Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mimo ewentualnego odmrożenia cen energii inflacja w Polsce w IV kw. 2025 r. nie powinna istotnie wzrosnąć, scenariusz zarysowany przez prezesa NBP jest dość pesymistyczny - ocenia główny ekonomista Citi Handlowego Piotr Kalisz. Choć miesięczne dane za październik z polskiej gospodarki pozytywnie zaskoczyły, to nie wskazują na silne ożywienie.
Ceny detaliczne rosły w USA w listopadzie o 2,7 proc. w ujęciu rocznym i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.
Listopadowa inflacja CPI w USA okazała się zgodna w prognozami ekonomistów. Wzrost indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych odbył się przy utrzymaniu dotychczasowej inflacji bazowej, która zakotwiczyła się na podwyższonym poziomie.
Wzrost cen w rumuńskiej gospodarce w listopadzie ponownie się zdynamizował. Ogranicza to pole działania bankowi centralnemu w kontekście obniżek stóp procentowych, co dla gospodarki która mierzy się z poważnym kryzysem na scenie politycznej stanowi poważne utrudnienie.
Dynamika PKB Polski w 2025 i 2026 r. wyniesie 3,5-3,6 proc., inflacja w przyszłym roku odbije do 4,4 proc., a w 2026 r. spadnie do 3,1 proc. – oceniają ekonomiści ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy. Zdaniem badanych stopa referencyjna NBP spadnie w 2025 r. o 100 pb. i w podobnej skali w 2026 r.
Wzrost cen producentów w japońskiej gospodarce przekroczył w listopadzie oczekiwania i jest kolejnym czynnikiem przemawiającym za zaostrzeniem polityki monetarnej w tym kraju.
Ceny detaliczne były w listopadzie w Ukrainie o 11,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oznacza to największą inflację od lipca 2023 roku, wynika z informacji przekazanych przez Reutersa.
Choć listopadowy wzrost cen w czeskiej gospodarce okazał się niższy niż zakładano, niemniej dynamika utrzymała się w górnej granicy przyjętego przez bank centralny przedziału, a decydenci są skłonni wstrzymać dalsze obniżki stóp procentowych.
Listopad był piątym miesiącem z rzędu, w którym inflacja CPI
w Czechach przekraczała 2-procentowy cel banku centralnego.
Niespodzianki nie było. Zweryfikowane dane o listopadowej inflacji w niemieckiej gospodarce w pełni pokryły się z pierwotnym odczytem.
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej jeden kraj zaczyna coraz niebezpieczniej oddalać się od innych. To Rumunia, gdzie gospodarka mocno spowalnia, inflacja jest wysoka, a nierównowaga zewnętrzna się pogłębia. Może to jeszcze nie czas, by kreślić alarmistyczne scenariusze, ale negatywnych symptomów jest coraz więcej.
Mimo podjętych przez chiński rząd działań mających na celu stymulowanie popytu, okazały się one – przynajmniej na razie – nie wystarczające by ożywić gospodarkę, a tym samym inflację. W listopadzie wzrost cen znowu wyhamował.
Miniony tydzień obfitował w rekordy – cena bitcoina wspięła się na historyczne szczyty, a zadłużenie Stanów Zjednoczonych osiągnęło nowy pułap ponad 36 bilionów dolarów, bijąc kolejny rekord. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia.
Przeciętna polska rodzina wyda tym roku na świąteczne zakupy 1575,95 zł, z czego 51 proc. przeznaczy na prezenty - wynika z raportu IBRiS. To mniej niż w ubiegłym roku, kiedy na upominki wydaliśmy średnio 66 proc. budżetów przeznaczonych na święta.
W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się ceny energii i wzrost akcyzy - przekazał bank centralny w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP. W średnim okresie inflacja powinna powrócić do celu - dodał.
W średnim okresie, przy obecnym poziomie stóp proc. i spowalnianiu płac, inflacja powinna wrócić do celu, a niepewnością dla horyzontu osiągnięcia celu jest kształtowanie się cen energii w II poł. 2025 r. - podano w informacji po posiedzeniu RPP. Podtrzymano ocenę, że ograniczająco na inflację w Polsce działa wcześniejsze osłabienie PLN.
Łagodzenie polityki monetarnej w Czechach zostanie zastopowane, zapowiada prezes tamtejszego banku centralnego. Wszystko przez inflację, która ponownie zaczęła przyspieszać.
OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2025 r. wzrośnie o 3,4 proc., a inflacja CPI wyniesie 5,0 proc. - wynika z najnowszej edycji raportu "Economic Outlook". Ekonomiści OECD szacują, że w 2026 r. wzrost gospodarczy spowolni do 3,0 proc., a wskaźnik CPI wyniesie 3,9 proc.
OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2025 r. wzrośnie o 3,4 proc., a inflacja CPI wyniesie 5,0 proc. - wynika z najnowszej edycji raportu "Economic Outlook". Ekonomiści OECD szacują, że w 2026 r. wzrost gospodarczy spowolni do 3,0 proc., a wskaźnik CPI wyniesie 3,9 proc.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus