Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Dane o styczniowej inflacji w australijskiej gospodarce pozytywnie zaskoczyły. Jej dynamika utrzymała się na poziomie z grudnia, choć zakładano jej niewielkie przyspieszenie. Wzmacnia to szanse na rozpoczęcie jeszcze w tym roku cyklu obniżek stop procentowych przez tamtejszy bank centralny.
Upadła waluta, szalejąca inflacja i galopujące stopy procentowe – to objawy kryzysu gospodarczego w Egipcie. Najludniejszy kraj Bliskiego Wschodu płaci też wysoką cenę za nieswoją wojnę oraz ponosi konsekwencje kiepskich rządów wojskowych.
Węgierski Bank Narodowy już piąty raz z rzędu zdecydował się obniżyć stopy procentowe. Lutowa obniżka jest jednak najwyższą z dotychczasowych. Bank centralny może luzować politykę pieniężną, gdyż inflacja w kraju, który jeszcze niedawno miał najwyższy wskaźnik w całej UE, znacząco zmalała.
Wzrost cen w brytyjskiej gospodarce wyraźnie wyhamowuje, co stanowi ulgę dla społeczeństwa obarczonego ogromnym wzrostem kosztów życia. Najnowsze dane wskazują, że dynamika zwyżki cen w tamtejszych sklepach spowolniła do najniższego tempa od niemal dwóch lat.
Najnowsze dane o inflacji w japońskiej gospodarce co prawda pokazały jej powolne wygaszanie, jednak styczniowy odczyt okazał się wyższy niż zakładano, co ponownie ożywiło spekulacje i oczekiwania na szybkie odejście Banku Japonii od polityki ujemnych stóp procentowych.
Kontrakty w USA notują niewielkie spadki, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy oczekują na odczyt inflacji w USA, by ocenić perspektywy dla stóp proc. w tym roku. Dolar osłabia się.
Odczyty inflacji za luty ze strefy euro i za styczeń z USA będą oceniane w kontekście perspektyw dla obniżek stóp procentowych przez EBC i Fed. Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek prawdopodobnie ponownie obniży stopy. W poniedziałek głos zabierze szefowa EBC, a w kolejnych dniach zaplanowano liczne wystąpienia bankierów z Fed i BoE.
Inflacja, rozwój sztucznej inteligencji, a także wzrost świadomości ekologicznej mają wyraźny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. W jaki sposób firmy mogą ich przyciągnąć?
Czy kredyty będą droższe, tańsze, czy będzie łatwiej kupić mieszkanie? - Wszystko wskazuje na to, że w dłuższym terminie stopy procentowe będą spadały, ale w tym roku (...) pozostaną na obecnym poziomie. W najbliższym czasie większej poprawy bym się nie spodziewał. Inflacja prawdopodobnie w drugiej połowie roku znowu nam wzrośnie - powiedział w programie "Newsroom" WP Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Stres, inflacja, uzależnienia i problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów - to niektóre czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden.
Najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w strefie euro są uspokajające, ale Europejski Bank Centralny będzie potrzebował więcej informacji, aby upewnić się, że inflacja ponownie nie wzrośnie - uważa szefowa EBC Christine Lagarde.
Gediminas Simkus, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, uważa, że instytucja będzie w stanie złagodzić kurs polityki pieniężnej latem, gdy inflacja zbliży się do celu - przekazał w piątek Bloomberg.
Yannis Stournaras, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, uważa, że instytucja nie będzie miała wystarczających informacji, by podjąć decyzję o cięciach kosztów pożyczek aż do czerwca. Decydenta nie przekonuje fakt, że inflacja zbliża się do celu 2 proc. - przekazał w piątek Bloomberg.
Początek 2024 roku przyniósł spadek inflacji cenowej w większości krajów Unii Europejskiej. Niemniej jednak w wielu państwach tempo wzrostu cen pozostawało nieakceptowalnie wysokie.
Stres, inflacja, uzależnienia i problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów - to niektóre czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden.
Inflacja w I i II kw. znajdzie się w celu inflacyjnym, a dalszy przebieg jej ścieżki zależy od działań osłonowych rządu - poinformowała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley, w rozmowie z telewizją BIZNES24
Rolnicy protestują na granicy z Ukrainą, domagając się większych restrykcji dotyczących importu towarów zza wschodniej granicy. Ekonomiści przypominają, że Polska ma nadwyżkę w handlu z Ukrainą, a problemem rolników w większym stopniu jest inflacja. Oraz Rosja, która zalewa świat tanim zbożem.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus