Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Skokowe podwyżki taryf na energię oraz wciąż galopujące ceny
usług sprawiły, że wrześniowa inflacja CPI zakręciła się w pobliżu 5%.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 4,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
We wrześniu inflacja wyniosła 4,9 proc. - wynika z pełnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Potwierdził się tym samym tzw. szybki odczyt sprzed dwóch tygodni. Dane GUS pozwalają jednak lepiej zrozumieć, jakie czynniki wpłynęły na wzrost kluczowego wskaźnika.
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie.
Drugi tydzień października zapowiadał się spokojnie, jeśli chodzi o dane makro, stało się jednak inaczej. Poznaliśmy odczyt inflacji w USA, która była wyższa od oczekiwań prognostów, prezes Glapiński wybrał się na duże zakupy złota, obserwujemy też ciekawe ruchy w mieszkaniówce. Jakie jeszcze dane spływały na rynki w tym tygodniu? Zapraszamy do podsumowania.
Według danych Bureau of Labor Statistics inflacja cen producentów (wskaźnik PPI) za wrzesień 2024 r. okazała się w niektórych aspektach wyższa niż oczekiwano, ale pokazała też symptomy stłumienia.
Najnowsze prognozy sugerują utrzymanie podwyższonej inflacji w japońskiej gospodarce, niemniej jednak, mogą zmniejszać szanse na ponowne zaostrzenie polityki monetarnej przez Bank Japonii.
Finalny odczyt inflacyjny za wrzesień w niemieckiej gospodarce nie przyniósł żadnych zmian. Potwierdzono jej wyhamowanie poniżej celu EBC.
Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami głównych indeksów. W centrum uwagi był raport o cenach konsumpcyjnych w USA we wrześniu
Notowania giełdowe w Europie zniżkowały na koniec czwartkowej sesji. Inwestorzy analizują dane o inflacji w USA za wrzesień i ich wpływ na dalszą ścieżkę dla stóp proc. w USA.
We wrześniu 2024 r. inflacja cen konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Bureau of Labor Statistics.
Pomimo silnego spadku cen paliw inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych we wrześniu przekroczyła oczekiwania większości prognostów. Nieoczekiwanie wzrosła za to inflacja bazowa.
We wrześniu inflacja spadła na Węgrzech do 3,9 proc. i była najniższa od stycznia 2021 roku, donosi Bloomberg.
Pomimo wyraźnego spadku indeksu cen konsumpcyjnych względem sierpnia we wrześniu czeska inflacja CPI ponownie znalazła się wyraźnie powyżej 2-procentowego celu.
Wiesław Janczyk z Rady Polityki Pieniężnej zasygnalizował gotowość banku centralnego do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w momencie uzyskania pewności, że inflacja trwale spada, donosi Bloomberg.
O obniżkach stóp procentowych będzie można zacząć rozmawiać w II kw. 2025 r., a inflacja znajdzie się trwale w celu w 2026 r. - ocenił w rozmowie z Polsat News członek zarządu NBP Artur Soboń.
Po raz pierwszy od trzech lat inflacja bazowa w szwedzkiej gospodarce zeszła do celu banku centralnego na poziomie 2 proc. Wróży to kolejną obniżkę stóp procentowych, być może w większej skali.
O obniżkach stóp procentowych będzie można zacząć rozmawiać w II kw. 2025 r., a inflacja znajdzie się trwale w celu w 2026 r. - ocenił w rozmowie z Polsat News członek zarządu NBP Artur Soboń.
"Nie mamy spójnej polityki mieszkaniowej, tylko zbiór nieskoordynowanych działań", "inflacja w Polsce jest obecnie niska", a "regulacje wprowadzone przez państwo zwiększyły ceny mieszkań o około 25% w ciągu 10 lat" - takie wypowiedzi mogliśmy usłyszeć od uczestników głównego panelu Kongresu Deweloperskiego oświęconego polityce mieszkaniowej.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus