Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsnej, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie. Rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsnej, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie; rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
W ostatnich dwóch latach o kondycji polskiej branży mięsne, decydowały wysoka inflacja i wojna w Ukrainie; rok 2024 i 2025 to dobry moment na rozpoczęcie poważnej debaty na temat przyszłości branży - ocenili eksperci cytowani w informacji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.
Węgierski bank centralny obniżył we wtorek stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Umożliwiły to umacniający się forint i stosunkowo stabilna inflacja. Nadal pozostają one jednak na najwyższym w całej Unii Europejskiej poziomie - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".
Inflacja usług w Polsce pozostanie na podwyższonym poziomie, w związku z czym nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych przed II kw. 2025 roku - ocenia ekonomista Oxford Economics Mateusz Urban. Istnieje ryzyko, że stopy proc. pozostaną bez zmian do końca 2025 r.
Inflacja usług w Polsce pozostanie na podwyższonym poziomie, w związku z czym nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych przed II kw. 2025 roku - ocenia ekonomista Oxford Economics Mateusz Urban. Istnieje ryzyko, że stopy proc. pozostaną bez zmian do końca 2025 r.
Allianz Trade prognozuje, że do końca 2024 r. inflacja ponownie wzrośnie powyżej docelowych przedziałów banków centralnych Czech, Węgier i Polski. "Rosnące ceny żywności i energii położyły kres szybkiej dezinflacji" - piszą. Kiedy zatem spadną stopy procentowe?
O tym, że wiedza Polaków o finansach i ekonomii wiadomo nie od dziś. Najnowsze badanie zrealizowane dla Krajowego Rejestru Długów Biura...
W piątek Eurostat opublikował finalne dane o kwietniowej inflacji konsumenckiej w UE. Inflacja HICP w strefie euro obniżyła się z 2,6% r/r do 2,4% r/r. Nie było rewizji dla strefy euro i potwierdzony został odczyt 2,4% r/r. Inflacja w strefie euro znajduje się zatem coraz bliżej celu EBC (2%). Jeśli dotychczasowe tendencje utrzymają się, to istnieje spora szansa na zejście HICP do celu w okolicy 3Q’24. Wobec takich danych rośnie prawdopodobieństwo na obniżkę stóp...
Połowa maja za nami, a kończący się tydzień był intensywny - choć najważniejsze dane makro poznaliśmy w środę, to w inne dni nie było nudy. Oto gospodarcze podsumowanie tygodnia na wykresach w Bankier.pl.
W tym tygodniu prezes Fed Jerome Powell jasno dał do zrozumienia, że amerykańscy decydenci bankowości centralne byli zaskoczeni wysokimi danymi o inflacji w pierwszych miesiącach tego roku. Wg niego obecny poziom stóp procentowych jest jednak wystarczająco wysoki, żeby skutecznie stłumić popy. Zarówno rynek jak i Rezerwa Federalna muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż polityka monetarna w pełni zacznie przynosić zamierzone efekty. Powell jednocześnie odrzucił...
Inflacja HICP w Unii Europejskiej w kwietniu pozostała na
tym samym poziomie co w marcu – wynika z danych Eurostatu. W Polsce
doświadczyliśmy przyspieszenia rocznej dynamiki cen.
Luis de Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego uważa, że walka z inflacją, choć od pewnego czasu mozolna, przynosi efekty, a decydenci mają coraz więcej pewności, że w przyszłym roku powróci do celu na poziomie 2 proc.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w kwietniu w ujęciu rocznym wyniosła 3,0 proc., wobec 2,7 proc. w marcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 1,0 proc.
Być może tu efekty zmiany VAT jednak dopiero przed nami - tak eksperci mBanku komentują dane, które napłynęły z Czech. Inflacja w kwietniu podskoczyła tam do niemal 3 proc. Powodem były ceny żywności. Czy czarny scenariusz może powtórzyć się w Polsce?
Polacy na początku 2024 roku złożyli więcej wniosków o rozwód, ale delikatnie spada liczba rozpatrzonych przez sąd spraw. Zdaniem ekspertów wpływ na to może mieć sytuacja ekonomiczna w Polsce, a w szczególności inflacja.
Loretta Mester, kierująca pracami Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Cleveland jest kolejnym przedstawicielem amerykańskich władz monetarnych opowiadającym się za przedłużeniem okresu obowiązywania wyższych stóp procentowych. Nie jest pewna, czy na obecnym etapie inflacja bezproblemowo zejdzie do celu FOMC na poziomie 2 proc.
Takiego zainteresowania długiem tureckiego rządu ze strony zagranicznych inwestorów nie widziano od ponad dekady. Popyt wsparty został deklaracjami tamtejszych władz monetarnych, że zamierzają one prowadzić „normalną” czyli zgodną z zachodnimi regułami politykę pieniężną. Kusi ich też spadająca inflacja przy relatywnie wysokich stopach procentowych.
Największy amerykański detalista Walmart zaprezentował w czwartek swoje wyniki za pierwszy kwartał, które okazały się lepsze od oczekiwanych. Spółka spodziewa się, że spowalniająca inflacja przywróci zainteresowanie amerykańskich konsumentów - przekazał Bloomberg.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus