Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wrzesień przyniósł dalszy spadek głównego wskaźnika inflacji w krajach Unii Europejskiej. O ile jednak średnia dla całej Unii zbliżyła się do 2%, to w Polsce inflacja HICP pozostaje na zdecydowanie zbyt wysokim poziomie.
Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy proc. w 2025 r. łącznie o 150 pb - prognozują ekonomiści Goldman Sachs. Ich zdaniem, inflacja w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie 4,6 proc. rdr, po czym wzrośnie do 5,3 proc. rdr w styczniu 2025 r. W kolejnych latach czynniki zewnętrzne oraz siła złotego będą jednak wywierać presję na obniżenie CPI.
We wrześniu 2024 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc. r/r - poinformował w środę Narodowy Bank Polski. Dodał, że w tym samym okresie wskaźnik inflacji CPI wyniósł 4,9 proc. r/r.
Inflacja bazowa – czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych nieuwzględniający żywności, paliw i energii – we wrześniu przyspieszył do 4,3% względem 3,7% odnotowanych w sierpniu.
Dynamika wzrostu cen w brytyjskiej gospodarce wyraźniej wyhamowała i zeszła pierwszy raz od 3,5 roku poniżej celu Banku Anglii (BOE). Tym samym mocno wzrosły szanse na obniżkę stóp podczas listopadowego posiedzenia władz monetarnych.
Inflacja utrzyma się powyżej celu NBP do czerwca 2025 roku - ocenił analityk Credit Agricole komentując dane GUS. Z kolei ekonomiści PKO Banku Polskiego poinformowali, że inflacja CPI oraz inflacja bazowa utrzymają obecne poziomy do końca tego roku.
We wrześniu inflacja zbliżyła się do poziomu 5 proc., a w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przekraczać będzie 5,0 proc. rdr - oczekują analitycy. Ich zdaniem także inflacja bazowa pozostanie przez dłuższy czas na poziomie powyżej 4 proc., ograniczając przestrzeń do cięć stóp.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Jak podał GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem Urzędu.
Ekonomiści banku ING przeanalizowali dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji w Polsce opublikowane we wtorek. Autorzy komentarza zwracają uwagę na rosnącą inflację bazową, która ponownie przekroczyła 4 proc. rok do roku. Inflacja we wrześniu wyniosła 4,9 proc.
GUS poinformował, że we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9% (przy...
Skokowe podwyżki taryf na energię oraz wciąż galopujące ceny
usług sprawiły, że wrześniowa inflacja CPI zakręciła się w pobliżu 5%.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus