Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Joachim Nagel z Rady Prezesów EBC uważa, że inflacja bazowa w strefie euro okazuje się uporczywie wysoka i nie pozwala to na „automatyczne” obniżanie stóp procentowych, informuje Bloomberg.
Niższa niż oczekiwano inflacja w maju wywołała entuzjazm na Wall Street. Mocno drożeją akcje i obligacje. O tym jak zakończy się sesja przesądzi jednak reakcja na "dot plot" Fed.
Inflacja wynosiła w USA w maju 3,3 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 3,4 proc., czyli tyle co w kwietniu.
Rentowności obligacji 2- i 10-letnich USA spadają o ponad 10 pkt bazowych po wiadomości, że inflacja w maju w USA była niższa niż oczekiwano.
"Nie może być mowy o cięciu stóp" - tak pisze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w reakcji na środowe dane z USA. Inflacja okazała się nieco niższa od przewidywań, co może mieć poważne konsekwencje dla decyzji FED. Jeszcze w środę dowiemy się bowiem, czy za oceanem zmienią się stopy procentowe.
Majowe statystyki inflacji CPI dla Stanów Zjednoczonych
okazały się nieco niższe od oczekiwań większości ekonomistów. Szczególnie cieszy
niespodzianka w przypadku inflacji bazowej.
W środę poznaliśmy dane o inflacji zza oceanu. Inflacja okazała się nieco niższa od oczekiwań. Krótko po opublikowaniu komunikatu złoty umocnił się względem dolara. Amerykańska waluta w szybkim tempie utraciła na wartości niemal 5 groszy.
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z Fed, które zaczną spływać o godz. 20:00.
Chińskie odczyty makroekonomiczne pokazały w środę, że inflacja konsumencka w maju utrzymała się na tym samym poziomie co kwietniu. Ceny w sektorze przedsiębiorstw ponownie spadły, ale wyraźnie mniej niż w ubiegłym miesiącu. Dane mogą wskazywać na mieszany obraz gospodarki - uważa "Financial Times".
Inflacja cen producentów w Japonii odnotowała mocne przyspieszenie w maju, co sugeruj, że słaby jen przekłada się na wzrost kosztów importowanych surowców, które następnie przenoszone są na konsumentów.
Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Ceny producentów z kolei ponownie spadły, jednak w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej.
Dynamika wzrostu cen w holenderskiej gospodarce utrzymała się w maju na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.
W maju inflacja CPI w Czechach okazała się być niższa od oczekiwań większości ekonomistów. Wciąż przewyższała jednak cel CNB.
Wiemy już, że waloryzacji kwoty wolnej od PIT nie będzie.
Nie ma też mowy o urealnieniu pozostałych progów podatkowych, przez co miliony
ludzi z roku na rok oddają rządowi coraz więcej pieniędzy.
Wskaźnik inflacji bazowej w norweskiej gospodarce wyhamował w maju mniej niż oczekiwano. Obniża to prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych jesienią.
Wzrost cen konsumpcyjnych na Węgrzech przyspieszył w maju, gdy bank centralny kraju zbliża się do zakończenia trwających od ponad roku obniżek stóp procentowych – podaje agencja Bloomberg.
W '25 PKB Polski przyspieszy do 3,8 proc. rdr, inflacja ok. 4,5 proc. - prognozy EKF (opinia, aktl.)
Dynamika PKB Polski w 2025 r. przyspieszy do 3,8 proc. z 3,2 proc. w 2024, a inflacja średniorocznie wzrośnie do 4,5 proc. z 4,0 proc. - oceniają ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy w Sopocie analitycy. Na 2025 r. oczekiwana jest obniżka stóp NBP o 100 pb. do 4,75 proc.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus