Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
John Williams, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Nowego Jorku uważa, że amerykańskie władze monetarne mogą ze spokojem czekać na dogodny moment ze złagodzeniem polityki monetarnej. Pozwala na to stan gospodarki, zaś nadal nie do końca ujarzmiona inflacja sugeruje zachowanie ostrożności.
Propozycje częściowego mrożenia cen energii przełożą się na wzrost CPI o 0,5-0,6 pkt. proc., a inflacja na koniec roku nie przekroczy 5 proc. - oceniają analitycy PKO BP.
Wczoraj Eurostat publikował finalne i pełne dane o marcowej inflacji konsumenckiej w UE. Wskaźnik HICP obniżył się z 2,8% r/r do 2,6% r/r. Dla strefy euro potwierdzony został odczyt 2,4% r/r (wobec 2,6% r/r w lutym). Inflacja w strefie euro jest zatem już całkiem blisko celu EBC (2%). Utrzymanie dotychczasowych tendencji oznaczałoby sporą szansę na zejście HICP do celu w okolicy 3Q’24. Można zatem mówić o rosnącej szansie na czerwcową obniżkę stóp procentowych EBC...
Loretta Mester, szefowa Fed w Cleveland powiedziała, że bank centralny USA zacznie obniżać stopy procentowe dopiero kiedy będzie przekonany, że inflacja trwale zmierza do celu, informuje Reuters.
Finalny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich w Eurolandzie za marzec praktycznie w całości pokrył się z prognozami. Jedynie bazowa inflacja przekroczyła oczekiwania i odnotowała zdynamizowanie w ujęciu miesięcznym.
Inflacja konsumencka w brytyjskiej gospodarce odnotowała w marcu kolejne spowolnienie, niemniej było ono mniejsze niż oczekiwano.
W marcu 2024 r. roczna inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 2,6 proc., w porównaniu z 2,8 proc. w lutym. Rok wcześniej w marcu 2023 roku wskaźnik ten wynosił 8,3 proc. - podał w środę urząd statystyczny Unii Europejskiej, Eurostat. W Polsce w marcu inflacja osiągnęła 2,7 proc.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w marcu w ujęciu rocznym wyniosła 2,7 proc., wobec 3,7 proc. w styczniu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,2 proc.
Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w marcu tego roku 4,6 proc. r/r - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski. W lutym wskaźnik ten wynosił 5,4 proc.
Olli Rehn, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że sytuacja geopolityczna jest czynnikiem, który może limitować możliwości obniżek stóp procentowych, nawet jeśli sama inflacja pozwalałaby na złagodzenie polityki pieniężnej.
W marcu odnotowano dalszy spadek tzw. inflacji bazowej –
wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w marcu tego roku 4,6 proc. r/r - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski. W lutym wskaźnik ten wynosił 5,4 proc.
Inflacja bazowa w marcu 2024 r. obniżyła się do 4,6 proc. rdr wobec 5,4 proc. w lutym, a w ujęciu miesiąc do miesiąca nadal wynosiła 0,5 proc. tak jak w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.
Wczoraj GUS opublikował finalny odczyt inflacji CPI za marzec. Ten wyniósł 2% r/r, a więc nieco powyżej wstępnego szacunku (1,9% r/r). Poza lekką rewizją w górę, która z szerszego punktu widzenia ma niewielkie znaczenie, najciekawsze we wczorajszych danych były szczegóły. Na pierwszy plan wysuwa się inflacja usług, której powolne hamowanie jest problemem nie tylko w Polsce, ale również m.in. w USA czy też strefie euro. Odczyt dla Polski w marcu to 6,6% r/r wobec 7% r/r w...
Nowa fala odczytów inflacji naświetliła, w jakiej hierarchii najważniejsze banki centralne ustawią się w kolejce do obniżek. Przetasowania, które okazały się korzystne dla dolara, zostały dodatkowo spotęgowane przez wzrost napięcia geopolitycznego przed atakiem Iranu na Izrael. W rezultacie indeks dolarowy poszybował najwyżej od niemal pół roku.
Inflacja do czerwca utrzyma się w okolicach celu inflacyjnego. Potem czeka nas odbicie – prognozują Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. W ich ocenie wskaźnik wzrostu cen na koniec roku wyniesie 4-4,5 proc.
Inflacja w okolicach celu inflacyjnego utrzyma się co najmniej do czerwca, a potem odbije; na koniec roku 2024 wyniesie ok. 4-4,5 proc. – prognozują ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS.
Inflacja w okolicach celu inflacyjnego utrzyma się co najmniej do czerwca, a potem odbije; na koniec roku 2024 wyniesie ok. 4-4,5 proc. – prognozują ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS.
Perspektywa obniżek stóp procentowych oraz spadająca inflacja dają nadzieję na przyspieszenie tempa wzrostu irlandzkiej gospodarki.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus