił 0,63%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,1%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,5 mld złotych.
Na GPW indeksy korzystają z dobrych nastrojów, dzięki czemu WIG20 znów znalazła się w okolicach rekordu hossy, a WIG blisko swoich historycznych rekordów. Wśród największych spółek wyróżniły się notowania detalistów, ale kolejną wzrostową sesję zaliczył także sektor bankowy.
Europejski potentat inwestycyjny, który w swoim portfelu ma takie marki jak Żabka, Biały Bocian, herbata Lipton i hiszpańska La Liga, zmierza do giełdowego debiutu na parkiecie w Amsterdamie. Jego wycena może sięgnąć nawet 65 mld zł. W WIG20 więcej warte są obecnie tylko dwie spółki - największy polski bank i największy polski koncern paliwowy.
W poniedziałek na warszawskim parkiecie panują pozytywne nastroje. Większość głównych indeksów zwyżkuje. Wśród największych spółek najmocniej rosną akcje LPP.
Początek poniedziałkowej sesji na GPW przyniósł lekkie wzrosty większości głównych indeksów. Wśród największych spółek najmocniej rośnie LPP.
Mimo słabych porannych nastrojów obciążanych wydarzeniami na Bliskim Wschodzie reprezentacyjny indeks warszawskiego rynku zdołał zaliczyć trzecią wzrostową sesję z rzędu. WIG20 powrócił do wzrostów w ujęciu tygodniowym i zachował się lepiej niż indeksy średnich i małych spółek, które dogania pod względem stopy zwrotu od początku roku.
Sesja przebiega spokojnie, pod znakiem niewielkich spadków. Główne indeksy zniżkują o 0,1-0,5 proc. W WIG20 spada większość spółek, a indeksowi najbardziej ciążą banki, KGHM i LPP. Poprawiły się notowania spółek energetycznych, a Cyfrowy Polsat zyskuje trzecią sesję z rzędu.
Izrael zdecydował się na odwet i zaatakował obiekt wojskowy w Iranie. Dziś giełdy w Europie dynamicznie tracą. WIG20 zniżkuje o 0,75 proc. a WIG o blisko 0,5 proc. Niemiecki DAX jest pod kreską prawie 1 proc.
Za dużo spółek kontrolowanych przez skarb państwa? Nic z tych rzeczy. WIG20 notuje niższe stopy zwrotu od mWIG40 i sWIG80 z innych powodów.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus