Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości WIG20
2194.06+16.03(+0.74%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W piątek wszystkie główne indeksy GPW zanotowały zniżki. W indeksie WIG20 spadło 18 spółek, wzrosły jedynie kursy Pepco i Santandera. Liderami wzrostów na szerokim rynku były: Rafako i FON.
WIG20 urósł w 2023 r. o 31 proc. – tak dobrego wyniku nie było od 2009 r. Liderami indeksu były banki, które zapełniły cztery czołowe miejsca w rankingu stóp zwrotu.
Od początku 2023 roku indeks WIG20 wzrósł o 30,4 proc., mWIG40 zyskał 38,7 proc., a sWIG80 wzrósł o 31,1 proc. Prócz wskaźnika blue chipów, największe giełdowe indeksy znajdują się na historycznych maksimach. Zdaniem analityków, rok 2024 może przynieść poprawę sentymentu wokół mniejszych spółek.
Tym razem sesja na GPW toczyła się już w typowym zwolnionym tempie, charakterystycznym dla końcówki roku. Obroty wyraźnie spadły, a zmiany indeksów były minimalne. Mimo to dzień przyniósł nowe rekordy na WIG i sWIG80 oraz nowy szczyt hossy na WIG20, który po jego wyznaczaniu, znów cię cofnął i skończył notowany pod kreską.
W czwartek po południu wśród głównych indeksów warszawskiej giełdy najsłabszy jest WIG20, który spada o 0,5 proc. Zniżki notują największe banki. Słabe są także sektory: odzieżowy i energetyczny.
Główne indeksy warszawskiej giełdy notują niewielkie wzrosty. Najsłabszy z nich jest WIG20, który zwyżkuje o 0,05 proc. Negatywny wpływ na notowania mają spadki banków, część z nich traci po informacji o nowym projekcie ws. wakacji kredytowych na 2024 r.
Zapytaliśmy największe giełdowe firmy o ich plany na nadchodzący rok. Biorąc pod uwagę poprawiające się otoczenie makroekonomiczne, zapowiedzi blue chips wydają się dosyć zachowawcze. Nie powinno to jednak dziwić, bo już od trzech lat biznes zmaga się z zawirowaniami.
Hossa na GPW trwa i nawet długa świąteczna przerwa nie ostudziła nastrojów i nie zmniejszyła apetytu inwestorów na akcje największych polskich spółek. W środę historyczny rekord zdołał poprawić sWIG80. Najwięcej jednak zyskał właśnie WIG20. Na akcjach JSW nowa aktualizacja rejestru krótkiej sprzedaży KNF-u przyniosła interesujące informacje. Warto zauważyć, że była to ostatnia sesja, której zaksięgowane zyski i straty będą liczyły się w zeznaniu podatkowym za...
Po rozpoczęciu środowej sesji główne indeksy warszawskiej giełdy przeważnie zwyżkują. Najsilniejszy jest WIG20, który rośnie o 0,8 proc. Wśród blue chipów liderem zwyżek jest Pepco - akcje spółki zyskują 3 proc.
Ostatnia przedświąteczna sesja na rynku warszawskim przyniosła pełne wyciszenie, którego początek był widoczny już w końcówce sesji czwartkowej. Po sesji skromnej zmienności i wąskiego zakresu wahań WIG20 spadł dziś o 0,08 procent przy niespełna 512 mln złotych obrotu.
Po około dwóch godzinach od rozpoczęcia notowań na GPW delikatnie zwyżkują WIG, WIG20 oraz sWIG80. Wśród największych spółek najmocniej rośnie KGHM.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,09 procent, gdy indeks szerokiego rynku zyskał o 0,21 procent. Obrót w koszyku blue chipów wyniósł 963 mln złotych, gdy na całym rynku ugrano 1,17 mld złotych.
Zmiany na akcyjnych indeksach znów były kosmetyczne, a przez dywidendę Santandera to WIG okazał się w czwartek najlepszy. Pomimo porannych spadków, indeksy zdołały odrobić większość cofnięcia i na koniec sesji w niektórych przypadkach nawet wyjść na plus.
W drugiej części sesji na plusie są WIG i WIG20, a pod kreską mWIG40 i sWIG80. Wśród blue chipów najlepiej radzą sobie akcje Orlenu.
Po ok. półtorej godzinie od otwarcia notowań na GPW spadają wszystkie główne indeksy. Wśród największych spółek najmocniej rośnie Orlen.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus