Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Po wtorkowych pozytywnych niespodziankach na inflacji z Niemiec, wczoraj ponowne zaskoczenie w dół. Marcowy wskaźnik inflacji HICP w strefie euro obniżył się z 2,6% r/r do 2,4% r/r przy oczekiwaniach 2,5% r/r. Struktura inflacji r/r wygląda dość pozytywnie, z jednym wyjątkiem, ceny usług pozostają uporczywe (4,0% r/r piąty miesiąc z rzędu). Inflacja bazowa obniżyła się do 2,9% r/r wobec 3,1% w lutym i przy oczekiwaniach 3,0% r/r. Ceny energii wciąż kurczą się r/r (-1,8%...
Nieoczekiwanie niski odczyt marcowej inflacji CPI w Szwajcarii sprawił, że frank zdecydowanie osłabił się względem euro.
Inflacja w strefie euro jest niższa od oczekiwań, co otwiera drzwi Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) do obniżenia stóp procentowych. Cięcie może zacząć się w najbliższych tygodniach. Ale jest jeden element, który wciąż powstrzymuje jastrzębio nastawionych ekonomistów i decydentów przed łagodzeniem polityki pieniężnej: uparcie podwyższony wzrost cen usług. Czy jest się czym martwić? To zależy od perspektywy — według mnie nie.
Marcowy spadek inflacji CPI poniżej 2,5-procentowgo celu
Narodowego Banku Polskiego jest najprawdopodobniej przejściowy – zgodnie
twierdzą analitycy.
W marcu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 68,5 proc., największy wzrost kosztów w ciągu miesiąca odnotowano w sektorze edukacji, hotelarstwa, restauracyjnym i opieki zdrowotnej - podał w środę turecki urząd statystyczny.
W marcu inflacja HICP w strefie euro ponownie spadła, ale w dalszym ciągu przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego.
Stopa inflacji w Turcji wzrosła po raz piąty z rzędu, zbliżając się do poziomu 70 proc. Stało się to pomimo serii agresywnych podwyżek stóp procentowych – podaje agencja Bloomberg.
Wstępne dane wskazują, że spowolnienie inflacji w strefie euro w marcu było większe niż zakładano. To kolejny czynnik przemawiający za obniżką stóp przez EBC.
Choć polska gospodarka wychodzi ze spowolnienia, niska inflacja będzie poważnie ciążyć dochodom budżetowym; rząd może zdecydować się na nowelę budżetu w tym roku - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Dochody z VAT mogą być niższe od planowanych o ok. 30 mld zł. Deficyt fiskalny w br. może wynieść 5,6 proc. PKB.
Choć polska gospodarka wychodzi ze spowolnienia, niska inflacja będzie poważnie ciążyć dochodom budżetowym; rząd może zdecydować się na nowelę budżetu w tym roku - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Dochody z VAT mogą być niższe od planowanych o ok. 30 mld zł. Deficyt fiskalny w br. może wynieść 5,6 proc. PKB.
Dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych była najniższa od maja
2021 r. - wynika z szybkiego szacunku Destatisu. Dyskusja na nadchodzących
posiedzeniach EBC nie będzie już dotyczyć tego „czy”, ale raczej „kiedy”
i „o ile” bank powinien obniżyć stopy procentowe – uważają eksperci.
Wstępny odczyt inflacji w marcu w Niemczech okazał się niższy niż oczekiwano i najniższy od czterech miesięcy.
W piątek GUS opublikował odczyt flash inflacji CPI za marzec. Rynek został pozytywnie zaskoczony. Konsensus PAP był na poziomie 2,1% r/r, podczas gdy wskaźnik CPI obniżył się z 2,8% r/r do 1,9% r/r, co było zgodne z naszą prognozą. Silnie obniżyła się inflacja żywności i napojów bezalkoholowych, z 2,7% r/r do 0,2% r/r. Do tego doszły taniejące paliwa (-4,5% r/r) oraz niższe ceny nośników energii (-2,6% r/r).
Inflacja w brytyjskich sklepach spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat. Rosną nadzieje na obniżki stóp procentowych - przekazał we wtorek Bloomberg.
Inflacja w Polsce spadła do najniższego poziomu od pięciu lat. Znalazła się poniżej celu banku centralnego. Wróciliśmy z bardzo, bardzo dalekiej podróży – to scenariusz, który jeszcze rok temu był oceniany na rynku jako skrajnie mało prawdopodobny. Sam też uznawałem go za mało realny. Spróbuję w tym kontekście odpowiedzieć na dwa pytania: dlaczego tak się stało oraz czy bank centralny powinien zmienić optykę na stopy procentowe i zacząć je obniżać.
Inflacja w Polsce osiągnęła w marcu br. 1,9 proc. r/r, zaskakując analityków pozytywnie i schodząc do celu NBP po raz pierwszy od pięciu lat. Ekonomiści Banku Pekao spodziewają się jednak, że na koniec roku wskaźnik wzrostu cen ponownie zbliży się do 4,5 proc. Dlaczego?
W pierwszym tygodniu kwietnia inwestorzy czekać będą na piątkowy raport z rynku pracy USA za marzec. W środę napłyną wstępne wskazania inflacji z eurolandu, a dzień po nich minutes z ostatniego posiedzenia przedstawi EBC. Codziennie występować będą przedstawiciele Fed, na czele z prezesem J. Powellem w środę.
Stojący na czele amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell powiedział po piątkowej prezentacji danych o inflacji w USA, że odczyty są w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami decydentów. Podkreślił jednak ponownie, że władze monetarne muszą uzyskać pełne przekonanie i gwarancje, że inflacja podąża niezagrożenie do celu (2 proc.), by zdecydować się na poluzowanie warunków finansowania.
Przyszły, skrócony tydzień wydaje się być interesujący pod kątem publikacji makro. Uwaga będzie głównie skupiona na raporcie NFP ale oprócz tego rynek otrzyma dane na temat inflacji w strefie euro oraz paczkę danych PMI dla Europy oraz Chin a także wyniki ISM dla USA. RPP ponownie podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych – tu jednak zmian nie powinniśmy oczekiwać mimo, że inflacja CPI spadła w marcu do 1,9 proc. i znalazła się pierwszy raz w celu NBP od ponad trzech...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus