Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Luis de Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego uważa, że choć inflacja schodzi do celu i prawdopodobnie już zbliżyła się do pułapu 2 proc., jednak poważnym czynnikiem ryzyka pozostaje wzrost wynagrodzeń.
Inflacja w lutym spadnie do 3,3 proc. – powiedział PAP ekonomista ING BSK Adam Antoniak. Jego zdaniem marcowa inflacja będzie bliska 2,5 proc., ale potem nastąpi odbicie wskaźnika wzrostu cen.
Choć początek czwartkowej sesji wyglądał obiecująco, jednak wraz z upływającym czasem, indeksy stopniowo osuwały się w miarę narastania obaw, że Fed będzie jednak zmuszony utrzymać stopy procentowe na podwyższonych poziomach przez dłuższy czas.
Inflacja w Stanach Zjednoczonych kolejny raz podzieliła ekonomistów na obozy. Dwa lata temu toczył się tam spór, czy inflacja będzie trwała, czy przejściowa. Dziś emocje wzbudza pytanie, na ile poważny będzie problem „ostatniej mili”, czyli sprowadzenie inflacji z umiarkowanego poziomu (ok. 3-4 proc.) do celu inflacyjnego (ok. 2 proc.). Ostatnie dane wskazują na pewną uporczywość wzrostu cen, choć niektórzy składają to na karb chwilowych zaburzeń. Dla Polski problem...
Wskaźnik cen produkcji sprzedanej (PPI), tzw. inflacja producencka, wykazał w lutym 2024 r. wzrost o 1,6 proc. w ujęciu rocznym, poinformował amerykański Departament Pracy.
W środę wartość indeksu dolara amerykańskiego pozostaje stabilna, mimo że inflacja w USA przekroczyła oczekiwania. Analitycy wciąż spodziewają się, że w czerwcu Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe – podaje agencja Reuters.
Argentyna - niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Południowej dziś zmaga się z potężnym kryzysem gospodarczym i bardzo wysoką inflacją, ale na horyzoncie pojawia się promyk nadziei. Czyżby kontrowersyjne reformy gospodarcze Javiera Milei powoli przynosiły efekty?
Wskaźnik ogólnego CPI w USA za luty wzrósł do 3,2% r/r wobec oczekiwanej stabilizacji na poziomie 3,1% r/r. W ujęciu m/m sa odnotowany został zgodny z oczekiwaniami wzrost cen o 0,4%. Inflacja bazowa obniżyła się o 0,1 p.p., do 3,8% r/r, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście o 0,4% m/m sa (wyżej od oczekiwań). Nieco spuściła z tonu inflacja usług – obniżyła się o 0,2 p.p do 5,2%, przy czym nadal pozostaje podwyższona. Krótko po publikacji danych dolar umocnił się....
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi
zwyżkami głównych indeksów. Hossy nie zatrzymał nieoczekiwany wzrost inflacji
CPI w lutym.
Wracają dobre nastroje wśród przedsiębiorców. Wyzwaniem dla nich będzie jednak inflacja i wzrost kosztów prowadzenia biznesu.
Inflacja w USA w lutym wyniosła 3,2 proc. rok do roku. To więcej, niż spodziewali się eksperci. "Dzisiejsze dane nie zmieniają prognoz dotyczących rozpoczęcia obniżek stóp procentowych" - ocenia Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy Portu.
Inflacja cen detalicznych wyniosła w lutym 3,2 proc. w USA w ujęciu rocznym. Oczekiwano, że pozostanie na poziomie ze stycznia, kiedy sięgała 3,1 proc.
Dane za luty podobnie jak miesiąc wcześniej luty okazały się nieznacznie wyższe od oczekiwań ekonomistów.
Przyczyną wprowadzenia zerowego VAT-u na żywność była bardzo wysoka inflacja przekraczająca 9 proc., teraz inflacja jest poniżej 4 proc., powraca więc VAT na żywność do niższej stawki 5 proc. - powiedział wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji po posiedzeniu rządu.
Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych, inflacja CPI w ubiegłym miesiącu była prawdopodobnie zgodna z celem NBP, który wynosi 2,5 proc. - poinformowała pierwsza zastępczyni prezesa Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley. Czy ta dynamika się utrzyma?
Dziś głównym daniem dla rynku będzie publikacja inflacji w USA za luty. Dolar z pewnością będzie reagował na dane a skala zmian na rynku walutowym będzie uzależniona od wielkości niespodzianki, jeśli w ogóle ją otrzymamy.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie ryzykownych aktywów, ale tylko przemysłowe spółki zakończyły handel minimalnie nad kreską. Nasdaq oraz S&P500 były jeszcze pod wodą, ale dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy podchodzą na północ. Futures na S&P500 wraca w okolice 5140 pkt. Handel na Starym Kontynencie także wygląda dość dobrze. Niemiecki Dax ponownie wraca w okolice szczytów wszechczasów i podchodzi pod 17900 pkt.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus