Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Inflacja w Czechach zaskoczyła analityków, odnotowując znaczący spadek wskaźnika do poziomu celu inflacyjnego. Ekonomiści mBanku przeanalizowali najnowsze dane w kontekście potencjalnego wpływu na przyszłe decyzje czeskiego banku centralnego dotyczące stóp procentowych.
Amerykańska giełda święci triumfy, akcje szukają nowych rekordów, a z długiego letargu przebudził się nawet największy maruder "wspaniałej siódemki". Nadzieja na niższe stopy ponownie ożywia rynki, gdy przewodniczący Fed przyznaje, że inflacja nie jest już jedynym amerykańskim problemem.
Dorośli z pokolenia Z w USA boleśnie odczuwają wysoką inflację i rosnące koszty utrzymania. Prawie połowa z nich zmuszona jest polegać na pomocy finansowej ze strony swoich rodziców lub innych członków rodziny - wynika z raportu Bank of America opublikowanego w środę.
Rosyjska inflacja wzrosła w czerwcu do 8,6 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt jest najwyższym od lutego 2023 r.
W czerwcu odnotowano wyraźne osłabienie presji inflacyjnej w norweskiej gospodarce, a roczna stopa inflacji spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.
Choć inflacja spada, to w czerwcu w sklepach znów było drożej niż w kwietniu i maju. To efekt m.in. na sezonowego popytu na wybrane kategorie spożywcze, jak choćby te potrzebne do przygotowania dań z grilla.
Ceny producentów w japońskiej gospodarce wyraźnie przyspieszyły w czerwcu wzrost, gdyż spadek wartości jena podniósł koszty importu surowców. Rosną tym samym szanse na szybką drugą, w tym roku podwyżkę stóp procentowych.
Wczoraj prezes Fed miał wystąpienie dot. polityki monetarnej przed amerykańskim Senatem. W odniesieniu do dotychczasowej komunikacji Fed można mówić o zachowaniu sporej wstrzemięźliwości i konserwatyzmu w podejściu do polityki monetarnej, tym niemniej z jednym „ale”. Inflacja wciąż jest powyżej celu i Powell podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko, że zbyt wczesne obniżki stóp mogą zniweczyć dotychczasowy sukces w chłodzeniu inflacji...
Inflacja konsumencka spowalnia, a deflacja producencka cofa się, ale uzależnienie chińskiej gospodarki od eksportu osłabia Pekin, powodując napięcia w światowym handlu - wskazuje “Financial Times”. Chiny to szczególny przypadek, w którym ekonomiści nie martwią się wysokością tylko "niskością" inflacji.
Piąty miesiąc z rzędu wzrosła inflacja cen konsumenckich w chińskiej gospodarce. Jednak podobnie jak w poprzednich przypadkach, czerwcowe dane nie spełniły oczekiwań ekonomistów skalą zwyżki.
Turcja po raz trzeci w tym roku wyemitowała obligacje międzynarodowe. Spowalniająca inflacja i poprawa perspektyw gospodarczych przywracają zaufanie globalnych inwestorów do kraju - przekazał we wtorek Bloomberg.
Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, oświadczył w zeznaniu, że “więcej dobrych danych” może wzmocnić przekonanie decydentów, że inflacja zbliża się do celu 2 proc. - przekazał Bloombergu.
Inflacja w Meksyku przyspieszyła w czerwcu bardziej niż przewidywano, co komplikuje starania banku centralnego o obniżenie stóp procentowych, które pozostają blisko historycznego maksimum – podaje agencja Bloomberg.
Do znaczącego wzmocnienia doszło w przypadku inflacji w holenderskiej gospodarce. W czerwcu przyspieszyła ona do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy.
Kotecki nie widzi już miejsca na zaostrzanie polityki monetarnej, a z początkiem przyszłego roku wg niego może się pojawić możliwość dyskusji o ostrożnych cięciach stóp procentowych. Po weekendzie opublikowana została wypowiedź innego członka RPP, H. Wnorowskiego. On z kolei mówi, że o obniżkach stóp będzie można mówić gdy inflacja minie szczyt i zacznie opadać, wg projekcji NBP w II połowie przyszłego roku. Lipcową projekcję NBP również ocenił jako całkiem...
Obniżki stóp proc. będzie można rozważać, gdy inflacja przestanie znów rosnąć i minie szczyt, wg projekcji będzie to w II poł. 2025 r. – powiedział PAP Biznes członek RPP Henryk Wnorowski. Jego zdaniem rynkowe wyceny łącznej skali cięcia stóp w 2025 r. o 75 pb. być może się zrealizują, ale do wyobrażenia są przesłanki za większymi obniżkami.
Obniżki stóp proc. będzie można rozważać, gdy inflacja przestanie znów rosnąć i minie szczyt, wg projekcji będzie to w II poł. 2025 r. – powiedział PAP Biznes członek RPP Henryk Wnorowski. Jego zdaniem rynkowe wyceny łącznej skali cięcia stóp w 2025 r. o 75 pb. być może się zrealizują, ale do wyobrażenia są przesłanki za większymi obniżkami.
Partie lewicowe wygrały wybory we Francji i Wielkiej Brytanii. USA i Niemcy czekają na swoje wybory. Czy jest jakiś wspólny mianownik łączący zmiany polityczne na świecie w roku wielkich wyborów? Wydaje się, że są dwa. Inflacja, która zniszczyła zaufanie do rządzących. Oraz wzrost postaw antysystemowych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus