Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETCGLDRMAU
107.18+1.74(+1.65%)HANETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Na europejskich giełdach indeksy przeważnie rosną pomimo niepewnej sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie. Na rynku walutowym USD zyskuje do jena. Tanieje ropa naftowa, a złoto drożeje - informują maklerzy.
Notowania złota po początkowym wybiciu w okolice rekordu na wieść o ataku irańskich dronów na Izrael również – podobnie jak i ropa – poddały się następnie korekcie. W przeciwieństwie jednak do ropy, złoto utrzymuje się nad ranem w poniedziałek w lekkim wzrostowym trendzie. Niepewność geopolityczna podsyca popyt na tą bezpieczną przystań.
W Azji na giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy poszukują tzw. bezpiecznych przystani w czasie wyraźnego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. Na rynku walutowym dolar zyskuje do euro. Tanieje złoto - podają maklerzy.
Amerykańska inflacja wcisnęła gaz do dechy wbrew oczekiwaniom ekonomistów, a Europejski Bank Centralny spuszcza z tonu - tak w skrócie można podsumować najważniejsze dane makroekonomiczne mijającego tygodnia. Nie zabrakło jednak innych niespodzianek.
Wzrostowa passa na złocie jest kontynuowana. Kruszec ustanawia nowe rekordy, przebijając kolejny ważny próg wyceny. Eksperci są zdania, że geopolityka i polityka monetarna banków centralnych tworzą dogodne warunki dla dalszych zwyżek.
Obawa eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie skłoniła inwestorów do poszukiwania „bezpiecznych przystani”. Złoto zdrożało ustanawiając nowy rekord ceny, informuje Bloomberg.
Notowania miedzi rosną i znajdują się blisko 15-miesięcznego maksimum w związku z poprawą perspektyw dla globalnego popytu. Zyskują też inne metale, w tym cynk i złoto.
Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.
Nowy tydzień na rynku złota zaczął się od ustanowienia nowego rekordu. Powodowane jest to niepewnością co do kierunku podążania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, ale z przewagą oczekiwań na szybsze obniżki stóp.
Notowania kruszcu wspięły się na historyczne wyżyny. Nie brak jednak czynników, które będą sprzyjać dalszym wzrostom - nawet do 3000 USD za uncję.
Zimbabwe Gold (ZiG) to nowa, oparta na złocie waluta, którą zarządzający Bankiem Rezerw Zimbabwe John Mushayavanhu wprowadził w piątek, zastępując nią dotychczasowego lokalnego dolara (ZWL) - informuje dziennik „New Zimbabwe”.
Zimbabwe Gold (ZiG) to nowa, oparta na złocie waluta, którą zarządzający Bankiem Rezerw Zimbabwe John Mushayavanhu wprowadził w piątek, zastępując nią dotychczasowego lokalnego dolara (ZWL) - informuje dziennik "New Zimbabwe".
Na europejskich giełdach indeksy niewiele się zmieniają. Inwestorzy rozpatrują komentarze z Fed na temat obniżek stóp procentowych i czekają na dane z rynku pracy w USA w marcu. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut. Rekordy cen osiąga złoto - informują maklerzy.
Podczas porannego środowego handlu złoto ustanowiło nowy rekord cenowy. Aprecjacja notowań kruszcu wiązana jest z nadziejami odnośnie obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Złoto przebiło kolejną rekordową barierę 2 tys. 288,09 dol. za uncję - donosi Reuters. Kruszec stał się popularną bezpieczną przystanią dla inwestorów. Analitycy oceniają, że brakuje czynników, które mogłyby osłabić na niego popyt. A to może zapowiadać kolejne podwyżki.
Prezes Adam Glapiński może się pochwalić trafioną inwestycją. Szef NBP, któremu grozi Trybunał Stanu, może wskazać, że jego decyzje okazują się teraz trafione.
Notowania złota osiągają kolejne szczyty. Cena uncji kruszcu przekroczyła poziom 2262 dolarów, ustanawiając nowy rekord. Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd., tłumaczy to zjawisko postrzeganiem złota jako bezpiecznej przystani w obliczu eskalacji konfliktów na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
Kolejny krótszy rynkowy tydzień będzie obfitował w szereg publikacji dotyczących inflacji, przemysłu, usług i rynku pracy. Poznamy także kwietniową decyzję RPP w sprawie stóp procentach i dane o aktywach rezerwowych NBP. Ponadto będzie to tydzień wyborów w Polsce i pierwszy poważny sprawdzian poparcia dla partii politycznych od jesiennego głosowania do parlamentu.
Złoto przebiło kolejną granicę. Kruszec osiągnął wartość ponad 2225 dolarów za uncję. "Jest traktowany przez inwestorów jako bezpieczna przystań" - tłumaczy Grzegorz Dróżdż, analityk Cinkciarz.pl. Jego zdaniem o spadku notowań nie ma mowy - te raczej będą zmierzać w stronę 2300 dol.
W Wielki Czwartek dolarowe notowania złota ustanowiły nowy
nominalny rekord wszech czasów.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus