Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości USDPLN
4.1499+0.0092(+0.22%)USD/PLN 1:1 - dolar/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Kurs euro utrzymał się w trendzie bocznym obowiązującym od początku grudnia. Wciąż niezmiernie mocny pozostaje dolar amerykański.
Tajwańska waluta jest bliska pokonania chińskiego juana i może zostać najlepszą w transakcjach carry-trade w Azji. Przemawia za nią głównie jej stabilność i mniejsze czynniki ryzyka związane ze zmiennością stóp procentowych i kursów walut.
Poranny wtorkowy handel na rynkach walutowych stoi pod znakiem osłabienia dolara. Zielony traci względem niemal wszystkich głównych walut. Przecena wywołana została doniesieniami, że zapowiedziane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa podwyżki stawek celnych mogą następować stopniowo.
Kontrakty w USA spadają, podobnie jak indeksy w Europie. Analitycy wskazują, że na rynkach panuje awersja do ryzyka wobec obniżenia perspektyw dla obniżek stóp proc. w USA w tym roku. Dolar umacnia się, ceny ropy zwyżkują.
W poniedziałek polska waluta kontynuuje lekką przecenę - jej notowania względem euro wyniosły 4,27, a względem USD 4,18. Także rentowności krajowych obligacji marginalnie wzrosły, a 10-latki utrzymują poziom powyżej 6 proc. Zdaniem analityków, PLN utrzyma boczny kurs, mimo wielu odczytów i zaprzysiężenia D. Trumpa, ale na rynku obligacji nie widzą sygnałów przesilenia niekorzystnych trendów.
Kurs euro do dolara pewnymi krokami zmierza w kierunku
1,0000. To nie pomagało polskiemu złotemu, które w poniedziałek rano traciło
zarówno do euro jak i do dolara.
Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy umocniły dolara i pociągnęły w górę rentowności amerykańskich obligacji. W ślad za nimi poszły inne rynki, w tym polski. Złoty lekko osłabił się wobec EUR i USD, a rentowności SPW wzrosły o kilka pb. Zdaniem ekonomistów, najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem oczekiwań co do polityki monetarnej w USA. W poniedziałek inwestorzy będą zwracać uwagę na pierwszą od lat aukcję bonów skarbowych.
Czy Donald Trump zmieni światowy porządek? Jaką rolę mogą w tym odegrać amerykańskie big-techy? Na ile to tylko retoryka, a na ile zapowiedź realnych działań i co to może oznaczać dla globalnej gospodarki? O tym m.in. rozmawiamy w najnowszym odcinku PB Bilans, podcastu Pulsu Biznesu.
Czwartek nie dał nowych impulsów dla rynku FX ze względu na absencję Amerykanów (pogrzeb Jimmiego Cartera), więc inwestorzy liczą na podbicie zmienności po danych Departamentu Pracy o godz. 14:30.
Po jednym dniu nieobecności na rynki finansowe wracają inwestorzy zza Atlantyku, skąd też napłyną najnowsze dane z rynku pracy.
W czwartek polska waluta umocniła się o ok. 2 grosze wobec euro, po tym, jak rano kurs EUR/PLN sięgnął poziomu 4,28. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły wobec porannych poziomów. Zdaniem analityków, rynki walut i długu pozostają pod wpływem oczekiwań na pierwsze decyzje nowego prezydenta USA, a dane makroekonomiczne tracą na znaczeniu.
W czwartek polska waluta kontynuuje deprecjację z notowaniami 4,28 względem euro, a rentowności krajowych obligacji nie odnotowały większych zmian. Analitycy widzą potencjał do dalszego wzrostu EUR/PLN i spodziewają się spokojnej sesji na SPW mimo aukcji MF.
Środowa sesja na GPW przerwała serię trzech dni z rzędu wzrostów głównych indeksów. We znaki dała się presja otoczenia i wyraźnie zyskujący dolar oraz rosnące rentowności amerykańskich obligacji.
W środę złoty ponownie osłabił się, a USD/PLN testował poziom 4,16. Na rynku długu trwa wyprzedaż na rynkach bazowych, natomiast rentowności polskich obligacji skarbowych pozostają stabilne. Zdaniem zarządzających, nastroje inwestorów pozostają słabe w związku z obawami przed proinflacyjną polityką prezydenta Donalda Trumpa.
Dolar amerykański utrzymuje swoją dominację na rynkach walutowych, zyskując coraz większą siłę. Z najnowszej ankiety agencji Reuters wynika, że wielu ekspertów spodziewa się, iż w 2025 roku jego kurs może zrównać się z euro. Siła amerykańskiej waluty jest niezaprzeczalna i wciąż odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce.
Kontrakty w USA lekko rosną, a indeksy w Europie zniżkują. Na rynkach rosną obawy w obliczu zbliżającej się perspektywy nowych ceł, które zostały zapowiedziane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Dolar umacnia się.
W środę złoty ponownie osłabił się, a USD/PLN testował poziom 4,16. Na rynku długu trwa wyprzedaż na rynkach bazowych, natomiast rentowności polskich obligacji skarbowych pozostają stabilne. Zdaniem zarządzających, nastroje inwestorów pozostają słabe w związku z obawami przed proinflacyjną polityką prezydenta D. Trumpa.
Polska waluta lekko osłabła względem euro (do 4,27) oraz dolara (do 4,13), a niektórzy analitycy widzą ryzyko dalszej przeceny po inauguracji Donalda Trumpa. Rentowność krajowych 10-letnich obligacji osiągnęła blisko 6 proc. ze względu m.in. na wysokie potrzeby pożyczkowe budżetu.
Siła dolara nie pozwoliła na przełamanie linii 4,24 zł za euro. Polska waluta pozostaje pod wpływem czynników globalnych i wahań na parze euro-dolar.
Po poniedziałkowym umocnieniu złotego wobec euro, we wtorek polska waluta lekko osłabiła się. Rentowności krajowych obligacji wzrosły. Zdaniem ekonomistów, notowania walut, w tym złotego, w kolejnych miesiącach będą zależały od danych makro ze strefy euro. Wzrost rentowności SPW powinien wyhamować, jednak istotnym ryzykiem jest powodzenie najbliższych aukcji sprzedaży obligacji.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus