Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości WIG20
2194.06+16.03(+0.74%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Druga giełdowa sesja po wielkanocnej przerwie skończyła się tak samo jak poprzednia - spadkami głównych indeksów warszawskiej giełdy. WIG20 szczególnie ciążyły notowania Dino oraz Kruka. Spółką, której akcje zyskały dziś najwięcej na GPW, było Gobarto.
W środę sesja na warszawskim parkiecie przebiegała bez wyraźnego kierunku. Główne indeksy wahały się wokół poziomów odniesienia i zakończyły sesję na minimalnych minusach. Negatywnie wyróżniały się: Dino i Kruk, które zanotowały spadki o ok. 4 proc. Zdaniem analityków, dopóki WIG20 znajduje się powyżej poziomu 2.425 pkt., możliwy jest powrót do dalszych wzrostów, jednak sytuacja na GPW będzie zależeć od ruchów indeksów na rynkach bazowych.
Pierwsza w drugim kwartale sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od wzrostów. WIG20 zyskuje 1,3 proc. m. in. dzięki zwyżce Orlenu o ponad 4 proc. Kurs CD Projekt rośnie o ok. 5 proc., po publikacji wyników za 2023 r. Analitycy są optymistycznie nastawieni do polskiego rynku kapitałowego.
Ostatnia w tym kwartale sesja na GPW zakończyła się zwyżkami głównych indeksów. Najsilniejszy był WIG20, który wzrósł o 1,7 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.436,05 pkt. mWIG40 ustanowił rekordowy poziom z zamknięcia, a pozostałe indeksy znalazły się w okolicach tegorocznych maksimów. Poprawił się sentyment wokół spółek energetycznych. Orlen zanotował wzrost o ponad 2 proc., mimo informacji o konieczności odpisu w wys. 10,2 mld zł.
Na zakończenie tygodnia, miesiąca i kwartału GPW wyróżniła się soczystą zielenią, zwłaszcza na WIG20, który zaliczył trzecią wzrostową sesję z rzędu i po raz drugi w tym tygodniu okazał się najmocniejszym indeksem dnia w Unii Europejskiej.
W czwartek warszawska giełda kontynuuje zwyżki z ostatnich dwóch dni. WIG20 rośnie o 1,5 proc. Zdaniem analityków, czwartkowa sesja, ostatnia w tym miesiącu i w pierwszym kwartale, nie przyniesie dużych zmian w obrazie rynku. Jak oceniają, mijający kwartał nie był najlepszy dla WIG20, który zyskał w tym czasie tylko 2,2 proc.
Środowe notowania na rynku warszawskim przyniosły sesję wyciszenia. Rynek wygasił zmienność i aktywność na tyle, iż po czterech dniach przesunięć WIG20 po przeszło 1 procent indeks zyskał dziś skromne 0,30 procent.
Po słabym początku tygodnia, we wtorek główne krajowe indeksy zaliczyły solidne odbicia i z nawiązką odrobiły poniedziałkowe straty. Najlepiej poradził sobie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20, a wśród zebranych w nim walorów aż 19 zakończyło sesję wzrostami (niechlubnym wyjątkiem był CD Projekt, którego akcje przeceniły się o 2%)...
Sesja we wtorek przebiegła pod dyktando byków, zwłaszcza na WIG20, gdzie wzrosły ceny akcji prawie wszystkich spółek w portfelu. Wyłamał się tylko kurs CD Projektu, ale większą uwagę zwracało odbicie na Cyfrowym Polsacie, który oddala się od historycznych minimów.
Po dwóch dniach spadków, warszawska giełda we wtorek odrobiła część strat. WIG20 zwyżkował o 1,89 proc., a wśród spółek notowanych w indeksie spadł tylko CD Projekt, którego akcje staniały o 2 proc. Cyfrowy Polsat zyskał 5,7 proc., Orlen, mBank i LPP wzrosły o ponad 3 proc.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,45%, do poziomu 2343 pkt. mWIG40 zniżkował 0,21%, podczas gdy sWIG80 zanotował przecenę o 0,53%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,15 mld złotych.
Fundusz ma krótką pozycję na akcjach już sześciu spółek wchodzących w skład WIG20.
Warszawska giełda pogłębiła spadki i WIG20 stracił 1,45 proc. KGHM zniżkował o ponad 6 proc., a Budimex i Pepco o niemal 7 proc. Zdaniem analityków, warszawski rynek wykazuje większą słabość od giełd rynków bazowych. Indeks największych spółek powinien pozostać w konsolidacji w przedziale ok. 2.430-2.300 pkt.
Po piątkowej spadkowej sesji poniedziałek przyniósł kontynuację przeceny indeksu polskich blue chipów, wśród których skalą zniżki cen akcji wyróżniły się trzy spółki. Wyścig o miano lidera spadków w portfelu trwał do samego końca handlu.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus