Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Piątek na rynkach akcji przyniósł odreagowanie po zawirowaniach związanych ze słabszym niż oczekiwano odczytem amerykańskiego PKB i wyższym od konsensusu odczytem inflacji PCE (co w połączeniu tworzy niebezpieczną mieszankę w postaci zjawiska stagflacji, podczas którego tempo wzrostu gospodarczego maleje, a inflacja uporczywie pozostaje na podwyższonych poziomach)...
Po tym jak najnowsze odczyty inflacyjne w Stanach Zjednoczonych potwierdziły utrzymywanie się jej dynamiki na poziomach przekraczających oczekiwania władz monetarnych, znacząco spadły oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych. To zły sygnał dla złota, ponieważ w oczach inwestorów spada jego atrakcyjność, gdyż poza fizycznym charakterem, kruszec nie oferuje żadnej dodatkowej premii, choćby w postaci odsetek.
Inflacja w Brazylii spadła bardziej niż oczekiwano na początku kwietnia, dane nie uspokoiły jednak decydentów. Bank centralny uważa, że presja cenowa może się dalej utrzymywać - przekazał w piątek Bloomberg.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Grupie Orlen było w 2023 r. ponad 3 razy większe o minimalnego wynagrodzenia i ponad 1,5 razy większe od przeciętnego wynagrodzenia obliczanego przez GUS. Średnie wynagrodzenia wzrosły więcej niż inflacja, ale jeszcze mocniej wzrosła pensja byłego prezesa Daniela Obajtka.
Po raz czwarty od grudnia zeszłego roku, odkąd prezydentem Argentyny został Javier Milei, tamtejszy bank centralny obniżył stopy procentowe. Decydenci są przekonani, że inflacja będzie systematycznie i trwale spadać.
Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu uważa, że amerykańska gospodarka jest w stanie poradzić sobie z inflacją bez wyrządzania większej szkody rynkowi pracy. Była szefowa Rezerwy Federalnej (Fed) w pełni popiera obecną politykę władz monetarnych.
Początek 2024 roku przyniósł nieoczekiwane wyhamowanie
koniunktury w największej gospodarce świata. Co grosza, wciąż zbyt silna była presja cenowa w gospodarce USA.
Inflacja CPI w Polsce na koniec 2024 r. znajdzie się w przedziale 4,5-5,0 proc. - poinformował agencją Bloomberg minister finansów Andrzej Domański.
Inflacja CPI w Polsce na koniec 2024 r. znajdzie się w przedziale 4,5-5,0 proc. - poinformował agencją Bloomberg minister finansów Andrzej Domański.
Najnowszy raport o inflacji w australijskiej gospodarce zaskoczył. Choć znajduje się ona w trendzie spadkowym, jej osłabienie na początku bieżącego roku okazało się słabsze niż zakładano. Daje to argumenty przemawiające za dłuższym utrzymaniem rekordowo wysokich stóp procentowych.
Kazuo Ueda, szef Banku Japonii ponownie dał do zrozumienia, że stopy procentowe zostaną podwyższone jedynie w przypadku gdy inflacja będzie – zgodnie z oczekiwaniami decydentów – zmierzać w kierunku celu inflacyjnego. Bank centralny nie będzie podwyżkami stawek wspierał jena.
Presja płacowa przełoży się na wzrost inflacji, ale nie będzie on dynamiczny. Na koniec roku inflacja wyniesie ona 4-5 proc. – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
W 2023 r. byliśmy realnie biedniejsi niż w 2021 r. Wszystkiemu winna była rozpędzona inflacja w Polsce. Jednak wydaje się, że po kilku chudych latach na horyzoncie widać, jeśli nie lata tłuste, to przynajmniej znacznie lepszy czas dla naszych portfeli - pisze Kamil Fejfer, dziennikarz, analityk rynku pracy.
Połowa kwietnia za nami. Przypominamy najciekawsze wykresy minionego tygodnia. Królowały inflacja, rynki finansowe i nieruchomości.
Inflacja w strefe euro prawdopodobnie będzie kontynuowała spadki, a Europejski Bank Centralny będzie mógł obniżać stopy procentowe, stwierdziła szefowa instytucji Christine Lagarde.
John Williams, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Nowego Jorku uważa, że amerykańskie władze monetarne mogą ze spokojem czekać na dogodny moment ze złagodzeniem polityki monetarnej. Pozwala na to stan gospodarki, zaś nadal nie do końca ujarzmiona inflacja sugeruje zachowanie ostrożności.
Propozycje częściowego mrożenia cen energii przełożą się na wzrost CPI o 0,5-0,6 pkt. proc., a inflacja na koniec roku nie przekroczy 5 proc. - oceniają analitycy PKO BP.
Wczoraj Eurostat publikował finalne i pełne dane o marcowej inflacji konsumenckiej w UE. Wskaźnik HICP obniżył się z 2,8% r/r do 2,6% r/r. Dla strefy euro potwierdzony został odczyt 2,4% r/r (wobec 2,6% r/r w lutym). Inflacja w strefie euro jest zatem już całkiem blisko celu EBC (2%). Utrzymanie dotychczasowych tendencji oznaczałoby sporą szansę na zejście HICP do celu w okolicy 3Q’24. Można zatem mówić o rosnącej szansie na czerwcową obniżkę stóp procentowych EBC...
Loretta Mester, szefowa Fed w Cleveland powiedziała, że bank centralny USA zacznie obniżać stopy procentowe dopiero kiedy będzie przekonany, że inflacja trwale zmierza do celu, informuje Reuters.
Finalny odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich w Eurolandzie za marzec praktycznie w całości pokrył się z prognozami. Jedynie bazowa inflacja przekroczyła oczekiwania i odnotowała zdynamizowanie w ujęciu miesięcznym.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus