Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
"Nie może być mowy o cięciu stóp" - tak pisze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w reakcji na środowe dane z USA. Inflacja okazała się nieco niższa od przewidywań, co może mieć poważne konsekwencje dla decyzji FED. Jeszcze w środę dowiemy się bowiem, czy za oceanem zmienią się stopy procentowe.
Majowe statystyki inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych
okazały się nieco niższe od oczekiwań większości ekonomistów. Szczególnie cieszy
niespodzianka w przypadku inflacji bazowej.
W środę poznaliśmy dane o inflacji zza oceanu. Inflacja okazała się nieco niższa od oczekiwań. Krótko po opublikowaniu komunikatu złoty umocnił się względem dolara. Amerykańska waluta w szybkim tempie utraciła na wartości niemal 5 groszy.
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z Fed, które zaczną spływać o godz. 20:00.
Chińskie odczyty makroekonomiczne pokazały w środę, że inflacja konsumencka w maju utrzymała się na tym samym poziomie co kwietniu. Ceny w sektorze przedsiębiorstw ponownie spadły, ale wyraźnie mniej niż w ubiegłym miesiącu. Dane mogą wskazywać na mieszany obraz gospodarki - uważa "Financial Times".
Inflacja cen producentów w Japonii odnotowała mocne przyspieszenie w maju, co sugeruj, że słaby jen przekłada się na wzrost kosztów importowanych surowców, które następnie przenoszone są na konsumentów.
Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Ceny producentów z kolei ponownie spadły, jednak w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej.
Dynamika wzrostu cen w holenderskiej gospodarce utrzymała się w maju na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.
W maju inflacja CPI w Czechach okazała się być niższa od oczekiwań większości ekonomistów. Wciąż przewyższała jednak cel CNB.
Wiemy już, że waloryzacji kwoty wolnej od PIT nie będzie.
Nie ma też mowy o urealnieniu pozostałych progów podatkowych, przez co miliony
ludzi z roku na rok oddają rządowi coraz więcej pieniędzy.
Wskaźnik inflacji bazowej w norweskiej gospodarce wyhamował w maju mniej niż oczekiwano. Obniża to prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych jesienią.
Wzrost cen konsumpcyjnych na Węgrzech przyspieszył w maju, gdy bank centralny kraju zbliża się do zakończenia trwających od ponad roku obniżek stóp procentowych – podaje agencja Bloomberg.
W '25 PKB Polski przyspieszy do 3,8 proc. rdr, inflacja ok. 4,5 proc. - prognozy EKF (opinia, aktl.)
Dynamika PKB Polski w 2025 r. przyspieszy do 3,8 proc. z 3,2 proc. w 2024, a inflacja średniorocznie wzrośnie do 4,5 proc. z 4,0 proc. - oceniają ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy w Sopocie analitycy. Na 2025 r. oczekiwana jest obniżka stóp NBP o 100 pb. do 4,75 proc.
Dynamika PKB Polski w 2025 r. przyspieszy do 3,8 proc. z 3,2 proc. w 2024, a inflacja średniorocznie wzrośnie do 4,5 proc. z 4,0 proc. - oceniają ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy w Sopocie analitycy. Na 2025 r. oczekiwana jest obniżka stóp NBP o 100 pb. do 4,75 proc.
Inflacja w drugiej połowie roku wzrośnie - tak wynika z prognoz NBP. To oznacza, że wypłaty "czternastek" mogą być wyższe. Wszystko w rękach rządu.
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdzie się wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Inwestorzy będą analizowali wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego i szereg danych makro, w tym odczyt inflacji za maj z USA. Pod koniec tygodnia uwaga rynku skupi się na decyzji Banku Japonii.
Roczna stopa inflacji w Meksyku wzrosła w maju 2024 r. do 4,69 proc. osiągając najwyższy pułap od czterech miesięcy, jednak okazała się dużo niższa od wszystkich prognozy. Spodziewano się bowiem wyniku na poziomie 4,82 proc.
Rosyjski bank centralny podczas piątkowego posiedzenia ponownie nie dokonał zmian w poziomie stóp procentowych. Ostrzegł jednak, że możliwe jest dalsze zacieśnianie polityki monetarnej, gdyż inflacja nadal pozostaje poważnym problemem i wyzwaniem.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus