Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Presja inflacyjna w japońskiej gospodarce uległa dalszemu wzmocnieniu, zwiększając prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Bank Japonii.
Gediminas Simkus, szef Banku Litwy i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że pozostająca pod kontrolą niska inflacja pozwala obniżać koszty pożyczek w obecnym tempie.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w listopadzie 2024 r. w ujęciu rocznym wyniosła 3,9 proc. wobec 4,2 proc. w październiku - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,3 proc.
Akcentowana przez Bank Anglii ostrożność w luzowaniu polityki monetarnej wydaje się być jak najbardziej uzasadniona. Najnowsze dane potwierdzają, że presja inflacyjna nie odpuszcza osiągając w listopadzie najwyższy poziom od marca.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii w listopadzie 2024 r. wzrosła do 4,3 proc. w ujęciu rocznym z 4,1 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym wyniosła 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w październiku - podał Narodowy Bank Polski.
Listopad 2024 roku przyniósł przepowiadany przez ekonomistów
ponowny wzrost inflacji bazowej w Polsce.
Inflacja jest wyższa niż przed pandemią, ale wydaje się opanowana, więc banki centralne na świecie wkroczyły w cykl obniżek stóp procentowych, dla którego czynnikiem niepewności jest prezydentura D. Trumpa - oceniają uczestnicy XXVII debaty PAP Biznes. W Polsce RPP mogłaby juz ściąć stopy, ale tego nie chce.
Lipiec 2025 r. to najbardziej prawdopodobny moment na obniżkę stóp procentowych - ocenili analitycy Santandera w piątkowym komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem inflacja swój szczyt osiągnie w marcu przyszłego roku, przekraczając 5,5 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się systematycznego spadku inflacji w pierwszej połowie przyszłego roku. W piątkowym komentarzu do danych GUS analityk Sergiej Druchyn ocenił, że do celu NBP inflacja może wrócić dopiero w 2026 roku.
Inflacja w listopadzie wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym - wynika z finalnych danych GUS opublikowanych w piątek. To odczyt wyższy od wstępnego szacunku (4,6 proc.).
GUS skorygował lekko w górę listopadowy odczyt inflacji CPI, do 4,7 proc. rdr z 4,6 proc. szacowanych wcześniej. W kolejnych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć, szczyt w I kw. 2025 r. - wskazują w komentarzach po danych ekonomiści.
GUS podał, że w listopadzie w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego ceny wzrosły o 4,7%. Największe podwyżki dotyczyły cen...
Roczna dynamika wskaźnika CPI w listopadzie była nieco niższa niż w październiku. Ale względem miesiąca poprzedniego koszyk dóbr konsumpcyjnych drożał w niepokojąco szybkim tempie.
Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 4,7 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,5 proc.
Wolniejszy wzrost nominalnego PKB i nowelizacja ustawy budżetowej na 2024 r. sugerują, że deficyt sektora w 2025 r. może być wyższy niż zakłada resort finansów i znaleźć się na poziomie 6,1 proc. PKB - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista Citi Handlowego Piotr Kalisz. Zacieśnianie fiskalne w Polsce prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2026 r.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus