Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Inflacja w maju nieznacznie wzrosła do 2,6 proc. z 2,4 proc w kwietniu. W ujęciu miesięcznym przeciętny poziom cen wzrósł o 0,2 proc. – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.
Spadająca inflacja wywiera negatywną presję na wyniki spółek giełdowych – prawie 60 proc. z nich raportuje spadek przychodów, a ponad 50 proc. spadek zysków. Ale fundamentalne trendy są wciąż dobre.
Izraelski bank centralny utrzymał w poniedziałek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Budżet na prowadzenie wojny z Hamasem i rosnąca inflacja sprawiają, że perspektywa luzowania staje się coraz bardziej odległa - przekazał w poniedziałek Bloomberg.
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane makroekonomiczne, w tym preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE za kwiecień i wstępny odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych ze strefy euro za maj. Rynek pozna indeksy koniunktury Ifo i ESI. W USA tydzień na rynkach jest skrócony ze względu na przypadające w poniedziałek święto - Memorial Day.
Inflacja, pandemia, działania konkurencji i trudności na rynku pracy – to czynniki zewnętrzne, które najczęściej wywoływały w polskich przedsiębiorstwach zagrożenie dla ciągłości biznesowej.
Ceny paliw, inflacja, droższy leasing, wzrost płacy minimalnej oraz kosztów pracy ogółem, stagnacja gospodarcza – to główne przyczyny rosnących kosztów w branży TSL. – Sektor transportowo-spedycyjny jest pod coraz silniejszą presją. Brakuje systemowych rozwiązań, dlatego coraz więcej firm zastanawia się, jak poradzić sobie w obliczu kryzysu, który ma miejsce od zeszłego roku – mówi Dariusz Brzeziński, dyrektor zarządzający Centrum BPO Meritoros SA.
To będzie tydzień naznaczony długimi weekendami w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od kalendarza jak zwykle pod koniec miesiąca otrzymamy serię wstępnych szacunków inflacji CPI.
Amerykańskie giełdy zakończyły czwartkową sesję na minusie. Stało się to pomimo silnej prognozy przychodów firmy Nvidia, która wywołała wzrost jej akcji. Jednak dane ekonomiczne wskazujące, że inflacja wciąż jest problemem, mogą opóźnić obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną – podaje agencja Reuters.
Niższa inflacja, wyższe średnie wynagrodzenie, powrót podatku VAT na żywność do wyjściowej stawki. To kluczowe czynniki wpływające na zmiany w koszyku zakupowym Polaków. Jak zmiana cen dań gotowych wpłynęła na naszą siłę nabywczą? Pyszne.pl i ekonomista Marek Zuber przedstawiają aktualizację autorskiego indeksu ekonomicznego dla branży gastronomicznej. Pierwsza diagnoza: widać wzrosty!
Przy obecnych stopach inflacja nie zostanie sprowadzona do celu, więc nie ma przesłanek za obniżkami stóp ani za trzymaniem ich na niezmienionym poziomie - oceniła w rozmowie z TOK FM członkini RPP Joanna Tyrowicz.
Przy obecnych stopach inflacja nie zostanie sprowadzona do celu, więc nie ma przesłanek za obniżkami stóp, ani za trzymaniem ich na niezmienionym poziomie - oceniła w rozmowie z TOK FM członkini RPP Joanna Tyrowicz.
Inflacja zwalnia, więc emeryci nie mają co liczyć na imponujący wzrost świadczeń. Z prognoz wynika, że w 2025 r., po raz pierwszy od kilku lat, nie będzie dwucyfrowej waloryzacji. Emerytura minimalna wzrośnie o niecałe 75 zł.
W środę kurs dolara umacnia się, ponieważ inwestorzy czekają na publikację protokołów z posiedzenia Rezerwy Federalnej, szukając wskazówek dotyczących przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych. Tymczasem kurs funta zwyżkuje po danych pokazujących, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w kwietniu mniej niż oczekiwano – podaje agencja Reuters.
Inflacja w brytyjskiej gospodarce spada, jednak zakładano wyższe tempo jej schłodzenia. Wzbudza to obawy o to, kiedy Bank Anglii będzie mógł rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę dwa kluczowe odczyty. Poznaliśmy ceny produkcji sprzedanej przemysłu (tzw. inflacja producencka) oraz to, jak wygląda produkcja przemysłowa. Drugi ze wskaźników osiągnął ponadprzeciętny wzrost w ujęciu rocznym.
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsnej, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie. Rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsnej, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie; rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsne, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie; rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
Węgierski bank centralny obniżył we wtorek stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Umożliwiły to umacniający się forint i stosunkowo stabilna inflacja. Nadal pozostają one jednak na najwyższym w całej Unii Europejskiej poziomie - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
Inflacja usług w Polsce pozostanie na podwyższonym poziomie, w związku z czym nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych przed II kw. 2025 roku - ocenia ekonomista Oxford Economics Mateusz Urban. Istnieje ryzyko, że stopy proc. pozostaną bez zmian do końca 2025 r.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus