Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości GC.FUT (GOLD)
2762.590+3.900(+0.14%)Gold Spot - Złoto
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W Azji na giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy poszukują tzw. bezpiecznych przystani w czasie wyraźnego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. Na rynku walutowym dolar zyskuje do euro. Tanieje złoto - podają maklerzy.
Amerykańska inflacja wcisnęła gaz do dechy wbrew oczekiwaniom ekonomistów, a Europejski Bank Centralny spuszcza z tonu - tak w skrócie można podsumować najważniejsze dane makroekonomiczne mijającego tygodnia. Nie zabrakło jednak innych niespodzianek.
Wzrostowa passa na złocie jest kontynuowana. Kruszec ustanawia nowe rekordy, przebijając kolejny ważny próg wyceny. Eksperci są zdania, że geopolityka i polityka monetarna banków centralnych tworzą dogodne warunki dla dalszych zwyżek.
Obawa eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie skłoniła inwestorów do poszukiwania „bezpiecznych przystani”. Złoto zdrożało ustanawiając nowy rekord ceny, informuje Bloomberg.
Notowania miedzi rosną i znajdują się blisko 15-miesięcznego maksimum w związku z poprawą perspektyw dla globalnego popytu. Zyskują też inne metale, w tym cynk i złoto.
Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.
Ceny złota biją historyczne rekordy. Powody do zadowolenia mogą mieć nie tylko posiadacze sztabek, monet czy biżuterii z królewskiego kruszcu, ale także inwestujący bezpośrednio w akcje kopalni złota. Sprawdzamy, jak sobie radzą kursy największych graczy na rynku i czy ten pociąg już odjechał.
Umocnienie dolara spowodowane raportem o inflacji w marcu w USA osłabiło notowania złota, które taniało po trzech wzrostowych sesjach z rzędu.
Zwiększenie rezerw złota przez NBP do 20 proc. całości rezerw nastąpi do 2025 r. - poinformowała pierwsza wiceprezes NBP Marta KIghtley.
Cena złota rosła we wtorek trzecią sesję z rzędu ustanawiając nowy rekord.
Analitycy z optymizmem wyczekują rozpoczęcia sezonu wynikowego amerykańskich korporacji. To dostarczyciele „kilofów i łopat” dla cyfrowej gorączki złota mają napędzić wzrost zysków w indeksie S&P500.
Władze Państwa Środka zwiększają rezerwy złota w najszybszym tempie na świecie, tymczasem obywatele kraju również uciekają w kruszec i związane z nim instrumenty, szukając aktywów, które nie są powiązane z chińską gospodarką i rynkiem akcji. FOMO doprowadziło do zawieszenia handlu jednym z ETF-ów.
Cena złota nadal bije rekordy dzięki słabnięciu dolara, w którym jest notowane.
Nowy tydzień na rynku złota zaczął się od ustanowienia nowego rekordu. Powodowane jest to niepewnością co do kierunku podążania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, ale z przewagą oczekiwań na szybsze obniżki stóp.
Dolarowe notowania złota ustanowiły nowy nominalny rekord wszech czasów, przebijając się ponad poziom 2 300 USD za uncję trojańską.
Notowania kruszcu wspięły się na historyczne wyżyny. Nie brak jednak czynników, które będą sprzyjać dalszym wzrostom - nawet do 3000 USD za uncję.
Rosyjska Duma Państwowa pracuje nad projektem ustawy nakładającym dodatkowy podatek na wydobycie złota. Ma on zagwarantować dodatkowe 15 mld rubli do budżetu państwa do końca roku. Pieniądze te będą rekompensatą za zduszony eksport kruszcu – podaje agencja Interfax.
Zimbabwe Gold (ZiG) to nowa, oparta na złocie waluta, którą zarządzający Bankiem Rezerw Zimbabwe John Mushayavanhu wprowadził w piątek, zastępując nią dotychczasowego lokalnego dolara (ZWL) - informuje dziennik „New Zimbabwe”.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus