Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.16-0.57(-1.51%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Czwartkową sesję na GPW charakteryzowała przewaga popytu, ale nie wszystkie spółki będą wspominać ją dobrze. Na wieść o złożeniu wniosku o upadłość załamał się kurs Rafako. Wewnętrzne tarcia na szczytach Cyfrowego Polsatu sprawiły, że notowania spółki traciły nawet 10%.
Obie handlowe grupy, zyskując w środę po 5 proc. wypychały benchmark dużych spółek do góry. Obie firmy są też w tym roku mocno przecenione i słabsze od WIG20. Czy to zapowiedź zmiany w sztafecie?
CCC coraz mocniej puka w drzwi WIG20, domagając się powrotu do reprezentacyjnego indeksu z GPW. Sesja w środę była podporządkowana reakcji inwestorów na wyniki modowej spółki. Euforia na akcjach sprawiła, że wycena majątku głównego akcjonariusza CCC wzrosła na jednej sesji o ponad pół miliarda złotych. W cenie były akcje także innych detalistów z rynku głównego.
We wtorek mieliśmy do czynienia z wyjątkowo dobrym sentymentem do rynków wchodzących przez rewelacje z Chin. Wydatnie korzystała na tym GPW, którą wspierał także taniejący do złotego dolar oraz wyraźne wzrost cen surowców.
Główne indeksy warszawskiej giełdy rosną, w tym WIG20 idzie w górę o 1,8 proc. Akcje KGHM zyskują ok. 5 proc., w ślad za wzrostem cen miedzi i znajdują się na poziomie najwyższym od połowy lipca 2024 r. Dobrze radzą sobie spółki z sektora energetycznego. Kolejny dzień mocno zniżkuje 11 bit studios.
WIG20 zdołał
zakończyć dzień na plusie po mocnym piątkowym spadku, co jednak nie jest oznaką
siły polskiego rynku akcji.
W poniedziałek na GPW panują mieszane nastroje, a indeks WIG20 rośnie o 0,1 proc. Analitycy oczekują trochę lepszego klimatu na rynku, który powinien mieć lekkie wsparcie po ogłoszeniu informacji o IPO Żabki.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. Na plan pierwszy wybił się spadek WIG20, który stracił przeszło 2 procent przy blisko 3,5 mld złotych obrotu, gdy na całym rynku obrócono akcjami za około 3,8 mld złotych przy spadku indeksu WIG o 1,7 procent.
W dniu rozliczania kontraktów terminowych ulotnił się fantastyczny sentyment, który jeszcze dzień wcześniej napędzała wzrosty na światowych giełdach. WIG20 raził słabością nawet na tle innych spadających indeksów.
Na warszawskim parkiecie zniżkują niemal wszystkie główne i branżowe indeksy, w tym WIG20 idzie w dół o ponad 1 proc. Jak oceniają analitycy, w piątek można spodziewać się podwyższonej zmienności, ze względu na tzw. "trzy wiedźmy", czyli wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych. Ponadto po piątkowej sesji nastąpią zmiany w indeksach: mWIG40 i sWIG80.
Podczas gdy światowe rynki akcji świętowały obniżkę stóp procentowych w USA, główny indeks warszawskiej giełdy zakończył czwartkową sesję na zerze. WIG20 obciążyła odcięta dywidenda Orlenu i wyjątkowo słaby dzień w wykonaniu Allegro. Po drugiej stronie rynku znalazły się Dino i KGHM.
Po południu na GPW mieszane nastroje. WIG nieznacznie rośnie. Wśród blue chipów lekko pogłębił się spadek kursu Allegro, ale zwiększyła skala zwyżki Dino. Zdaniem analityków, ze względu na piątkowe wygasanie serii kontraktów terminowych m. in. na WIG20, dopiero początek przyszłego tygodnia pokaże, w jakiej kondycji jest warszawski rynek.
Na GPW zwyżkują niemal wszystkie blue chipy, w tym KGHM i Dino idą w górę o ponad 4 proc. WIG20 notuje niewielki spadek, na co duży wpływ ma odjęcie dywidendy z Orlenu. Indeksowi ciąży także Allegro, którego akcje spadają o 7,9 proc. Drugi dzień z rzędu idzie w dół 11 bit studios.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus