Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
35.84-0.75(-2.05%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Indeks największych spółek na GPW nadal znajduje się pod presją podaży, ale w niższych segmentach rynku czwartek przyniósł niewielki wzrost i kosmetyczne zmiany. Najwięcej rynkowej uwagi zbierała branża deweloperów wraz z ogłoszonym zarysem programu „Mieszkanie na start”.
Główne indeksy warszawskiej giełdy przeważnie znajdują się w okolicach środowego zamknięcia, przy czym najsłabszy jest WIG20, ze spadkiem o 0,2 proc. Spadają kursy m. in. banków, natomiast JSW, LPP, PGE i PZU notują niewielkie wzrosty. Zdaniem analityków GPW może być jednym z niewielu rynków, które zakończą I kw. 2024 r. na plusie.
Wczorajsza sesja przyniosła ponownie pogorszenie nastrojów na krajowym rynku. Ale też w grupie największych spółek (WIG20), o ile jeszcze w połowie sesji utrzymywały się ponad 1,5% minus, o tyle na koniec sesji nastąpił powrót blisko kursu odniesienia. Ostatecznie na samym indeksie pojawiła się stopująca poprzedzający spadek świeca „młot”. Przyrost obrotów również podkreśla aktywizację popytu przy niższych poziomach cenowych. Branżowo nadal pod presją były...
Prawie 18-proc. przestrzeń wzrostu indeksu blue chips implikują średnie wyceny z najnowszych rekomendacji. Ale to wcale nie znaczy, że notowania tak mocno urosną. Hamulcem nadal może być ryzyko polityczne. Jest jednak szansa, że dyskonto z tego tytułu spadnie.
Druga giełdowa sesja w roku i drugi raz czerwono na indeksach warszawskiego parkietu. Nie inaczej przedstawiała się sytuacja na rynkach bazowych, gdzie po mieszanej wtorkowej sesji w środę już dominowały spadki i wyraźne cofnięcia. Rynki akcji odczuwają presję ze strony rosnących rentowności amerykańskich obligacji.
Początek środowej sesji na GPW przyniósł spadki głównych indeksów giełdowych, a WIG20 zniżkuje poniżej 2.800 pkt. Pepco traci ponad 4 proc. Słabo radzą sobie spółki z sektora energetycznego, ale lepiej od rynku zachowują się banki. Zdaniem analityków, dalsze spadki na GPW nie są wykluczone.
Początek wtorkowej sesji na GPW przyniósł lekkie wzrosty głównych indeksów. Wśród największych spółek najmocniej rośnie Orlen.
Finałowa sesja roku na rynku warszawskim skończyła się spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,57 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł 0,60 procent. Przecena nie ominęła też koszyków spółek o średniej oraz małej kapitalizacji i mWIG20 oddał 1,04 procent, gdy sWIG80 spadł o 0,20 procent.
W piątek wszystkie główne indeksy GPW zanotowały zniżki. W indeksie WIG20 spadło 18 spółek, wzrosły jedynie kursy Pepco i Santandera. Liderami wzrostów na szerokim rynku były: Rafako i FON.
WIG20 urósł w 2023 r. o 31 proc. – tak dobrego wyniku nie było od 2009 r. Liderami indeksu były banki, które zapełniły cztery czołowe miejsca w rankingu stóp zwrotu.
Od początku 2023 roku indeks WIG20 wzrósł o 30,4 proc., mWIG40 zyskał 38,7 proc., a sWIG80 wzrósł o 31,1 proc. Prócz wskaźnika blue chipów, największe giełdowe indeksy znajdują się na historycznych maksimach. Zdaniem analityków, rok 2024 może przynieść poprawę sentymentu wokół mniejszych spółek.
Tym razem sesja na GPW toczyła się już w typowym zwolnionym tempie, charakterystycznym dla końcówki roku. Obroty wyraźnie spadły, a zmiany indeksów były minimalne. Mimo to dzień przyniósł nowe rekordy na WIG i sWIG80 oraz nowy szczyt hossy na WIG20, który po jego wyznaczaniu, znów cię cofnął i skończył notowany pod kreską.
W czwartek po południu wśród głównych indeksów warszawskiej giełdy najsłabszy jest WIG20, który spada o 0,5 proc. Zniżki notują największe banki. Słabe są także sektory: odzieżowy i energetyczny.
Główne indeksy warszawskiej giełdy notują niewielkie wzrosty. Najsłabszy z nich jest WIG20, który zwyżkuje o 0,05 proc. Negatywny wpływ na notowania mają spadki banków, część z nich traci po informacji o nowym projekcie ws. wakacji kredytowych na 2024 r.
Zapytaliśmy największe giełdowe firmy o ich plany na nadchodzący rok. Biorąc pod uwagę poprawiające się otoczenie makroekonomiczne, zapowiedzi blue chips wydają się dosyć zachowawcze. Nie powinno to jednak dziwić, bo już od trzech lat biznes zmaga się z zawirowaniami.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus