Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Szalejące stopy procentowe, upadła waluta i galopująca inflacja - z takim stanem gospodarki zmierza się ulubiony kierunek turystyczny Polaków. Poza tym okazało się, że PKB Polski może i nie jest w najgorszym stanie, ale też i powodów do zadowolenia brak. I jeszcze te hipoteki.... Przedstawiamy przegląd najciekawszych wydarzeń ekonomicznych zeszłego tygodnia na wykresach.
Inflacja konsumencka w Polsce nieubłaganie zmierza do celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 2,5 proc. Ale jednocześnie najważniejszy proces, który pozwala na ten powrót z dalej inflacyjnej podróży, czyli deflacja cen producentów w przemyśle, wykazuje pewne oznaki wygasania. Czy zbliżamy się już do absolutnego końca wielkiej fali inflacyjnej z lat 2022-2023, czy też wręcz przeciwnie: tuż przed metą zawrócimy i znów zaczniemy mieć problemy z wahaniami cen?
Problemem pozostaje jednak silna presja cenowa w sektorze usług, co utrzymuje na podwyższonym poziomie wskaźnik inflacji bazowej w eurolandzie.
Wydatki Amerykanów w styczniu wzrosły zgodnie z prognozami. Mocniej wzrosły ich dochody. Z kolei odczyty inflacyjne miały mieszany wydźwięk.
W dalszym ciągu tempo spadku
siły nabywczej euro jest zbyt szybkie zarówno jak na standardy EBC jak i wymagania
Niemców.
Inflacja spadła we Francji w lutym, ale mniej niż oczekiwano, wynika z opublikowanych w czwartek rano wstępnych danych.
Inflacja spadła i posiadacze obligacji skarbowych powinni się mieć na baczności. Oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją spadnie, a...
Wtorkowa sesja na Wall Street miała mieszany przebieg. Z jednej strony przemysłowy Dow Jones stracił 0.2%, a z drugiej technologiczny Nasdaq zyskał tyle samo. Na taki przebieg handlu wpływ miały zdecydowanie słabsze od oczekiwań dane o nastrojach Amerykanów. Sugerują one, że gospodarka może radzić sobie gorzej, ale Fed może coraz bardziej myśleć o obniżkach stóp, jeśli inflacja będzie spadać. Dlatego tak ważne będą jutrzejsze dane o dynamice cen PCE. Indeks nastrojów...
Dane o styczniowej inflacji w australijskiej gospodarce pozytywnie zaskoczyły. Jej dynamika utrzymała się na poziomie z grudnia, choć zakładano jej niewielkie przyspieszenie. Wzmacnia to szanse na rozpoczęcie jeszcze w tym roku cyklu obniżek stop procentowych przez tamtejszy bank centralny.
Upadła waluta, szalejąca inflacja i galopujące stopy procentowe – to objawy kryzysu gospodarczego w Egipcie. Najludniejszy kraj Bliskiego Wschodu płaci też wysoką cenę za nieswoją wojnę oraz ponosi konsekwencje kiepskich rządów wojskowych.
Węgierski Bank Narodowy już piąty raz z rzędu zdecydował się obniżyć stopy procentowe. Lutowa obniżka jest jednak najwyższą z dotychczasowych. Bank centralny może luzować politykę pieniężną, gdyż inflacja w kraju, który jeszcze niedawno miał najwyższy wskaźnik w całej UE, znacząco zmalała.
Wzrost cen w brytyjskiej gospodarce wyraźnie wyhamowuje, co stanowi ulgę dla społeczeństwa obarczonego ogromnym wzrostem kosztów życia. Najnowsze dane wskazują, że dynamika zwyżki cen w tamtejszych sklepach spowolniła do najniższego tempa od niemal dwóch lat.
Najnowsze dane o inflacji w japońskiej gospodarce co prawda pokazały jej powolne wygaszanie, jednak styczniowy odczyt okazał się wyższy niż zakładano, co ponownie ożywiło spekulacje i oczekiwania na szybkie odejście Banku Japonii od polityki ujemnych stóp procentowych.
Kontrakty w USA notują niewielkie spadki, a indeksy w Europie są głównie na minusach. Inwestorzy oczekują na odczyt inflacji w USA, by ocenić perspektywy dla stóp proc. w tym roku. Dolar osłabia się.
Odczyty inflacji za luty ze strefy euro i za styczeń z USA będą oceniane w kontekście perspektyw dla obniżek stóp procentowych przez EBC i Fed. Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek prawdopodobnie ponownie obniży stopy. W poniedziałek głos zabierze szefowa EBC, a w kolejnych dniach zaplanowano liczne wystąpienia bankierów z Fed i BoE.
Inflacja, rozwój sztucznej inteligencji, a także wzrost świadomości ekologicznej mają wyraźny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. W jaki sposób firmy mogą ich przyciągnąć?
Czy kredyty będą droższe, tańsze, czy będzie łatwiej kupić mieszkanie? - Wszystko wskazuje na to, że w dłuższym terminie stopy procentowe będą spadały, ale w tym roku (...) pozostaną na obecnym poziomie. W najbliższym czasie większej poprawy bym się nie spodziewał. Inflacja prawdopodobnie w drugiej połowie roku znowu nam wzrośnie - powiedział w programie "Newsroom" WP Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Stres, inflacja, uzależnienia i problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów - to niektóre czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus