Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości USDPLN
4.1499+0.0092(+0.22%)USD/PLN 1:1 - dolar/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Względnej sile złotego towarzyszyło zdecydowane umocnienie dolara w stosunku do euro, co zwykle szkodziło polskiej walucie.
Od lat walczę o to, żeby płaca minimalna była płacą zasadniczą – powiedział PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że dziś kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce płaca zasadnicza, "ogranicza tylko jego fantazja", bo może to być np. jeden złoty.
Cena złota kontynuuje wzrosty czwarty dzień z rzędu, napędzane osłabieniem amerykańskiego dolara oraz rosnącym popytem na aktywa uznawane za bezpieczną przystań w obliczu narastających napięć na Ukrainie – podaje agencja Bloomberg.
W piątek złoty umocnił się wobec europejskiej waluty, do poniżej 4,30/EUR. Rentowności SPW spadły w ślad za rynkami bazowymi, a także pod wpływem danych na temat inflacji w Polsce za listopad. Zdaniem ekonomistów, na początku przyszłego tygodnia zmienność na rynkach może być nadal podwyższona.
Wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie potroiły liczbę pracowników najstarszej, 700-letniej hiszpańskiej fabryki amunicji w Granadzie w południowej Hiszpanii, która przeżywa obecnie swój złoty okres – poinformował w czwartek hiszpański dziennik „El Mundo”.
Kurs EUR/PLN kończy czwartkową sesję blisko poziomu odniesienia, natomiast USD/PLN lekko wzrósł. Rentowności SPW nieznacznie spadły, co było efektem rozczarowujących danych na temat PKB w Polsce za trzeci kwartał. Zdaniem ekonomistów, w piątek zmienność na rynkach nadal może pozostać obniżona.
Święto Dziękczynienia w USA powinno stonować nastroje na rynkach, a co za tym idzie stabilizację notowań złotego i długu - uważają ekonomiści.
Kurs euro do złotego pozostaje stabilny w pobliżu 4,30 zł. Globalnie w grze pozostaje korekcyjne odreagowanie na parze euro-dolar.
Polska waluta kolejny dzień umocniła się wobec dolara, tym razem do ok. 4,087. Wobec euro złoty pozostał stabilny. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wobec porannych poziomów na całej długości krzywej.
Kontrakty w USA są głównie na minusach, po osiągnięciu rekordowych poziomów przez DJI i S&P 500 we wtorek. Indeksy w Europie zniżkują. Rynki oczekują na publikację danych o inflacji w USA za październik. Dolar osłabia się, a obligacje umacniają się.
Dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Kreml robi jednak dobrą minę do złej gry i twierdzi, że nie widzi problemu.
Rysująca się szansa na odreagowanie na parze euro-dolar
pomogła złotemu i otworzyła drogę do spadku kursu euro w rejon 4,30 zł.
Rynek walutowy na wybór nowego prezydenta USA zareagował zdecydowanym umocnieniem dolara. Lecz strategii „America First” sprzyjałby raczej dolar słabszy niż silniejszy.
We wtorek po południu kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy poziomu odniesienia, natomiast USD/PLN lekko obniżył się. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły wobec porannych poziomów. Zdaniem strategów, w najbliższych dniach możliwe są spadki notowań EUR/PLN do poniżej 4,30. Rentowności obligacji na rynkach bazowych powinny dalej obniżać się, co będzie sprzyjać krajowym papierom.
Poniedziałkowe odbicie złotego, wywołane głównie osłabieniem dolara okazało się nietrwałe. Nasza waluta we wtorek ponownie zaczęła tracić.
Polska waluta marginalnie zyskała względem euro we wtorek - z notowaniami na poziomie 4,32, choć niektórzy ekonomiści spodziewają się szansy na większe umocnienie dopiero w środę. Krajowe obligacje zachowują się względnie stabilnie, z niewielkimi zmianami na rentownościach 10Y względem poniedziałkowego zamknięcia.
Globalnej sile dolara towarzyszy słabość złotego w relacji do
euro. W rezultacie notowania głównych „złotowych” par walutowych utrzymują się
w pobliżu tegorocznych maksimów.
Złoty powinien skutecznie bronić się od dalszej deprecjacji się przy 4,33/EUR, a ograniczeniem dla dalszego spadku rentowności SPW są wydarzenia w najbliższych dniach: środowa aukcja sprzedaży i miesięczny plan podaży długu na grudzień w piątek - oceniają ekonomiści Banku Millennium.
Złoty powinien skutecznie bronić się od dalszej deprecjacji się przy 4,33/EUR, a ograniczeniem dla dalszego spadku rentowności SPW są wydarzenia w najbliższych dniach: środowa aukcja sprzedaży i miesięczny plan podaży długu na grudzień w piątek - oceniają ekonomiści Banku Millennium.
Mocny dolar i ryzyko wojny handlowej wynikającej z zapowiedzi wprowadzenia wyższych ceł przez amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa mogą skłonić azjatyckie banki centralne do większej ostrożności w łagodzeniu polityki monetarnej, twierdzą specjaliści Goldman Sachs Bank.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus