Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wzrost cen w japońskiej gospodarce postępuje i w przypadku części wskaźników przekracza cele Banku Japonii. Niemniej wyższa inflacja nie zdopingowała decydentów do ponownego zaostrzenia polityki monetarnej.
Ostatnie dane z rynku pracy sugerują, że płaca minimalna w Polsce wzrosła zbyt szybko - gdyby wzrost wynagrodzeń miał zdrowe fundamenty, to firmy nie musiałyby zwalniać pracowników - oceniają ekonomiści Pekao. Ich zdaniem, istnieje ryzyko, że inflacja bazowa zacznie zbliżać się do tempa wynagrodzeń, a nie odwrotnie.
Ostatnie dane z rynku pracy sugerują, że płaca minimalna w Polsce wzrosła zbyt szybko - gdyby wzrost wynagrodzeń miał zdrowe fundamenty, to firmy nie musiałyby zwalniać pracowników - oceniają ekonomiści Pekao. Ich zdaniem, istnieje ryzyko, że inflacja bazowa zacznie zbliżać się do tempa wynagrodzeń, a nie odwrotnie.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w sierpniu 2024 r. w ujęciu rocznym wyniosła 4,0 proc., tak jak w lipcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,1 proc.
Potwierdzone zostały wstępne odczyty dotyczące inflacji w strefie euro za sierpień. Wyhamowała ona w większości krajów wspólnego bloku monetarnego, na czele z Niemcami.
Rumunia ponownie została krajem o najwyższej inflacji HICP w
Unii Europejskiej, wyprzedzając Belgię i Polskę. Podwyższona inflacja wciąż jest
problemem w wielu częściach Europy.
Odczyt za sierpień potwierdził ustabilizowanie się presji inflacyjnej w brytyjskiej gospodarce nico powyżej celu banku centralnego. Szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych są nadal spore.
Lael Brainard, szefowa doradców ekonomicznych Białego Domu uważa, że inflacja w USA minęła punkt zwrotny i nadszedł czas aby skupić się na obronie miejsc pracy, informuje Reuters.
Inflacja bazowa, czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych nieuwzględniający żywności, paliw i energii, w sierpniu obniżył się do 3,7 proc. względem 3,8 proc. odnotowanych w lipcu - poinformował Narodowy Bank Polski.
W sierpniu 2024 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc. r/r - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski. Dodał, że w tym samym okresie wskaźnik inflacji CPI wyniósł 4,3 proc. r/r.
Do najwyższego poziomu od października ubiegłego roku wzrosło tempo inflacji cen konsumenckich w izraelskiej gospodarce. Znacząco ogranicza to tym samym szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych.
Brazylijska gospodarka ma w tym roku odnotować wyższe tempo wzrostu niż wcześniej oczekiwano. Towarzyszyć temu ma jednak mocniejsza inflacja.
Pierre Wunsch, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że decydenci powinni nadal łagodzić politykę monetarną, jednak inflacja w usługach nakazuje zachowanie ostrożności.
Joachim Nagel z Rady Prezesów EBC wzywa bank centralny strefy euro do utrzymania czujności nawet w sytuacji rosnącej pewności, że inflacja spadnie do 2 proc. do końca przyszłego roku, informuje Bloomberg.
Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek jest niewiele wyżej. Ma to o tyle znaczenie, że historycznie rentowność dziesięciolatek utrzymywała się nieco wyżej poziomu inflacji (CPI) niż obecnie. Można więc sądzić, że obecne 3,65 proc. rentowności...
Inflacja utrzyma się powyżej granicy odchyleń od celu inflacyjnego do września 2025 r. A swoje maksimum, na poziomie 5,7 proc., osiągnie w marcu 2025 r. - piszą eksperci Credit Agricole w komentarzu do danych o inflacji. Eksperci Anlianz Trade ostrzegają z kolei, że dług publiczny w 2027 roku może przekroczyć 60 proc. PKB.
Inflacja CPI do końca roku nie przekroczy 5 proc. rdr - prognozują analitycy PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS. Dodali, że wysokość szczytu inflacyjnego w I kwartale przyszłego roku będzie zależeć od decyzji odnośnie cen energii.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus