Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURUSD
1.0407+0.0001(+0.01%)EUR/USD 1:1 - euro/dolar
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Foodsi, polski startup rozwijający aplikację służącą ograniczaniu marnowania żywności, planuje na początku 2025 r. w ramach rundy A zebrać 5-10 mln euro, głównie od zagranicznych inwestorów - poinformował PAP Biznes Mateusz Kowalczyk, prezes i jeden z założycieli Foodsi. Spółka chce w perspektywie roku wyjść na rynki europejskie.
Przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej kurs euro utrzymywał się w pobliżu poziomu 4,30 zł. Mocny pozostaje frank szwajcarski, który na parze z euro notowany jest blisko historycznie silnym poziomom.
Cena złota wzrosła we wtorek dzięki temu, że dolar zaczął słabnąć. Pomogła również geopolityka.
Rafał Brzoska, szef InPostu, planuje imponujące akwizycje. Na przejęcia firma znana z sieci automatów paczkowych może wydać nawet ponad 1 mld euro. W efekcie ma pojawi się nawet na sześciu nowych rynkach.
Chociaż UE w ostatnich latach przeznaczyła ponad 1 mld euro na integrację migrantów, w tym szkolenia językowe i doradztwo zawodowe, to skuteczności tej pomocy nie udało się wykazać - ujawnili we wtorek unijni kontrolerzy. W 2023 r. migranci stanowili w UE 6,1 proc. populacji Wspólnoty.
W czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 Polska ma otrzymać 925 mln euro wsparcia; ponownie będzie największy beneficjentem programu - powiedziała we wtorek PAP wiceminister spraw zagranicznych Norwegii Maria Varteressian.
Od 3 stycznia br. rozpoczął się nabór wniosków o pomoc na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Maksymalna kwota dofinansowania - to 100 tys. euro w przypadku organizacji producentów, a dla grupy producentów rolnych – 60 tys. euro.
We wtorek złoty osłabił się wobec europejskiej waluty o ponad 1 gr. Rentowności krajowych obligacji spadły wobec porannych poziomów. Zdaniem zarządzających, w kolejnych dniach PLN pozostanie pod wpływem wydarzeń na światowych rynkach. Dla rynku długu, kluczowym wydarzeniem będzie czwartkowa konferencja prezesa A. Glapińskiego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
W czwartej edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2021-2028 Polska ma otrzymać 925 mln euro wsparcia. Ponownie będzie największy beneficjentem programu - powiedziała PAP wiceminister spraw zagranicznych Norwegii Maria Varteressian.
Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0512 USD i 157,30 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.
Krajowa Administracja Skarbowa podpisała umowę o współdziałaniu z producentem autobusów Solaris, to 14. taka umowa - poinformowała KAS we wtorkowym komunikacie. W ramach tego programu, skierowanego do pomiotów o przychodach ponad 50 mln euro, KAS dopasowuje obsługę do danego podatnika.
Wartość netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) posiadanych przez inwestorów z Unii Europejskiej na świecie wyniosła 9 bln 160 mld euro w 2023 r. - poinformował we wtorek Eurostat. Oznacza to spadek o 4,1 proc. w porównaniu z 2022 r. O 5,4 proc. zmalała także wartość BIZ w UE.
Piero Cipollone, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł, że zapowiadane wyższe lub całkiem nowe amerykańskie taryfy celne mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu w strefie euro, ale i „pomóc” w obniżeniu inflacji.
Do najwyższego poziomu od ponad półtora roku wzrosły koszty zabezpieczeń przed gwałtowanymi wahaniami euro. Wspólna waluta europejska znalazła się pod obstrzałem z powody problemów politycznych we Francji.
Wczorajsze dane PMI i ISM dla amerykańskiego przemysłu, chociaż wypadły w listopadzie lepiej od prognoz, to nie zdołały zmienić nastawienia rynków, co do obniżek stóp w USA. Szanse na cięcie o 25 punktów baz. na posiedzeniu Fed 18 grudnia wzrosły dzisiaj rano do 70 proc., a w perspektywie do końca 2025 r. rynek widzi już spadek stóp o 79 punktów baz.
W Azji na giełdach - od Japonii po Australię - przeważają solidne wzrosty indeksów. Najmocniej zyskują spółki technologiczne, bo nowe ograniczenia wprowadzone przez USA w dostępie Chin do kluczowych komponentów układów scalonych i AI okazały się mniej dotkliwe, niż się obawiano. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Bitcoin jest powyżej 96.000 USD. Zyskuje złoto - informują maklerzy.
Na europejskich giełdach główne indeksy zwyżkują po rozpoczęciu wtorkowej sesji. Inwestorzy z uwagą obserwują rozwój wypadków na scenie politycznej we Francji. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Bitcoin jest powyżej 96.000 USD. Nieznacznie drożeje złoto - informują maklerzy.
We wtorek polska waluta zachowywała się stabilnie - jej notowania nadal oscylują wokół 4,29 względem euro, a analitycy spodziewają się dość spokojnej sesji. Z kolei rentowności krajowych obligacji poszły nieco w górę, a ekonomiści nie wykluczają dalszej presji na nieco wyższe rentowności.
Na przekór niekorzystnej sytuacji na parze euro-dolar notowania euro do złotego znalazły się najniżej od połowy października. Analitycy spodziewają się teraz trendu bocznego.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus