W ostatnich dniach lutego ma zostać złożony plan restrukturyzacyjny PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, w którym znajdą się informacje dotyczące kierunków rozwoju Spółki w kolejnych latach. To krok, który otworzy też możliwość przystąpienia do rokowań nad nowym układem zbiorowym pracy.
„Doszliśmy już do momentu, w którym po miesiącach wielu działań naprawczych i redukcji kosztów rozpoczynamy działania merytoryczne nakierowane na wychodzenie z kryzysu finansowego, na pozyskiwanie kolejnych kontraktów, zwiększanie przewozów” – mówił wiceprezes PKP (PKPCARGO) Paweł Miłek podczas kolejnego spotkania ze związkami zawodowymi, które odbyło się 19 lutego 2025 roku w centrali Spółki w Warszawie.
Otwierając spotkanie wiceprezes Miłek poinformował, że patrząc na sytuację, w jakiej znalazła się Spółka w wyniku złego zarządzania przed 2024 rokiem, jej Zarząd planuje do końca obecnego roku „wyjść na zero” jeśli chodzi o sytuację finansową po to, aby w najbliższych latach móc osiągać już zyski.
Dodał, że wypłacone zostały już wszystkie odprawy osobom zwolnionym w zrealizowanym procesie zwolnień grupowych w Spółce. Obecnie wypłacane są zaległe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe. Wypłaty tych należności Spółka będzie realizować sukcesywnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy (po wypłacie wynagrodzeń zasadniczych, w drugiej połowie każdego miesiąca regulowane będą świadczenia zaległe, z uwzględnieniem uprzedniego zapewnienia finansowania podstawowej działalności operacyjnej Spółki). Odsetki od wszystkich zaległości mają być wypłacane w ostatniej kolejności, o czym już wcześniej przedstawiciele związków zawodowych byli informowani.
Podczas spotkania rozmawiano o aktywnym udziale przedstawicieli Spółki w spotkaniach na różnych szczeblach dialogu społecznego w kraju, tak na poziomie centralnym jak i regionalnym. Natomiast Związkowcy pytali m.in. o poziom przewozów Spółki w miesiącu lutym br. Wiceprezes Miłek poinformował, że wyniki przewozowe nie spełniają jeszcze w pełni oczekiwań Spółki. Zapewnił jednak, że w najbliższych miesiącach wejdą w życie podpisane nowe kontrakty handlowe, które powinny przynieść pozytywny efekt w kolejnych kwartałach.
Inne pytania przedstawicieli związków zawodowych dotyczyły m.in.: terminu rozpoczęcia rokowań nad nowym układem zbiorowym pracy, przyszłości spółki PKP CARGOTABOR i procesu jej wyceny w kontekście rozmów prowadzonych z PKP LHS, odblokowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych czy bonów na posiłki regeneracyjno -wzmacniające i profilaktyczne.
Ten ostatni temat wzbudził szczególne zainteresowanie. Padła propozycja ze strony związków, aby został wypłacony za nie ekwiwalent pieniężny. Ponieważ zgodnie z przepisami zamiana taka nie jest możliwa, zaproponowano przyznanie bonów lub talonów. Ustalono, że władze Spółki przeanalizują zagadnienie i będzie to temat dalszego dialogu. Wiceprezes Miłek wspomniał o trudnościach w negocjacjach z firmą, która dotychczas takie bony dostarczała. Zapewnił, że gdyby się one nie powiodły, Spółka rozważa rozwiązania alternatywne.
Kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi ustalono na 19 marca 2025 roku.