Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
105.00+0.10Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2026 r. w przedziale 1,5–4,3 proc. - wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. NBP przyjął w projekcji utrzymanie działań osłonowych w obecnej formie do końca horyzontu projekcji.
Inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2024 roku w przedziale 2,8–4,3 proc., w 2025 r. w przedziale 2,2–5,0 proc., a w 2026 r. w przedziale 1,5–4,3 proc. - wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Wzrost cen w południowokoreańskiej gospodarce ponownie przyspieszył. Odczyty inflacyjne za luty okazały się wyższe niż zakładano, co stawia pod znakiem zapytania ewentualną decyzję o złagodzeniu nastawienia banku centralnego.
Chiny wyznaczyły cel wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. na 2024 rok, a inflacja na koniec tego roku ma wzrosnąć do około 3 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu z prac rządu.
Inflacja konsumencka w Turcji wspięła się na najwyższy poziom od 15 miesięcy przebijając prognozy ekonomistów, którzy i tak spodziewali się jej przyspieszenia. Stawia to bank centralny w trudnym położeniu w związku z ogłoszonym już wcześniej zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych.
Inflacja w Szwajcarii okazała się minimalnie wyższy od oczekiwań ekonomistów, to równocześnie przyjął on najniższą wartość od października 2021 roku.
W piątek publikowane były dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro za luty. Wskaźnik HICP obniżył się z 2,8% r/r do 2,6% r/r, ale odczyt był rozczarowujący, tj. wyższy od oczekiwań ustawionych na poziomie 2,5% r/r. Oprócz poziomu negatywnie zaskoczyła również struktura. Inflacja bazowa cofnęła się tylko nieznacznie, z 3,3% r/r do 3,1% r/r (konsensus 2,9% r/r)...
W lutym na przekór projekcji banku centralnego inflacja w Turcji wyraźnie wzrosła. Skala zwyżki zaskoczyła także ekonomistów.
Wzrost cen w Turcji ponownie mocno przyspiesza i prawdopodobnie w lutym osiągnął najwyższy poziom od 15 miesięcy. Sugerować to może konieczność powrotu przez bank centralny do polityki zacieśniania i podwyżek stóp procentowych.
Szalejące stopy procentowe, upadła waluta i galopująca inflacja - z takim stanem gospodarki zmierza się ulubiony kierunek turystyczny Polaków. Poza tym okazało się, że PKB Polski może i nie jest w najgorszym stanie, ale też i powodów do zadowolenia brak. I jeszcze te hipoteki.... Przedstawiamy przegląd najciekawszych wydarzeń ekonomicznych zeszłego tygodnia na wykresach.
Inflacja konsumencka w Polsce nieubłaganie zmierza do celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 2,5 proc. Ale jednocześnie najważniejszy proces, który pozwala na ten powrót z dalej inflacyjnej podróży, czyli deflacja cen producentów w przemyśle, wykazuje pewne oznaki wygasania. Czy zbliżamy się już do absolutnego końca wielkiej fali inflacyjnej z lat 2022-2023, czy też wręcz przeciwnie: tuż przed metą zawrócimy i znów zaczniemy mieć problemy z wahaniami cen?
Problemem pozostaje jednak silna presja cenowa w sektorze usług, co utrzymuje na podwyższonym poziomie wskaźnik inflacji bazowej w eurolandzie.
Wydatki Amerykanów w styczniu wzrosły zgodnie z prognozami. Mocniej wzrosły ich dochody. Z kolei odczyty inflacyjne miały mieszany wydźwięk.
W dalszym ciągu tempo spadku
siły nabywczej euro jest zbyt szybkie zarówno jak na standardy EBC jak i wymagania
Niemców.
Inflacja spadła we Francji w lutym, ale mniej niż oczekiwano, wynika z opublikowanych w czwartek rano wstępnych danych.
Inflacja spadła i posiadacze obligacji skarbowych powinni się mieć na baczności. Oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją spadnie, a...
Wtorkowa sesja na Wall Street miała mieszany przebieg. Z jednej strony przemysłowy Dow Jones stracił 0.2%, a z drugiej technologiczny Nasdaq zyskał tyle samo. Na taki przebieg handlu wpływ miały zdecydowanie słabsze od oczekiwań dane o nastrojach Amerykanów. Sugerują one, że gospodarka może radzić sobie gorzej, ale Fed może coraz bardziej myśleć o obniżkach stóp, jeśli inflacja będzie spadać. Dlatego tak ważne będą jutrzejsze dane o dynamice cen PCE. Indeks nastrojów...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus