Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Francuski urząd statystyczny zweryfikował swój wstępny odczyt dotyczący inflacji w czerwcu. Spadek inflacji okazał się niższy niż pierwotnie zakładano.
Publikowane wczoraj w USA czerwcowe dane inflacyjne były optymistyczne. Wskaźnik CPI obniżył się z 3,3% r/r do 3% r/r, a CPI bazowy z 3,4% r/r do 3,3% r/r. Roczny wzrost inflacji jest zatem wciąż zbyt wysoki (cel Fed to 2%), ale ostatnie dwa odczyty pokazały, że po niekorzystnych pierwszych miesiącach tego roku dynamika cen zaczęła wytracać momentum. W przypadku szerokiego odczytu w ujęciu m/m wyr. sez. (-0,1%) pojawił się nawet akcent deflacyjny – pierwszy raz od...
We wszystkich największych gospodarkach świata inflacja zaskoczyła w czerwcu na minus. Ostatnie takie dane nadeszły z USA. Działo się tak też w wielu mniejszych krajach. Dezinflacja ma charakter globalny i umożliwia bankom centralnym redukcję stóp procentowych. Polska niestety jeszcze na taki ruch banku centralnego musi poczekać.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim zostały podporządkowane odczytom amerykańskiej inflacji CPI. W efekcie sesja miała czytelny podział na dwie części oddzielone od siebie godziną 14:30.
Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec sesji w czwartek. Inwestorzy liczą, że po odczycie CPI w USA za czerwiec Fed zacznie obniżać stopy proc. we wrześniu.
W czerwcu 2023 r. inflacja cen konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyhamowała do 3,0 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Bureau of Labor Statistics.
Dane o inflacji w USA za czerwiec minęły się z oczekiwaniami rynku i pokazały najniższy odczyt od roku. Kontynuowany jest trend dezinflacyjny, do którego ceny towarów i usług konsumpcyjnych powróciły w kwietniu. To już trzeci z rzędu miesiąc malejącej inflacji.
Niemiecka inflacja cen konsumpcyjnych spadła w czerwcu do 2,5 proc. w ujęciu rocznym z 2,8 proc. miesiąc wcześniej
W tym tygodniu kalendarium wydarzeń makro jest pustawe, ale akurat na dziś zaplanowane są dwie ważne pozycje. Obie z USA. Na pierwszy plan wysuwa się czerwcowy odczyt inflacji konsumenckiej. Dane za maj w tym obszarze były pierwszymi w tym roku, które nie zrobiły negatywnej niespodzianki. CPI obniżyła się z 3,4% r/r do 3,3% r/r, a inflacja bazowa z 3,6% r/r do 3,4% r/r...
Inflacja w Czechach zaskoczyła analityków, odnotowując znaczący spadek wskaźnika do poziomu celu inflacyjnego. Ekonomiści mBanku przeanalizowali najnowsze dane w kontekście potencjalnego wpływu na przyszłe decyzje czeskiego banku centralnego dotyczące stóp procentowych.
Amerykańska giełda święci triumfy, akcje szukają nowych rekordów, a z długiego letargu przebudził się nawet największy maruder "wspaniałej siódemki". Nadzieja na niższe stopy ponownie ożywia rynki, gdy przewodniczący Fed przyznaje, że inflacja nie jest już jedynym amerykańskim problemem.
Dorośli z pokolenia Z w USA boleśnie odczuwają wysoką inflację i rosnące koszty utrzymania. Prawie połowa z nich zmuszona jest polegać na pomocy finansowej ze strony swoich rodziców lub innych członków rodziny - wynika z raportu Bank of America opublikowanego w środę.
Rosyjska inflacja wzrosła w czerwcu do 8,6 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt jest najwyższym od lutego 2023 r.
W czerwcu odnotowano wyraźne osłabienie presji inflacyjnej w norweskiej gospodarce, a roczna stopa inflacji spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.
Choć inflacja spada, to w czerwcu w sklepach znów było drożej niż w kwietniu i maju. To efekt m.in. na sezonowego popytu na wybrane kategorie spożywcze, jak choćby te potrzebne do przygotowania dań z grilla.
Ceny producentów w japońskiej gospodarce wyraźnie przyspieszyły w czerwcu wzrost, gdyż spadek wartości jena podniósł koszty importu surowców. Rosną tym samym szanse na szybką drugą, w tym roku podwyżkę stóp procentowych.
Wczoraj prezes Fed miał wystąpienie dot. polityki monetarnej przed amerykańskim Senatem. W odniesieniu do dotychczasowej komunikacji Fed można mówić o zachowaniu sporej wstrzemięźliwości i konserwatyzmu w podejściu do polityki monetarnej, tym niemniej z jednym „ale”. Inflacja wciąż jest powyżej celu i Powell podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko, że zbyt wczesne obniżki stóp mogą zniweczyć dotychczasowy sukces w chłodzeniu inflacji...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus