Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20LV
37.15+0.56(+1.53%)BETA ETF WIG20LEV
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W dniu rozliczania kontraktów terminowych ulotnił się fantastyczny sentyment, który jeszcze dzień wcześniej napędzała wzrosty na światowych giełdach. WIG20 raził słabością nawet na tle innych spadających indeksów.
Na warszawskim parkiecie zniżkują niemal wszystkie główne i branżowe indeksy, w tym WIG20 idzie w dół o ponad 1 proc. Jak oceniają analitycy, w piątek można spodziewać się podwyższonej zmienności, ze względu na tzw. "trzy wiedźmy", czyli wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych. Ponadto po piątkowej sesji nastąpią zmiany w indeksach: mWIG40 i sWIG80.
Podczas gdy światowe rynki akcji świętowały obniżkę stóp procentowych w USA, główny indeks warszawskiej giełdy zakończył czwartkową sesję na zerze. WIG20 obciążyła odcięta dywidenda Orlenu i wyjątkowo słaby dzień w wykonaniu Allegro. Po drugiej stronie rynku znalazły się Dino i KGHM.
Po południu na GPW mieszane nastroje. WIG nieznacznie rośnie. Wśród blue chipów lekko pogłębił się spadek kursu Allegro, ale zwiększyła skala zwyżki Dino. Zdaniem analityków, ze względu na piątkowe wygasanie serii kontraktów terminowych m. in. na WIG20, dopiero początek przyszłego tygodnia pokaże, w jakiej kondycji jest warszawski rynek.
Na GPW zwyżkują niemal wszystkie blue chipy, w tym KGHM i Dino idą w górę o ponad 4 proc. WIG20 notuje niewielki spadek, na co duży wpływ ma odjęcie dywidendy z Orlenu. Indeksowi ciąży także Allegro, którego akcje spadają o 7,9 proc. Drugi dzień z rzędu idzie w dół 11 bit studios.
Sesja środowa na rynku warszawskim skończyła się skromnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,35 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,26 procent. Obrót w koszyku blue chipów zbliżył się do 1,07 mld złotych, gdy na całym rynku wyniósł niespełna 1,25 mld złotych.
Środa na GPW i innych światowych rynkach upłyneła pod znakiem oczekiwania na wieści zza oceanu. W indeksie WIG20 na morzu czerwieni wyróżniały się tylko pojedyncze zielone wyspy. Przetaczająca się przez Polskę powódź wpłynęła m.in. na akcje spółek deweloperskich oraz producentów wykładzin.
Środowe notowania na GPW przebiegają bez wyraźnego kierunku. WIG20 oraz WIG oscylują wokół poziomu odniesienia. Relatywnie dobrze radzą sobie banki notowane wśród blue chipów, przy czym mBank rośnie o 2,7 proc. i jest liderem w indeksie. Zdaniem analityków, w środę na rynkach akcji możliwa jest podwyższona zmienność, w oczekiwaniu na wieczorną decyzję Fed.
Notowania wtorkowe na rynku warszawskim skończyły się solidarnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 1,75 procent przy blisko 1,26 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,48 procent przy 1,41 mld złotych obrotu.
Wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy zwyżkują. W WIG20 najmocniej rośnie kurs akcji PZU.
Nie pomogły osłabiający się dolar, ani zwyżki cen surowców. Uwaga na GPW koncertowała się na przecenie akcji PZU w reakcji na skutki powodzi w południowo-zachodniej Polsce. W grę wchodziła także odcięta od kursu dywidenda. Słabszy przez to WIG20 wyróżniał się skalą spadków na tle rynków oczekujących już na decyzję FOMC w sprawie rozpoczęcia cięcia stóp procentowych w USA.
Większość głównych indeksów warszawskiej giełdy zniżkuje. W WIG20 najmocniej drożeją papiery LPP, Kęt i CD Projektu, z kolei największą przeceną dalej objęte są akcje PZU.
Główne indeksy warszawskiej giełdy lekko zniżkują. W WIG20 najmocniej spadają akcje PZU.
Finałowa sesja tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 1,84 procent z licznikiem pokazującym przeszło 1,32 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,52 procent przy 1,47 mld złotych obrotu.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus