Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W lipcu tempo wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych w Niemczech okazało się nieznacznie wyższe od oczekiwań większości ekonomistów.
Inflacja w Hiszpanii spowolniła w lipcu do 2,9 proc. w ujęciu rocznym. Spadek był znaczny, ponieważ w czerwcu wzrost cen był na poziomie 3,6 proc., jak wynika z danych hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE).
W pierwszej połowie tego roku sprzedaż detaliczna żywności spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 0,8 proc. - mówi we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" analityk sektora rolno-spożywczego Banku Pekao S.A. Grzegorz Rykaczewski.
W piątek opublikowane zostały dane dotyczące wydatków i dochodów amerykanów w czerwcu oraz bazowej inflacji PCE. Wydatki wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,3% m/m, a dochody wzrosły mniej niż oczekiwania rynkowe (0,2% vs 0,4% m/m). Wzrost bieżącego dochodu osobistego w czerwcu wynikał przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń i bieżących wpływów z transferów osobistych. Na wzrost wydatków osobistych miały wpływ zarówno usługi jak i towary. W sektorze usług największe...
Rozpoczynający się tydzień przyniesie szereg istotnych odczytów ekonomicznych, zarówno z Polski, jak i ze świata. Dla Polaków najboleśniejsza może jednak okazać się inflacja. Wskaźnik, który poznamy w środę, potwierdzi, że tempo utraty wartości pieniądza znów niebezpiecznie przyspiesza.
Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, podczas dzisiejszego posiedzenia Bank Rosji mocno podwyższył stopy procentowe. Nie miał wyjścia, gdyż inflacja ponownie zaczęła wymykać się spod kontroli. To pierwsze zacieśnienie od siedmiu miesięcy.
Utrzymująca się na wyższym niż zakładano poziomie inflacja nie daje Bankowi Rosji możliwości poluzowania polityki monetarnej, którą to opcję wcześniej sygnalizowały władze monetarne. Większość ekonomistów jest przekonanych, że dzisiaj zapadnie decyzja o mocnej podwyżce stawek.
Najnowsze dane inflacyjne z brazylijskiej gospodarki zaskoczyły. Wzrost cen ponownie przyspieszył tempo, przebijając prognozy i stawiając bank centralny w trudnym położeniu.
W pierwszym półroczu 2024 roku stwierdzono 17,1 tys. przestępstw kradzieży w sklepach, czyli o 28,5% mniej niż przed rokiem. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Co więcej, liczba wykroczeń kradzieży również spadła. Było ich nieco ponad 125,7 tys. To o 12,4% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Koszty pracy błyskawicznie rosną. Inflacja maleje, tłumiąc wzrost przychodów firm. Efekt? Rentowność firm ostro spada. Dzięki poduszce płynnościowej i spadkowi zadłużenia większość z nich dotrwa do tłustych lat, ale ofiarą mogą paść ich wydatki inwestycyjne.
Umocnienie forinta wobec euro oraz niższa niż oczekiwano inflacja pozwoliły bankowi centralnemu Węgier poluzować politykę pieniężna na posiedzeniu we wtorek, informuje Bloomberg.
Większość ekonomistów spodziewa się dalszego luzowania polityki pieniężnej na Węgrzech. Pozwolić ma na to niższa niż oczekiwano inflacja w czerwcu oraz umocnienie forinta.
Inflacja w tym roku wyraźnie wyhamowała, ale towary i usługi związane z wakacjami i rekreacją wciąż szybko drożeją. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, ceny wielu z nich podskoczyły nawet o 70-80 proc., znacznie bardziej niż poziom cen konsumpcyjnych ogółem.
Jeśli wzrost kosztów frachtu utrzyma się na przestrzeni 2024 r. i następnie będzie stopniowo gasł, inflacja bazowa w Polsce z tego tytułu może być wyższa w najbliższych kwartałach o 0,3 pkt. proc. - prognozują ekonomiści Banku Pekao.
Wzrost cen w japońskiej gospodarce ponownie przyspieszył w czerwcu. Zwiększa to szanse na przeprowadzenie przez bank centralny drugiej w obecnym cyklu podwyżki stóp procentowych.
Powszechnie oczekuje się, że Europejski Bank Centralny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie podczas czwartkowego posiedzenia. Inflacja choć spada, pozostaje lepka, a szczególne obawy decydentów budzi presja w sektorze usług.
Wzrost płac hamuje bardzo powoli, a skala podwyżek wynagrodzeń będzie dalej rosnąć znacznie szybciej niż inflacja - wskazują analitycy, komentując ostatnie dane GUS o 11-proc. wzroście płac w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Mniejszy spadek zatrudnienia to ich zdaniem głównie efekt bazy.
W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek istotne dane makroekonomiczne. Wynika z nich, że produkcja przemysłowa nieznacznie wzrosła. Inflacja producencka, czyli ceny produkcji sprzedanej, uległy obniżeniu. Jak odczyty komentują eksperci?
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus