Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURUSD
1.0440+0.0010(+0.10%)EUR/USD 1:1 - euro/dolar
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Komisja Europejska zatwierdziła wstępną pozytywną ocenę wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach KPO na kwotę 9,4 mld euro - poinformowała KE. Szefowa MFiPR ocenia, że przelew dotrze do Polski w okolicy świąt Bożego Narodzenia.
Złoty we wtorek lekko umocnił się do euro oraz pozostał stabilny wobec dolara. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wobec porannych poziomów. Zdaniem analityków, w średnim terminie USD/PLN raczej nie zejdzie poniżej poziomu 4,0. W przypadku EUR/PLN kurs może pozostać powyżej 4,35. Rentowności SPW mogą spadać.
Upadek niemieckiego rządu może mieć pozytywne skutki dla gospodarki strefy euro - oceniają analitycy. W ich opinii, potencjalnie wyższe wydatki rządowe po wyborach prawdopodobnie wesprą unijną walutę i rynki akcji, nawet jeśli ścieżka pozostaje niepewna.
Komisja Europejska zatwierdziła wstępną pozytywną ocenę wniosku Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach KPO na kwotę 9,4 mld euro - poinformowała KE. Szefowa MFiPR ocenia, że przelew dotrze do Polski w okolicy świąt Bożego Narodzenia.
Jest zgoda kolegium komisarzy na drugą wypłatę z KPO dla Polski. Chodzi o 9,4 mld euro - informuje brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Pierwszy wniosek - na 6,3 mld euro - złożył jeszcze w grudniu 2023 r. premier Donald Tusk zaraz po objęciu władzy, a KE wypłaciła pieniądze w kwietniu.
Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), wchodząca w skład grupy Banku Światowego, zainwestuje do 15 mln euro w fundusz Cogito Fund II, aby wspierać firmy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej - poinformował IFC w komunikacie prasowym.
Kontrakty w USA zniżkują, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oceniają perspektywy dla stóp proc. w USA, a także wpływ możliwych decyzji przyszłej administracji rządowej USA na inflację i wyceny aktywów. Dolar umacnia się.
Kurs dolara dotarł we wtorek do najwyższego poziomu od czterech miesięcy w stosunku do głównych walut. Notowania amerykańskiej waluty umacniają się od czasu wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich – podaje agencja Reuters.
Grupa Elemental planuje zbudować w Rumunii zakład recyklingu e-odpadów. Inwestycja jest warta blisko 20 mln euro - poinformował Elemental w komunikacie prasowym.
Zagraniczni spekulanci postanowili wykorzystać dzień wolny w Polsce i w poniedziałek nieco poturbowali złotego. Naszej walucie nie sprzyja siła dolara amerykańskiego, który na parze z euro jest najmocniejszy od przeszło pół roku.
W Azji na giełdach indeksy zniżkują. Inwestorzy oceniają wpływ prawdopodobnej polityki prezydenta-elekta Donalda Trumpa oraz silnego dolara na gospodarki w regionie. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro. Bitcoin jest po prawie 88.500 USD - podają maklerzy.
Polityka gospodarcza, jaką zapowiada prezydent elekt USA Donald Trump, może windować kurs amerykańskiej waluty; silny dolar wpłynąłby z kolei na globalny handel i finanse, hamując wzrost w innych częściach świata – ocenił brytyjski tygodnik „Economist”.
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka - wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.
Na europejskich giełdach główne indeksy mocniej rosną po pozytywnych nastrojach na giełdach w USA w piątek. Gracze oceniają komentarze bankierów z EBC i ignorują słabszą poniedziałkową sesję w Azji, wywołaną rozczarowaniem programem wymiany długu w Chinach. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Tanieje złoto, a bitcoin jest po ponad 80.000 USD - informują maklerzy.
Na europejskich giełdach w poniedziałek notowane są solidne zwyżki indeksów. Gracze oceniają komentarze bankierów z EBC i czekają w tym tygodniu na wiele ważnych wskaźników makro. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro i JPY. Traci ropa naftowa. Tanieje złoto, a bitcoin jest po ponad 81.000 USD - informują maklerzy.
W Azji na giełdach indeksy przeważnie idą w dół w reakcji na rozczarowanie inwestorów niewystarczającym wsparciem dla gospodarki Chin. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin jest po rekordowe 81.000 USD, tanieje złoto - podają maklerzy.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus