Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
42.32+1.28(+3.12%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mimo słabych porannych nastrojów obciążanych wydarzeniami na Bliskim Wschodzie reprezentacyjny indeks warszawskiego rynku zdołał zaliczyć trzecią wzrostową sesję z rzędu. WIG20 powrócił do wzrostów w ujęciu tygodniowym i zachował się lepiej niż indeksy średnich i małych spółek, które dogania pod względem stopy zwrotu od początku roku.
Sesja przebiega spokojnie, pod znakiem niewielkich spadków. Główne indeksy zniżkują o 0,1-0,5 proc. W WIG20 spada większość spółek, a indeksowi najbardziej ciążą banki, KGHM i LPP. Poprawiły się notowania spółek energetycznych, a Cyfrowy Polsat zyskuje trzecią sesję z rzędu.
Izrael zdecydował się na odwet i zaatakował obiekt wojskowy w Iranie. Dziś giełdy w Europie dynamicznie tracą. WIG20 zniżkuje o 0,75 proc. a WIG o blisko 0,5 proc. Niemiecki DAX jest pod kreską prawie 1 proc.
Za dużo spółek kontrolowanych przez skarb państwa? Nic z tych rzeczy. WIG20 notuje niższe stopy zwrotu od mWIG40 i sWIG80 z innych powodów.
Kilkudniowa wymiana ciosów między bykami a niedźwiedziami na GPW trwa. Czwartkowe wzrosty WIG20 sprawiły, że potężnych spadek, jaki miał miejsce na wtorkowej sesji, kiedy GPW świętowała swoje 33. urodziny, został już odrobiony.
Po tygodniu spadków na GPW wreszcie nadeszło odreagowanie. Wczoraj krajowe indeksy WIG i WIG20 poradziły sobie najlepiej spośród wszystkich głównych europejskich indeksów akcji, wzrastając odpowiednio o 1,4% i 1,7%, przy najwyższych od przeszło tygodnia obrotach przekraczających 1,78 mld zł dla walorów z szerokiego indeksu...
Mocne zwyżki akcji banków, Orlenu i KGHM-u sprawiły,
że WIG20 zyskał ponad 1,5%. Wiemy już też, kto był „autorem” wtorkowych spadków
na GPW.
Po południu w środę warszawska giełda nadal rośnie i WIG20 jest blisko powrotu do poziomu sprzed wtorkowej obniżki. Rośnie większość banków notowanych na GPW, w tym PKO BP i Pekao notują zwyżki o ok. 3-4 proc. Słabo radzą sobie spółki działające w branży handlu detalicznego. KGHM i Orlen odrabiają straty.
Po mocnej wtorkowej przecenie głównych indeksów, początek środowej sesji upływa pod znakiem odreagowania spadków. WIG20 rośnie o 1,4 proc. Kurs Allegro zwyżkuje o 5,5 proc. po informacji, że kilkoro akcjonariuszy spółki zaoferowało do sprzedaży 50 mln akcji spółki. O 2 proc. drożeją akcje Kęt, PKO BP i KGHM. Zdaniem analityków, na globalnych rynkach akcyjnych trwa korekta, za którą może podążyć warszawska giełda.
Główni akcjonariusze Allegro systematycznie wyprzedają akcje giganta handlu e-commerce. Ze względu na wielkość transakcji proces zawsze ciąży indeksom na GPW. Inwestorzy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo fundusze kontrolujące spółkę mają jeszcze setki milionów akcji, które mogą sprzedać. Na Allegro zarobili już miliardy złotych, a mogą jeszcze więcej.
Wyjaśniła się przyczyna gwałtownego spadku WIG20 na sesji we wtorek - część inwestorów wiedziała o szykowanym ABB na akcje Allegro.
Wtorkowa sesja na GPW, przypadająca na 33. rocznicę jej otwarcia, upłynęła pod znakiem głębszej korekty. WIG20 był tego dnia najsłabszym giełdowym indeksem w Europie, chociaż chmurne nastroje towarzyszyły inwestorom na całym świecie. Ich uwaga koncentrowała się na Bliskim Wschodzie.
Na giełdzie nadal panują negatywne nastroje i w indeksie WIG20 tylko dwie spółki notowane są na plusie: PZU oraz Kęty. Indeks traci ponad 2 proc. i znajduje się poniżej poziomu 2.400 pkt. KGHM, LPP i Kruk spadają po ok. 4 proc., a Pekao, PKO BP, Pepco, CD Projekt i Orlen tracą ok. 3 proc.
Giełdowy tydzień rozpoczął się niewielkimi zmianami głównych indeksów na GPW. Inwestorzy zachowują czujność w obliczu rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie, chociaż rynki bazowe odważnie powędrowały do góry. Gwiazdą sesji został kurs CCC, dzięki rekomendacji.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,3%, do poziomu 2453 pkt. mWIG40 podbił 0,77%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,32%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld złotych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus