Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Inflacja do szeroko rozumianego celu NBP może powrócić już w trzecim kwartale tego roku - uważają analitycy banku PKO BP. Ich zdaniem już w pierwszej połowie 2025 r. pojawią się warunki do obniżki stóp procentowych.
Ceny detaliczne wzrosły w USA w grudniu o 2,9 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie z oczekiwaniami. W listopadzie ceny rosły o 2,7 proc.
Inflacja w grudniu była niższa niż wcześniej zakładano, bo usługi drożały wolniej niż w poprzednich miesiącach. Ekonomiści zwracają uwagę, że paliwa napędzającego wzrost cen usług w tym roku będzie mniej, co Rada Polityki Pieniężnej powinna brać pod uwagę w swoich decyzjach w sprawie stóp procentowych.
Do marca tego roku inflacja wzrośnie do 5-6 proc. rdr - prognozują analitycy ING w komentarzu do danych GUS. Dodali, że spadek CPI pod koniec roku do 3,5 proc. da przestrzeń do obniżek stóp procentowych o 75-100 pb w tym roku.
Pod koniec 2024 roku tempo wzrostu kosztów życia w
największej gospodarce świata ponownie przyspieszyło, oddalając się od
2-procentowego celu Rezerwy Federalnej.
Dane o wzroście cen w grudniu zeszłego roku miło zaskoczyły. Spadek inflacji okazał się mocniejszy niż wynikało z pierwotnego oszacowania. Niemniej eksperci ostrzegają przed nadmiernym optymizmem oczekując ponownego zdynamizowania się presji cenowej.
Wzrost cen w brytyjskiej gospodarce nieoczekiwanie spowolnił w grudniu. Zwiększa to szanse na obniżkę stóp procentowych, choć na horyzoncie pojawiają się nowe wyzwania dla władz monetarnych i drugiej pod względem wielkości gospodarki na Starym Kontynencie.
Jak podał GUS, w grudniu 2024 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,7% r/r. Najbardziej wzrosły ceny mieszkania (o 8,2%), żywności...
Inflacja CPI w grudniu jednak nie wzrosła względem listopada i pozostała na poziomie 4,7 proc. rdr, a to za sprawą m.in. zaskakująco niskich cen żywności i miesięcznemu spadkowi inflacji bazowej - wskazują analitycy. Szacują, że inflacja bazowa mogła spaść w grudniu poniżej 4 proc. rdr.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Finalny odczyt grudniowej inflacji CPI ponownie zaskoczył ekonomistów. Okazało się bowiem, że indeks cen dóbr konsumpcyjnych pozostał na tym samym poziomie co w listopadzie.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu ub.r. wzrosły rok do roku o 4,7 proc. Inflacja była zatem taka sama, jak w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szybkim szacunku GUS informował, że inflacja w zeszłym miesiącu wyniosła 4,8 proc.
Zmagająca się z kryzysem finansowym Argentyna zamknęła 2024 rok z inflacją blisko 118 proc., znacznie niższą niż poprzedni – wynika z oficjalnych danych opublikowanych we wtorek. Rząd wyraził zadowolenie i podkreślił, że to wynik jego "planu stabilizacji" gospodarczej.
Wzrost cen w węgierskiej gospodarce okazał się dużo mocniejszy niż zakładano wychodząc poza zakres przyjęty przez władze monetarne. Inflacja w dużej mierze napędzana jest słabością forinta.
Robert Holzmann, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł przed zbyt szybkimi obniżkami stop procentowych w strefie euro. Jego zdaniem, nie pozwala na to wysoka inflacja bazowa.
Końcówka 2024 roku przyniosła dalsze przyspieszenie węgierskiej inflacji CPI. Jego skala przekroczyła oczekiwania ekonomistów i postawia w trudnym położeniu władze Narodowego Banku Węgier.
W grudniu odnotowani wyraźne przyspieszenie inflacji w czeskiej gospodarki. Znalazła się ona w górnym przedziale widełek przyjętych przez bank centralny. Może to ważyć na decyzjach odnośnie dalszego łagodzenia polityki monetarnej.
W nowym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na danych o inflacji w USA. Decyzję w sprawie stóp podejmie RPP, a Kruk przedstawi strategię.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus