Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Z dużym prawdopodobieństwem inflacja w czerwcu będzie zbliżona do wyniku z maja, kiedy wyniosła ona 2,5 proc. – powiedziała w środę w Sejmie wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że działania NBP w obliczu szoków ekonomicznych były właściwe i skuteczne.
Inflacja w Brazylii spowolniła w połowie czerwca bardziej niż oczekiwano. W ubiegłym tygodniu decydenci utrzymali stopy procentowy na niezmienionym poziomie - przekazał w środę Bloomberg.
Z dużym prawdopodobieństwem inflacja w czerwcu będzie zbliżona do wyniku z maja, kiedy wyniosła ona 2,5 proc. – powiedziała w środę w Sejmie wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że działania NBP w obliczu szoków ekonomicznych były właściwe i skuteczne.
W czerwcu inflacja będzie bardzo zbliżona do 2,5 proc., tak jak w maju - poinformowała wiceprezes NBP Marta Kightley w trakcie posiedzenia sejmowej komisji
Według najnowszej ankiety NBP wśród profesjonalnych prognostów, CPI w Polsce w 2025 r. wyniesie 4,1 proc., przy typowym rozkładzie prognoz 2,9-5,2 proc., a w 2026 r. 3,1 proc. (rozkład 2,0-4,4 proc.). Ankietowani przez NBP ekonomiści oczekują dynamiki PKB Polski w 2025 r. 3,5 proc., a w 2026 r. 3,4 proc.
W najbliższych kwartałach inflacja CPI w Polsce będzie fluktuować powyżej górnego pasma odchyleń od celu NBP, w przedziale 4-5 proc. - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego. Ekonomiści przesunęli prognozę cięcia stóp procentowych na I kw. 2025 r.
Trzeci miesiąc z rzędu ponownie dynamizuje się inflacja w australijskiej gospodarce. Może to zmusić tamtejszy bank centralny do wznowienia podwyżek stóp procentowych.
Nadal rosną ceny usług jakie płaca między sobą japońskie firmy, ale dynamika zwyżki nieco wyhamowała. To mieszane z punktu widzenia władz monetarnych odczyty, które nie pozwalają na trafne przewidzenie przyszłych kroków decydentów.
Mary Daly, szefowa Fed w San Francisco ostrzega, że amerykański rynek pracy jest bliski punktu zwrotnego, kiedy jego dalsze słabnięcie może oznaczać wzrost bezrobocia, informuje Bloomberg.
Kolejny tydzień za nami, więc czas na podsumowanie tygodnia na kilku wykresach. Inflacja trzyma się stabilnie i nie chce spaść, za to Polacy wydają w najlepsze. Niepokoi jednak spadek zatrudnienia i rozchwiany polski przemysł. Nie zabrakło też decyzji ws. stóp procentowych - większość banków centralnych je obcina, a na tym tle wyróżnia się Bank Anglii.
Ceny producentów przemysłowych w Kanadzie w maju 2024 r. pozostały na niezmienionym poziomie w ujęciu miesięcznym, po wzroście w ciągu ostatnich czterech miesięcy.
Ekonomiści PKO Banku Polskiego utrzymują prognozę wzrostu polskiego PKB ogółem o 3,7 proc. w tym roku i wzrost o 3,8 proc. w 2025 r. W ocenie ekspertów, średnioroczna inflacja w roku bieżącym wyniesie 3,5 procent, a w przyszłym roku będzie to 4,5 procent.
Wzrost polskiego PKB w 2024 r. wyniesie 3,7 proc. – przewidują ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, gospodarka przyspieszy w 2025 r. do 3,8 proc. Inflacja na koniec 2024 r. wyniesie 4,6 proc., a na koniec I kw. 2025 wzrośnie do blisko 6 proc.
Inflacja bazowa jest obecnie najważniejszym wskaźnikiem dla banków centralnych, a NBP również go bardzo szczegółowo obserwuje - poinformował w rozmowie z OF TV członek zarządu NBP Artur Soboń.
Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii spadła w maju do 2,0 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od prawie trzech lat znalazła się w granicach celu inflacyjnego Banku Anglii (BoE) - poinformował w środę urząd statystyczny (ONS).
Mario Centeno, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że jeśli inflacja nadal będzie spowalniać jest miejsce na dalsze luzowanie polityki pieniężnej.
Szok inflacyjny na świecie ustępuje w zróżnicowanym tempie. W USA utrzymuje się on ze względu na opóźnienie we wskaźniku cen nieruchomości. W Niemczech i Polsce sektor przemysłowy nie notuje już istotnego wzrostu cen, natomiast problem przeniósł się do sektorów usługowych. W Chinach inflacja ma odczyty w okolicach zera już od kilkunastu miesięcy i nie widać perspektyw odbicia w następnych miesiącach.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus