Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości GC.FUT (GOLD)
2637.740-7.360(-0.28%)Gold Spot - Złoto
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Ceny złota wzrosły w piątek, wspierane przez słabszy kurs dolara i spadające rentowności obligacji skarbowych, po tym jak dane z amerykańskiej gospodarki wskazały na spowolnienie inflacji. Niemniej jednak jastrzębia polityka stóp procentowych prowadzona przez Rezerwę Federalną nadal utrzymuje notowania złota na drodze do tygodniowej straty – podaje agencja Reuters.
Na koniec listopada w posiadaniu NBP było ponad 14,4 mln uncji złota. To o 677 tys. uncji złota więcej niż na koniec października – wynika z piątkowych danych NBP.
NBP zwiększył w listopadzie zasoby złota do 14,411 mln uncji z 13,734 mln uncji miesiąc wcześniej - wynika z bazy danych NBP.
Na koniec listopada w posiadaniu NBP było ponad 14,4 mln uncji złota. To o 677 tys. uncji złota więcej niż na koniec października – wynika z piątkowych danych NBP.
W czwartek cena złota wzrosła o symboliczne 0,20 proc., częściowo odrabiając straty z poprzedniego dnia. Ten niewielki wzrost nastąpił po decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która przyjęła bardziej ostrożne podejście, sygnalizując ograniczenie planowanych cięć stóp procentowych w 2025 roku.
W listopadzie odnotowano rekordowe dostawy złota do Indii. Nadspodziewanie wysokie dane mogą być jednak spowodowane błędem w obliczeniach.
W Azji na głównych giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy są w słabych nastrojach po tym, jak Rezerwa Federalna przedstawiła prognozy mniejszej liczby obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Bez zmian utrzymał stopy procentowe Bank Japonii (BoJ). Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro. Bitcoin kosztuje ponad 101.000 USD. Rosną ceny złota - informują maklerzy.
W Azji na głównych giełdach indeksy się wahają. Inwestorzy przygotowują się na ostatnie w tym roku postanowienie Fed w sprawie polityki pieniężnej i oczekują wskazówek dotyczących ścieżki dla stóp procentowych w USA w przyszłym roku. Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro. Bitcoin kosztuje powyżej 103.000 USD. Stabilne są ceny złota - informują maklerzy.
W Azji na głównych giełdach indeksy przeważnie spadają przed ogłoszeniem decyzji ws. polityki pieniężnej kluczowych banków centralnych na świecie. Na rynku walutowym USD jest stabilny wobec euro i JPY. Bitcoin kosztuje powyżej 106.000 USD. Rosną ceny złota - informują maklerzy.
Cena złota lekko wzrosła w poniedziałek, notując zwyżkę o 0,28 proc. Inwestorzy z napięciem wyczekują decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), która ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.
W 2025 roku dla inwestorów najbardziej atrakcyjną klasą aktywów może być rynek akcji, dobre stopy zwrotów mogą zapewnić złoto oraz obligacje skarbowe - oceniają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe TFI".
W Azji na głównych giełdach indeksy spadają po słabych danych makro z Chin, które negatywnie wpływają na sentyment na szerszych rynkach. Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro. Bitcoin kosztuje powyżej 104.000 USD. Rosną ceny złota - informują maklerzy.
Miniony tydzień przyniósł kilka istotnych informacji, oczekiwanych zmian, ale także zaskoczeń. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wykresów minionego tygodnia, które rzucają nowe światło na kształtującą się ekonomiczną i gospodarczą rzeczywistość.
W piątek ceny złota spadły, po tym jak w poprzedniej sesji kruszec osiągnął najwyższy poziom od ponad pięciu tygodni. Spadek ten zbiegł się z umocnieniem się dolara amerykańskiego. Mimo to złoto zmierza ku tygodniowemu wzrostowi, wspieranemu oczekiwaniami na przyszłotygodniową obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną – podaje agencja Reuters.
NBP w październiku zakupił 7,5 ton złota i jego udział w rezerwach wynosi ponad 17,7 proc. - podał bank centralny.
Jak poinformował Ludowy Bank Chin, w listopadzie po raz pierwszy od kwietnia zwiększył rezerwy złota. Zakupów dokonał w czasie korekty cen złota na światowych rynkach. W 2023 r. Chiny były największym nabywca królewskiego kruszcu, ale w tym roku prawdopodobnie ustąpią miejsca Polsce.
Ceny złota spadły w czwartek o ponad 1 proc., ponieważ inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków po wcześniejszym wzroście do najwyższego poziomu od pięciu tygodni. Spadek ten nastąpił w oczekiwaniu na zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej w USA, które odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Popyt na złoto będzie wysoki - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus