Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.15+0.56(+1.53%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Czwartkowa sesja upłynęła spokojnie, a największe indeksy zanotowały niewielkie zmiany. Wśród najsłabszych spółek w WIG20 znalazły się banki, a liderem wzrostów były: Orlen, CD Projekt i Allegro. Zniżkowały spółki detaliczne, w tym Pepco straciło 3,6 proc.
Na zamknięciu środowej sesji na warszawskiej giełdzie WIG20 spadł o 0,7 proc., podczas gdy mWIG i sWIG80 wzrosły po 0,6 proc. W stosunku do porannych notowań poprawił się sentyment wokół spółek górniczych, z kolei słabiej od rynku zachowały się niektóre banki. PGE zniżkował trzecią sesję z rzędu.
Słabsza sesja największych banków i podaż na Dino oraz Allegro przełożyła się na spadek WIG20 w czasie środowej sesji. Indeksy niższych segmentów rynku próbowały piąć się w górę i zakończyły handel na podobnych plusach. Wyróżnił się wzrostami cen akcji i obrotem KGHM, ale gwiazdą sesji został dawny GetBack.
Na warszawskiej giełdzie panuje mała zmienność, a główne indeksy notują niewielkie zwyżki. Wyjątkiem jest WIG20, który znajduje się na poziomie wtorkowego zamknięcia. Nadal silne są banki, a spółki energetyczne i część spółek surowcowych kontynuuje spadki. Zdaniem analityków, w najbliższym czasie WIG20 może dojść do poziomu ok. 2.495 pkt., jednak warunkiem będą dobre nastroje na rynkach bazowych.
Na wykresie dziennym WIG20 wczoraj wyrysowana została kolejna biała świeca, tym razem o jeszcze wyższym korpusie aniżeli w dwu poprzednich sesjach. Kupujący zdecydowaną przewagę zdobyli po godz. 15.00, w ostatnich dwu godzinach handlu w Warszawie, a ciężar wzrostów ponownie wzięły na siebie banki...
Kolejne wyższe od prognoz dane o inflacji w USA zostały zignorowane, a europejskie i amerykańskie indeksy akcyjne, mimo presji ze strony dolara i wzrostu rentowności obligacji poszły wyraźnie w górę. Wpisała się w to także GPW, na której WIG20 zaliczył najlepszą sesję od 1 grudnia 2023 r.
Wtorkowe notowania na rynkach światowych zostały podporządkowane odczytom amerykańskich wskaźników inflacji CPI. W efekcie sesje w Europie zostały podzielone na przed i po 13:30. W otoczenie wpisała się GPW, gdzie WIG20 skonsolidował się na pierwszej połowie sesji, by w drugiej razem ze światem odpowiadać na publikacje z USA. Dane okazały się wyższe od oczekiwań.
Po neutralnym początku sesji, po południu nastroje na warszawskiej giełdzie wyraźnie się poprawiły. WIG20 wzrósł o 2,3 proc. Alior Bank, mBank i Pekao zanotowały zwyżki o 4-5 proc., a PKO BP zyskał ponad 3 proc. Budimex odrobił część strat z poniedziałku. Słaby był natomiast sektor energetyczny i wydobywczy.
Największe polskie banki oraz kurs CD Projektu były w poniedziałek liderami wzrostów w WIG20, który zyskał drugi dzień z rzędu. Uwagę zwracał kurs Budimeksu, który ciążył indeksowi średnich spółek. Kilka rekomendacji i wyników zachowało kursami popularnych spółek.
Notowania cen akcji największego polskiego producenta gier zyskują najwięcej w czasie poniedziałkowej sesji ze wszystkich spółek WIG20. Kurs CD Projektu w tym roku jeszcze tak wysoko nie był.
Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,66 procent przy blisko 1,17 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,40 procent z licznikiem obrotu pokazującym blisko 1,39 mld złotych.
Podczas piątkowej sesji na warszawskim parkiecie panowała zmienność. Przez pierwsze godziny notowań indeksy spadały, a WIG20 przez krótki czas znajdował się na poziomie 2.310 pkt. Po południu indeks zmienił kierunek i ostatecznie, na zamknięciu wyniósł niemal 2.352 pkt, po wzroście o 0,66 proc. Poprawił się sentyment wokół sektora bankowego i WIG-Banki wzrósł o 0,46 proc. Zdaniem analityków, w przyszłym tygodniu na notowania będzie wpływać wygasanie kontraktów na...
To już drugi tydzień korekty na warszawskim parkiecie. Flagowy indeks GPW pogłębił w nim spadki i licząc od początku roku, jest już notowany blisko neutralnego poziomu. Piątek skończył się jednak na plusie. Gwiazdą sesji została spółka Leszka Czarneckiego, która chce wypłacić ogromną dywidendę.
- Nie wychodzimy z WIG20 (zresztą już po raz drugi) dlatego, że się dzieje źle, ale z powodów matematyczno-technicznych. Indeks WIG20 to indeks nie tylko największych firm, ale i najbardziej płynnych. Płynność innych firm jest teraz większa. Ale nie mówimy ostatniego słowa - tłumaczy Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland. Ale wrócimy! - dodaje.
Główne indeksy warszawskiej giełdy notowane są lekko poniżej czwartkowego zamknięcia. WIG20 jest najsłabszy i idzie w dół o 0,6 proc. Akcje PKO BP nadal spadają, jednak duża część pozostałych banków zachowuje się lepiej od rynku. Inwestorzy czekają na popołudniowe dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.
WIG20 i WIG-Banki kontynuowały wczoraj spadkowe korekty, pomimo bardzo dobrych nastrojów na najważniejszych zagranicznych giełdach (niemiecki DAX czy amerykańskie S&P500 i Nasdaq – wszystkie indeksy poprawiły swoje historyczne maksima notowań). Dla WIG20 sporym ciężarem było DINO, w mWIG40 – Eurocash, czyli przedstawiciele detalicznego handlu spożywczego, po tym jak Jeronimo Martins opublikowało najświeższe wyniki finansowe, a ustami swojego prezesa zapowiedziało dalszą...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus