Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Pierwsza decyzja o cięciu stóp o 25 punktów bazowych może nastąpić w drugim kwartale 2025 r., kiedy RPP utwierdzi się w przekonaniu o zmianie trendu na dezinflacyjny - ocenili w piątek ekonomiści banku ING w komentarzu do danych GUS, że październikowa inflacja wyniosła 5 proc.
Wzrost inflacji spowodowany jest przez częściowe odmrożenie cen energii, od decyzji rządu w tej sprawie zależeć będzie też przyszłoroczna inflacja - wskazał Sebastian Sajnóg z PIE. Ocenił, że w kolejnych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost inflacji bazowej.
Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny komunikatu wynika, że w październiku 2024 ceny towarów i usług wzrosły o 5% r/r i o 0,3%...
GUS potwierdza jeden z najwyższych miesięcznych wzrostów inflacji w tym roku, bez tzw. zdarzeń jednorazowych. Statystycy pokazali także, co drożało najmocniej w październiku.
Wiemy, jaka była inflacja w październiku. Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu wzrosły o 5 proc. rok do roku, a w porównaniu z wrześniem wzrosły o 0,3 proc.
Ceny producentów w USA wzrosły w październiku, ale w większości odczytów dynamika pokryła się z oczekiwaniami.
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym...
Inflacja w USA wyniosła 2,6 proc. w październiku, czyli tyle, ile oczekiwano.
Wiadomość, że inflacja w październiku była w USA zgodna z oczekiwaniami, wywołała wyraźny spadek rentowności obligacji USA.
Październik przyniósł zgodny z oczekiwaniami wzrost inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja byłaby jednak gorsza, gdyby nie dalszy spadek cen paliw.
Po ubiegłotygodniowym rajdzie na Wall Street inwestorzy dostali zadyszki, a główne indeksy korygują się. Futures na S&P500 utrzymuje się jednak powyżej 6000 pkt. Gorzej wygląda sytuacja w Europie i Azji. Niemiecki Dax spadł do wsparcia zlokalizowanego powyżej 19100 pkt. To przez obawy związane z planem wprowadzenia kolejnych ceł na import dóbr do USA przez Trumpa. Będzie to generowało impuls inflacyjny i prawdopodobnie mniejsze cięcia stóp w wykonaniu Fed.
Członek Fed, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to Fed mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń.
Inflacja w węgierskiej gospodarce zdynamizowała się w październiku, niemniej wzrost okazał się niższy niż prognozowano. Słaba waluta wiąże jednak decydentom ręce w kontekście luzowania polityki monetarnej.
Zweryfikowane dane potwierdziły wstępny odczyt, że inflacja w niemieckiej gospodarce w październiku była najwyższa od trzech miesięcy.
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdzie się październikowy odczyt inflacji z USA i wypowiedzi bankierów z amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Inwestorzy będą analizować potencjalne skutki gospodarcze wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. EBC opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia.
Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 r. do 5,6 proc. a w 2026 r. spadnie do 3,4 proc. – prognozuje NBP w "Raporcie o inflacji”. Z kolei przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 r. wyniesie 4,3 proc.
Narodowy Bank Polski przedstawił „Raport o inflacji”. Wynika z niego, że po odmrożeniu cen energii inflacja wzrośnie w 2025 r. do 5,6 proc., a w 2026 r. spadnie do 3,4 proc. Jeśli ceny energii zostaną zamrożone, inflacja w 2025 r. wyniesie 4,3 proc.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus