Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wzrost cen konsumpcyjnych w tureckiej gospodarce nieco spowolnił, jednak spadek dynamiki okazał się słabszy niż zakładano. Ogranicza to szanse na obniżkę stóp procentowych, która mogłaby wesprzeć ożywienie gospodarcze.
Martins Kazaks, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że inflacja w strefie euro jest pod kontrolą, a związany z nią problem jest praktycznie rozwiązany. Twierdzi, że stopy procentowe powinny być nadal obniżane by wesprzeć kulejące ożywienie gospodarcze.
Inflacja generalnie postrzegana jest jako malejący problem, nawet jeżeli przejściowo jest podwyższona. Ale jest jedno zjawisko, które podtrzymuje obawy jastrzębio nastawionych ekonomistów i bankierów centralnych — wysoki wzrost cen usług. W strefie euro jest to ewidentnie obawa na wyrost, w Polsce jest coś na rzeczy.
Przejściowy spadek inflacji w listopadzie to w dużej mierze zasługa efektu bazy. W grudniu inflacja CPI ponownie wzrośnie do poziomu około 5 proc. r/r - ocenili piątkowe dane GUS ekonomiści PKO BP.
Inflacja w listopadzie okazała się zbieżna z oczekiwaniami, ale od grudnia zacznie przejściowo rosnąć; RPP będzie czekać na odwrócenie tego trendu i od marca możliwe są obniżki stóp procentowych - oceniają ekonomiści.
Inflacja w listopadzie była nieco niższa, ale w grudniu wzrośnie; za miesiąc wynik 5 proc. nie powinien być większym zaskoczeniem - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do piątkowych danych GUS.
Inflacja w listopadzie wyniosła 4,6 proc. rok do roku - wynika z szybkiego szacunku GUS opublikowanego w piątek. To odczyt zgodny z oczekiwaniami analityków. W październiku było to 5 proc. w skali roku.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r. wzrosły rdr o 4,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Według wstępnego szacunku GUS listopadowa inflacja w Polsce była najniższa od sierpnia. Wynika to z efektu bazy związanego ze wzrostem cen paliw w listopadzie ubiegłego roku.
Inflacja w listopadzie wzrosła rok do roku o 4,6 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 proc.
Najnowsze dane potwierdziły zdynamizowanie się presji inflacyjnej w japońskiej gospodarce, co zwiększa prawdopodobieństwo ponownego zaostrzenia polityki monetarnej. Dane wsparły nieco jena, który ostatnio wyraźnie się osłabiał.
Z uwagi na inflację oraz sytuację geopolityczną Polacy rozważniej wydają pieniądze, w związku z czym nie spodziewamy się dużej różnicy w sprzedaży podczas tegorocznego Black Friday względem poprzednich lat - oceniła w rozmowie z PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.
Z uwagi na inflację oraz sytuację geopolityczną Polacy rozważniej wydają pieniądze, w związku z czym nie spodziewamy się dużej różnicy w sprzedaży podczas tegorocznego Black Friday względem poprzednich lat - oceniła w rozmowie z PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.
Wbrew obawom, listopadowa inflacja w Niemczech jednak nie przyspieszyła. Z uwagi, że jest to największa gospodarka Eurolandu, daje to szersze pole działania władzom monetarnym i zwiększa szanse na dalsze obniżki stóp procentowych.
W listopadzie doszło do znaczącego przyspieszenia wzrostu cen w hiszpańskiej gospodarce. Ekonomiści uspokajają, że było to przede wszystkim efektem niskiej bazy sprzed roku.
Wzrost cen w australijskiej gospodarce w październiku okazał się niższy niż zakładano, niemniej tamtejszy bank centralny pozostaje w trybie „czuwania”, gdyż miernik bazowy odnotował wzmocnienie, nie pozwalając na złagodzenie polityki monetarnej.
Po wydłużeniu tarcz energetycznych na 2025 r. średnioroczna inflacja w przyszłym roku może ukształtować się nawet poniżej 4,5 proc., a inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obniżki stóp proc. - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja członek RPP Henryk Wnorowski.
Po wydłużeniu tarcz energetycznych na 2025 r. średnioroczna inflacja w przyszłym roku może ukształtować się nawet poniżej 4,5 proc., a inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obniżki stóp proc. - ocenił członek RPP Henryk Wnorowski.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus