Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wskaźnik cen konsumpcyjnych, kluczowy miernik inflacji śledzony przez Rezerwę Federalną, odnotował wzrost w ujęciu rocznym do listopada. Choć wynik był nieco niższy od oczekiwań, dostarczył kolejnych dowodów wspierających bardziej jastrzębią postawę amerykańskiego banku centralnego w kwestii przyszłych obniżek stóp procentowych.
Spadek spożycia alkoholu jest widoczny już od kilku lat, nie tylko w Polsce. (...) Głównym powodem jest rosnąca świadomość zdrowotna konsumentów, ale także rosnące ceny produktów. Inflacja oraz podwyżki podatków akcyzowych wpłynęły na to, że wielu konsumentów ograniczyło wydatki na alkohol, wybierając tańsze alternatywy lub rezygnując z zakupu, jako że nie jest produkt pierwszej potrzeby - ocenia Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury S.A.
Tempo spadku siły nabywczej jena już od 32 miesięcy przewyższa 2-procentowy cel Banku Japonii. Ten jednak w grudniu nie zdecydował się na podwyżkę i tak śmiesznie niskich stóp procentowych.
Ceny skupu mleka w Polsce, ważnego składnika w produkcji masła, pozostaną w trendzie wzrostowym - oceniają ekonomiści Credit Agricole.
Presja inflacyjna w japońskiej gospodarce uległa dalszemu wzmocnieniu, zwiększając prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Bank Japonii.
Gediminas Simkus, szef Banku Litwy i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że pozostająca pod kontrolą niska inflacja pozwala obniżać koszty pożyczek w obecnym tempie.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w listopadzie 2024 r. w ujęciu rocznym wyniosła 3,9 proc. wobec 4,2 proc. w październiku - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,3 proc.
Akcentowana przez Bank Anglii ostrożność w luzowaniu polityki monetarnej wydaje się być jak najbardziej uzasadniona. Najnowsze dane potwierdzają, że presja inflacyjna nie odpuszcza osiągając w listopadzie najwyższy poziom od marca.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii w listopadzie 2024 r. wzrosła do 4,3 proc. w ujęciu rocznym z 4,1 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym wyniosła 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w październiku - podał Narodowy Bank Polski.
Listopad 2024 roku przyniósł przepowiadany przez ekonomistów
ponowny wzrost inflacji bazowej w Polsce.
Inflacja jest wyższa niż przed pandemią, ale wydaje się opanowana, więc banki centralne na świecie wkroczyły w cykl obniżek stóp procentowych, dla którego czynnikiem niepewności jest prezydentura D. Trumpa - oceniają uczestnicy XXVII debaty PAP Biznes. W Polsce RPP mogłaby juz ściąć stopy, ale tego nie chce.
Lipiec 2025 r. to najbardziej prawdopodobny moment na obniżkę stóp procentowych - ocenili analitycy Santandera w piątkowym komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem inflacja swój szczyt osiągnie w marcu przyszłego roku, przekraczając 5,5 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się systematycznego spadku inflacji w pierwszej połowie przyszłego roku. W piątkowym komentarzu do danych GUS analityk Sergiej Druchyn ocenił, że do celu NBP inflacja może wrócić dopiero w 2026 roku.
Inflacja w listopadzie wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym - wynika z finalnych danych GUS opublikowanych w piątek. To odczyt wyższy od wstępnego szacunku (4,6 proc.).
GUS skorygował lekko w górę listopadowy odczyt inflacji CPI, do 4,7 proc. rdr z 4,6 proc. szacowanych wcześniej. W kolejnych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć, szczyt w I kw. 2025 r. - wskazują w komentarzach po danych ekonomiści.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus