Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zorganizował w piątek konferencję, na której mówił m.in. o inflacji i Trybunale Stanu. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach inflacja wzrośnie – powiedział szef NBP.
W kolejnych kwartałach inflacja może wzrosnąć, choć skala tego wzrostu jest obarczona dużą niepewnością - poinformował w piątek prezes NBP Adam Glapiński.
W przypadku pełnego zniesienia tarcz energetycznych, co jest nieprawdopodobne, wskaźnik inflacji wzrósłby o 4 p.p. do 7,5 proc. na koniec roku - wskazał w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że utrzymanie obecnych rozwiązań spowoduje, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,9 proc.
Zejście CPI do celu jest czasowe, w kolejnych kwartałach inflacja na pewno wzrośnie - poinformował prezes NBP Adam Glapiński na konferencji.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zabrał głos na konferencji prasowej po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Rada pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Statystyki inflacyjne w nadchodzącym tygodniu zdominują
kalendarium makroekonomiczne. Ale dla inwestorów liczyć się będą także raporty
kwartalne amerykańskich banków.
Na wczorajszym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionych poziomach (tj. referencyjna 5,75%), po raz kolejny podkreślając niepewny wpływ polityki fiskalnej na kształtowanie się wskaźnika inflacji w przyszłości. W związku z przywróceniem wyższej stawki VAT na żywność, podniesieniem cen energii i podwyżkami płac inflacja w kraju może powrócić ponad docelowy poziom, co uzasadnia brak obniżek stóp...
Goście „PB” do słuchania tłumaczą, dlaczego inflacja spadła, co się dzieje z cenami żywności, jaki wpływ na rynek ma wojna handlowa dyskontów – i co się stanie z rynkiem pracy.
Według Jakuba Borowskiego głównego ekonomisty banku Credit Agricole stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie potrwa do drugiej połowy 2025 r. Wskazał, że podwyższona inflacja na poziomie górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego potrwa do czerwca przyszłego roku.
RPP podtrzymała w komunikacie, że w II poł. roku inflacja może istotnie wzrosnąć po podniesieniu cen energii, a w kierunku wzrostu presji popytowej oddziaływać będzie wzrost płac. Rada podtrzymała kluczowe sformułowania dot. kwestii kursowych i ponownie oceniła, że obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego.
W marcu inflacja spadła w Szwajcarii najniżej od 2,5 roku, informuje Bloomberg.
Po wtorkowych pozytywnych niespodziankach na inflacji z Niemiec, wczoraj ponowne zaskoczenie w dół. Marcowy wskaźnik inflacji HICP w strefie euro obniżył się z 2,6% r/r do 2,4% r/r przy oczekiwaniach 2,5% r/r. Struktura inflacji r/r wygląda dość pozytywnie, z jednym wyjątkiem, ceny usług pozostają uporczywe (4,0% r/r piąty miesiąc z rzędu). Inflacja bazowa obniżyła się do 2,9% r/r wobec 3,1% w lutym i przy oczekiwaniach 3,0% r/r. Ceny energii wciąż kurczą się r/r (-1,8%...
Nieoczekiwanie niski odczyt marcowej inflacji CPI w Szwajcarii sprawił, że frank zdecydowanie osłabił się względem euro.
Inflacja w strefie euro jest niższa od oczekiwań, co otwiera drzwi Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) do obniżenia stóp procentowych. Cięcie może zacząć się w najbliższych tygodniach. Ale jest jeden element, który wciąż powstrzymuje jastrzębio nastawionych ekonomistów i decydentów przed łagodzeniem polityki pieniężnej: uparcie podwyższony wzrost cen usług. Czy jest się czym martwić? To zależy od perspektywy — według mnie nie.
Marcowy spadek inflacji CPI poniżej 2,5-procentowgo celu
Narodowego Banku Polskiego jest najprawdopodobniej przejściowy – zgodnie
twierdzą analitycy.
W marcu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 68,5 proc., największy wzrost kosztów w ciągu miesiąca odnotowano w sektorze edukacji, hotelarstwa, restauracyjnym i opieki zdrowotnej - podał w środę turecki urząd statystyczny.
W marcu inflacja HICP w strefie euro ponownie spadła, ale w dalszym ciągu przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus