Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości USDPLN
4.1499+0.0092(+0.22%)USD/PLN 1:1 - dolar/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Para EUR/PLN notowana była we wtorek w pobliżu najniższej wartości od początku 2020 roku w związku z oczekiwaniem na utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez NBP i osłabienia obaw dotyczących polityki celnej Donalda Trumpa, pisze Bloomberg.
Po okołoświątecznym umocnieniu złoty może pozostać w trendzie bocznym, w przedziale 4,24-4,28, z kolei rentowności polskich obligacji mogą dalej rosnąć, wobec wysokich potrzeb pożyczkowych państwa i jastrzębiego nastawienia RPP - oceniają ekonomiści.
Początek 2025 roku przyniósł umocnienie złotego i spadek
kursu euro poniżej 4,25 zł. Dolar zaczął osłabiać się względem
euro.
Kontrakty w USA zwyżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Zwyżkują zwłaszcza sektory IT i motoryzacyjny po tym, jak Microsoft zapowiedział budowę nowych centrów danych dla AI i po wzroście sprzedaży samochodów w USA. Dolar osłabia się.
Ceny złota w piątek spadły, cofając się z najwyższego poziomu od trzech tygodni. Głównym powodem obniżki była umacniająca się pozycja dolara. Rynki z niepewnością analizują możliwe zmiany gospodarcze i handlowe, które mogą nastąpić po objęciu urzędu przez prezydenta elekta USA, Donalda Trumpa – podaje agencja Reuters.
Kurs EUR/PLN pod koniec piątkowej sesji pozostaje na poziomie zbliżonym do punktu odniesienia, natomiast USD/PLN lekko się obniżył. Zdaniem ekonomistów, eurozłoty powinien pozostać stabilny, mimo możliwości dalszego umacniania się dolara wobec euro. Na rynku długu inwestorzy czekają na czwartkową aukcję obligacji.
Giełdy w Europie zniżkują, a kontrakty w USA są na plusach. Rynki oceniają perspektywy dla rynku akcji przed rozpoczęciem urzędowania Donalda Trumpa w Białym Domu. Dolar osłabia się.
Kontrakty w USA zwyżkują, a indeksy w Europie są na minusach. Inwestorzy czekają na pierwsze decyzje po inauguracji prezydentury D. Trumpa w USA. Dolar osłabia się.
Choć złoty pozostał stabilny względem wspólnotowej waluty, to kurs dolara na krajowym rynku przekroczył 4,14 zł i znalazł się najwyżej od listopada.
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM, w tym złotego.
Umacniający się dolar powoduje presję na osłabienie walut rynków wschodzących. Dla krajowych rynków kluczowe będą informacje z GUS dot. wstępnego odczytu inflacji w grudniu.
Podczas czwartkowej sesji umacnia się dolar, a rentowności na światowych rynkach spadają. W tej sytuacji, zarówno złoty jak i rentowności polskich obligacji pozostają relatywnie stabilne. Zdaniem strategów, kurs EUR/PLN powinien zatrzymać się na poziomie 4,30-4,35, nawet w przypadku dalszego spadku notowań EUR/USD. Wyceny krajowych papierów nie powiny zmieniać się do czasu aukcji ministerstwa finansów.
Kontrakty w USA rosną, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy liczą na solidny wzrost zysków spółek w 2025 r. Dolar umacnia się.
W czwartek po Nowym Roku notowania polskiej waluty oraz obligacji nie odbiegają znacząco od poziomów z wtorkowego zamknięcia, choć PLN jest marginalnie słabszy względem dolara. Analitycy BGK oczekują notowań EUR/PLN na poziomie 4,27-4,28; nie spodziewają się też większego wpływu odczytu PMI na wycenę krajowych obligacji.
Pierwszą sesję roku 2025 rozpoczynamy z bardzo silnym dolarem, który na parze z euro testuje średnioterminowe minima. Złoty pozostawał odporny.
W czwartek po Nowym Roku notowania polskiej waluty oraz obligacji nie odbiegają znacząco od poziomów z wtorkowego zamknięcia, choć PLN jest marginalnie słabszy względem dolara. Analitycy BGK oczekują notowań EUR/PLN na poziomie 4,27-4,28; nie spodziewają się też większego wpływu odczytu PMI na wycenę krajowych obligacji.
Dokładnie 30 lat temu, 1 stycznia 1995 roku, w Polsce dokonano denominacji złotego. Używany do dziś złoty o symbolu PLN zastąpił starego złotego o symbolu PLZ. Jak ważne było to wydarzenie dla Polaków? I czy obywatele III Rzeczypospolitej ponieśli na tym straty? O tym w Radiu RMF24 opowiedziała dr hab. Cecylia Leszczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka od historii pieniądza.
Kontrakty w USA zwyżkują, a indeksy w Europie zakończyły skróconą sesję z przewagą wzrostów. Inwestorzy oceniają perspektywy dla rynku akcji po kolejnym roku zakończonym wzrostami. Dolar umacnia się.
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian eurodolara. Złoty notuje lekkie spadki, na relatywnie płytkim rynku.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus