Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rok do roku o 2,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 2,6 proc. rok do roku - poinformował w poniedziałek GUS. Dane pokrywają się z przewidywaniami większości ekspertów. Przed miesiącem wskaźnik osiągnął poziom 2,5 proc. W skali miesięcznej inflacja wzrosła więc o 0,1 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła. Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych zachowuje stabilność, a inflacja stopniowo się obniża. W Chinach z kolei problemem jest zbyt niska inflacja, która sygnalizuje, że popyt jest słaby.
Rozpoczynając drugą połowę lipca, dostaniemy pełną garść danych o stanie polskiej gospodarki. Rozpoczniemy od inflacji, ale będą też raporty m.in. o produkcji przemysłowej i wynagrodzeniach. Ponadto punktem centralnym będzie decyzja EBC w sprawie stóp, a w tle rozkręcający się sezon wynikowy na Wall Street.
Na Ukrainie najbardziej odczuwalny jest wzrost cen mieszkań, wody, energii elektrycznej, gazu i innych paliw.
Na Ukrainie najbardziej odczuwalny jest wzrost cen mieszkań, wody, energii elektrycznej, gazu i innych paliw.
Francuski urząd statystyczny zweryfikował swój wstępny odczyt dotyczący inflacji w czerwcu. Spadek inflacji okazał się niższy niż pierwotnie zakładano.
Publikowane wczoraj w USA czerwcowe dane inflacyjne były optymistyczne. Wskaźnik CPI obniżył się z 3,3% r/r do 3% r/r, a CPI bazowy z 3,4% r/r do 3,3% r/r. Roczny wzrost inflacji jest zatem wciąż zbyt wysoki (cel Fed to 2%), ale ostatnie dwa odczyty pokazały, że po niekorzystnych pierwszych miesiącach tego roku dynamika cen zaczęła wytracać momentum. W przypadku szerokiego odczytu w ujęciu m/m wyr. sez. (-0,1%) pojawił się nawet akcent deflacyjny – pierwszy raz od...
We wszystkich największych gospodarkach świata inflacja zaskoczyła w czerwcu na minus. Ostatnie takie dane nadeszły z USA. Działo się tak też w wielu mniejszych krajach. Dezinflacja ma charakter globalny i umożliwia bankom centralnym redukcję stóp procentowych. Polska niestety jeszcze na taki ruch banku centralnego musi poczekać.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim zostały podporządkowane odczytom amerykańskiej inflacji CPI. W efekcie sesja miała czytelny podział na dwie części oddzielone od siebie godziną 14:30.
Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec sesji w czwartek. Inwestorzy liczą, że po odczycie CPI w USA za czerwiec Fed zacznie obniżać stopy proc. we wrześniu.
W czerwcu 2023 r. inflacja cen konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyhamowała do 3,0 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Bureau of Labor Statistics.
Dane o inflacji w USA za czerwiec minęły się z oczekiwaniami rynku i pokazały najniższy odczyt od roku. Kontynuowany jest trend dezinflacyjny, do którego ceny towarów i usług konsumpcyjnych powróciły w kwietniu. To już trzeci z rzędu miesiąc malejącej inflacji.
Niemiecka inflacja cen konsumpcyjnych spadła w czerwcu do 2,5 proc. w ujęciu rocznym z 2,8 proc. miesiąc wcześniej
W tym tygodniu kalendarium wydarzeń makro jest pustawe, ale akurat na dziś zaplanowane są dwie ważne pozycje. Obie z USA. Na pierwszy plan wysuwa się czerwcowy odczyt inflacji konsumenckiej. Dane za maj w tym obszarze były pierwszymi w tym roku, które nie zrobiły negatywnej niespodzianki. CPI obniżyła się z 3,4% r/r do 3,3% r/r, a inflacja bazowa z 3,6% r/r do 3,4% r/r...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus