Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Grupa Ambra osiągnęła w roku obrotowym 2023/2024 wzrost przychodów ze sprzedaży o 4,3%. Na wynik ten negatywnie wpłynął niski poziom nastrojów konsumenckich i inflacja. Dzięki udanej akwizycji w Rumunii, sprzedaż na tym rynku rosła najbardziej dynamicznie.
Wyraźny wzrost cen napojów alkoholowych oraz żywności przyczynił się do tego, że inflacja CPI w Czechach drugi miesiąc z rzędu przekroczyła cel banku centralnego.
Po lipcowym nieoczekiwanie silnym przyspieszeniu sierpień przyniósł ostrzejsze od prognoz wyhamowanie węgierskiej inflacji CPI.
Do końca tego tygodnia tzw. 14. emerytura trafi do niemal 4 mln osób - wynika z danych ZUS. Tymczasem już we wtorek rząd ma przyjąć projekt ustawy dotyczący drugiej waloryzacji emerytur w ciągu roku. Miałoby do niej dojść w latach, gdy inflacja jest wysoka. Prawdopodobnie już w przyszłym roku.
Tydzień na globalnych rynkach upłynie w rytmie wydarzeń politycznych i odczytów makro. We wtorek w debacie na 2 miesiące przed wyborami prezydenckimi w USA zmierzą się K. Harris i D. Trump. W środę podany zostanie odczyt CPI za sierpień z USA, a w czwartek decyzję ogłosi EBC. Z regionu CEE napłyną dane inflacyjne.
Wzrost cen towarów i usług konsumenckich w chińskiej gospodarce nieznacznie przyspieszył w sierpniu, niemniej dynamika zwyżki okazała się niższa niż zakładano. Z kolei ceny producentów odnotowały najmocniejszy spadek od czterech miesięcy.
Najem zwrotny jest coraz popularniejszy. Sprzyja temu rosnąca inflacja. Zdaniem eksperta INWI 2024 rok może zamknąć się wzrostem liczby...
Dla rodzin o mniejszych dochodach wzrost cen żywności jest większy – wynika z najnowszego raportu Banku Kanady, kanadyjskiego banku centralnego.
Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, ze inflacja w polskiej gospodarce prawdopodobnie osiągnie szczyt na poziomie około 6 proc. w I kwartale przyszłego roku. Potem pojawi się miejsce na obniżki stóp procentowych.
Prognozy wskazują, że na koniec tego roku inflacja może przekroczyć 5 proc. - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że od połowy przyszłego roku inflacja powinna się obniżać ale dopiero w 2026 r. powróci do celu inflacyjnego.
Prognozy wskazują, że na koniec roku inflacja przekroczy 5 proc. - poinformował prezes NBP Adam Glapiński na konferencji.
"Prognozy wskazują, że na koniec tego roku inflacja przekroczy 5 proc." – powiedział w czwartek szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem, mniej więcej w połowie przyszłego roku możemy spodziewać się spadku inflacji. Cel inflacyjny ma zostać osiągnięty dopiero w 2026 r.
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła wczoraj nie zmieniać stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP pozostaje wciąż na poziomie 5,75 proc. Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński, po raz kolejny stwierdził, że bank centralny pokonał "hydrę inflacji". Glapiński powiedział też jednak, że w najbliższych miesiącach inflacja może wyraźnie wzrosnąć (wedle prognoz może przekroczyć 5 proc.), głównie wskutek podwyżek cen nośników energii.
Prognozy wskazują, że na koniec tego roku inflacja może przekroczyć 5 proc. - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że od połowy przyszłego roku inflacja powinna się obniżać ale dopiero w 2026 r. powróci do celu inflacyjnego.
Prognozy, jakimi dysponuje NBP, wskazują, że inflacja dopiero w 2026 r. ma szansę powrócić do celu inflacyjnego. Ale decyzja o obniżce stóp procentowych może nastąpić wcześniej – powiedział w czwartek prezes banku centralnego Adam Glapiński.
Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne - napisała RPP w komunikacie.
Inflacja jest istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP – prognozuje RPP w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus