Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
BiznesRadar.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej. [x]
Wiadomości WIG20
2849.22+17.59(+0.62%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

To był już 7. z rzędu wzrostowy tydzień na głównych indeksach GPW. WIG20 w tym roku zyskał już ponad 13 proc., a szeroki WIG jest już „milimetry” od historycznego rekordu. Nie byłoby to możliwe bez giełdowych banków, których indeks poprawił w piątek historyczny szczyt. Wisienką na torcie był świetny debiut Diagnostyki, której wartość urosła o blisko jedną czwartą w pierwszym dniu notowań.


Warszawska giełda jest w czwartek jednym z najsilniejszych rynków w Europie. Główny indeks WIG20 rośnie o ponad 2 proc., a mWIG40 znalazł się blisko historycznego maksimum. Dobrze radzi sobie sektor bankowy, w tym PKO BP i Pekao zyskują po ponad 3 proc. Zdaniem analityków, za zwyżkami stoi kapitał zagraniczny, a w zasięgu WIG20 jest pobicie ubiegłorocznych maksimów.

Główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 rośnie o 2,1 proc., do 2.445 pkt. Większość banków notowanych w indeksie zyskuje ponad 2 proc. Notowany w mWIG40 ING Bank Śląski idzie do góry o ponad 8 proc.


Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,84 procent, gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,76 procent. Obrót w koszyku blue chipów przekroczył 1,07 miliarda złotych, gdy na całym rynku sięgnął 1,35 miliarda złotych. Aktywność była zatem czytelnie większa od dwóch poprzednich sesji, które – mimo dynamicznego skoku zmienności i emocji – nie przyciągnęły do gry naprawdę dużych...

Po niezłym początku sesji WIG20 nie poszedł za ciosem i wraca do 2400 pkt. Nowe rekomendacje mają wpływ na notowania CD Projektu i Millenium, a wyniki - na Santandera i Synektika.

Główne indeksy warszawskiej giełdy lekko spadają lub znajdują się na poziomie bliskim wtorkowego zamknięcia. Większość kursów blue chipów zmienia się o nie więcej niż 1 proc. Czwarty raz z kolei przecenione są akcje PKO BP, spadają też kursy większości z dziesięciu największych giełdowych banków. Najmocniejszą spółką w indeksie WIG20 jest CD Projekt.


Wtorkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły odreagowanie poniedziałkowego spadku. WIG20 wzrósł o 1,03 procent przy zwyżce indeksu szerokiego rynku WIG o 0,96 procent. Odbicie zostało zagrane przy obrocie, który liczony tylko dla WIG20 wyniósł 793 miliony złotych, co można uznać za skromną przeciwwagę dla sesji poniedziałkowej skończonej przez indeks z licznikiem obrotu pokazującym 742 miliony złotych.

W ostatnim czasie okazuje się, że przecena na WIG20, wywołana presją z rynków zewnętrznych jest okazją do zakupów, bo przynosi na kolejnej sesji wyraźne odbicie. We wtorek indeks blue chipów odrobił ponad połowę spadków wywołanych wojną handlową, która wzburzyła światowymi rynkami w poniedziałek.

Po rozpoczęciu wtorkowej sesji główne indeksy lekko zwyżkują. Relatywnie dobrze radzą sobie spółki z segmentu handlu detalicznego, a słabe są banki, szczególnie te, które notowane są w WIG20. Silniejsze od blue chipów są spółki zaliczane do podmiotów o średniej kapitalizacji.

Historyczne stopy zwrotu w pierwszym miesiącu roku wykreowały mit efektu stycznia, za którym stać może kilka czynników. Trudno wskazać jednoznacznie, co popchnęło GPW do wzrostów w tym roku, ale wiadomo, jak w przeszłości, po mocnym styczniu, zachowywały się indeksy giełdowe w Warszawie. Faktem jest, że takiego otwarcia jak w 2025 r. roku, WIG20 nie miał od 23 lat.


Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,78%, do poziomu 2390 pkt. mWIG40 zniżkował 1,42%, podczas gdy sWIG80 „oddał” 0,45%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld złotych.

Mocnymi spadkami indeksów giełdowych skończyła się poniedziałkowa sesja na GPW, w czasie której inwestorzy reagowali na zatwierdzone i zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowe taryfy celne. Niepewność co do wpływu wojny handlowej na światową gospodarkę i konsekwencji z nią związanych, wzmogło wzrost awersji do ryzyka, który skończył się wyprzedażą na rynkach akcji.

W poniedziałek na GPW wszystkie główne indeksy od rana są na minusie, w tym WIG20 traci ponad 2 proc. Największe spadki wśród blue chipów notuje Allegro.

W poniedziałek po rozpoczęciu sesji tracą wszystkie spółki z WIG20. Sam indeks spada o 2,3 proc. Inwestorzy analizują wpływ decyzji Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady, Meksyku i Chin.


Główne indeksy warszawskiej giełdy w piątek po południu znajdują się na lekkich minusach. Na indeks mWIG40 negatywnie wpływa kilkunastoprocentowy spadek XTB, jednak równoważy go wzrost kursu Asseco Poland. Styczeń dla indeksu WIG20 jest szczególnie udany. Indeks wzrósł od początku tego miesiąca o niemal 11 proc. co oznacza, że był on silniejszy od głównych indeksów rynków bazowych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus