Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rosną szanse na złagodzenie polityki monetarnej w Korei Południowej. Przemawia za tym systematyczny spadek inflacji, która zeszła do najniższego poziomu od 3,5 roku.
Szybki przyrost długu publicznego w Polsce może teoretycznie utrudnić bankowi centralnemu przywracanie inflacji do celu na poziomie 2,5 proc. Na razie jednak inwestorzy nie widzą takiego ryzyka i wciąż wyceniają, że NBP w ciągu kilku miesięcy zacznie proces redukcji stóp. Przeważa przekonanie, że globalna dezinflacja będzie silniejszym czynnikiem.
Inflacja w Polsce w sierpniu 2024 roku wzrosła do 4,3 proc. r/r z 4,2 proc. r/r w lipcu. Eksperci banku PKO BP podkreślają, że w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. m/m, co stanowi powrót do bardziej typowej dynamiki po solidnym wzroście o 1,4 proc. m/m miesiąc wcześniej.
Wakacje (dla większości) dobiegły końca. W ostatnim tygodniu sierpnia nie mogliśmy jednak narzekać na nudę w kalendarzu gospodarczym - inflacja, PKB i nie tylko. Tradycyjnie przypominamy najciekawsze wykresy ostatnich dni.
GUS wyliczył, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 r. wzrosły rok do roku o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,1 proc. Czy i kiedy nastąpi spadek wzrostu cen?
Po sierpniowej, mocnej korekcie na Wall Street oraz innych parkietach, nie ma już śladu. Zaległości zdołał również odrobić japoński Nikkei225, którego przecena była wyjątkowo drastyczna. DAX wyznacza nowe historyczne maksima.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,3 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W lipcu inflacja była na poziomie 4,2 procent.
W lipcu 2024 r. wydatki Amerykanów wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu z czerwcem, wynika z danych Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).
Pięcioprocentowa inflacja dopiero przed nami; obecnie zmiany inflacji będą mniej wyraźne, ale wzrostowe - ocenił w komentarzu do danych GUS ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
Druga połowa 2025 r. przyniesie wyraźny spadek inflacji, co stworzy przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej, a pierwsze obniżki stóp procentowych będą już w II kw. przyszłego roku - ocenili ekonomiści Banku ING, komentując dane o inflacji opublikowane w piątek przez GUS.
Tzw. szybki odczyt pokazał spadek inflacji w strefie euro w sierpniu do 2,2 proc. w ujęciu rocznym. W lipcu wynosiła 2,6 proc.
Do najniższego poziomu od trzech lat spadła dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych we francuskiej gospodarce. To ważny argument za dalszym luzowaniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Problemem pozostają jednak usługi.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2024 r. wzrosły rdr o 4,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
W sierpniu inflacja HICP w strefie euro znalazła się już blisko 2-procentowego celu Europejskiego Banku Centralnego. Mandat EBC pozostaje niezrealizowany od przeszło trzech lat.
W 2026 r. przewidywana jest kontynuacja wysokiego tempa wzrostu gospodarczego; w 2026 r. PKB wzrośnie o 3,5 proc., w 2027 r. o 3,1 proc. - przewiduje resort finansów w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2025 r. Według MF w 2026 r. średnioroczna inflacja wyniesie 3,1 proc., a rok później 2,6 proc.
Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów sierpień przyniósł
wzrost inflacji CPI w Polsce.
- Presja cenowa nadal będzie rosnąć, ale wolniej - pisze w komentarzu do danych o inflacji Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl. - W grudniu br. inflacja najprawdopodobniej przekroczy 5.0 proc. r/r. Szczytu spodziewam się w okolicach lutego 2025 r. - stwierdza z kolei Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
Inflacja CPI w sierpniu w Polsce wyniosła 4,3 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie 4,2 proc. i wobec 4,2 proc. w lipcu. W komentarzach po danych ekonomiści wskazują, że wskaźnik cen w nadchodzących miesiącach może stabilizować się w przedziale 4-5 proc.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus