Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości WIG20
2194.06+16.03(+0.74%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Po bardzo słabym lipcu początek czerwca przyniósł mocną
przecenę polskich akcji. Z tej okazji
postanowiliśmy sprawdzić, co w takiej sytuacji podpowiadają historyczne wzorce.
Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach rozpoczęła się paniką w Azji, przecena rozlała się również na Europę i USA - stwierdził w poniedziałkowym komentarzu analityk DM BOŚ Konrad Ryczko. Zauważył, że od ostatniego szczytu WIG20 stracił już blisko 13 proc.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł gwałtowny i mocną przecenę głównego indeksu, WIG20, o 3,2%, do poziomu 2266 pkt. mWIG40 zniżkował 3,79%, podczas gdy sWIG80 zanotował spadek o -4,48%. Obroty na szerokim rynku wyniosły ponad 2mld złotych.
Na warszawskiej giełdzie nadal trwa wyprzedaż akcji i ok. 90 proc. spółek notowanych na GPW spada. Zniżkują wszystkie główne indeksy, a największe spadki utrzymują się na indeksach sWIG80 i mWIG40, które idą w dół o po ok. 5,2 proc.
Warszawska giełda znajduje się pod presją doniesień z rynków światowych. Gwałtowne umocnienie jena zmusiło inwestorów do panicznej wyprzedaży akcji. Na to nakładają się obawy o recesję i napięcia na Bliskim Wschodzie.
W poniedziałek złoty i polska giełda zareagowały na globalne zawirowania na rynkach. WIG20 traci ponad 3 proc., a kursy wszystkich notowanych w nim spółek spadają od 2 do nawet 5 proc. Z kolei złoty osłabił się w stosunku do euro i franka szwajcarskiego.
WIG20 zniżkował o przeszło 4%, reagując na giełdowy krach w Japonii oraz
nasilający się lęk przed recesją w Stanach Zjednoczonych.
WIG20 po otwarciu sesji spada o ponad 3,9 proc. do 2.246,38 pkt., najmocniej wśród blue chipów tracą na wartości papiery Alior Banku i CD Projektu z kolei WIG zniżkuje o ponad 3,8 proc. do 78.503,17 pkt.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim została podyktowana przez nastroje na rynkach bazowych. Czwartkowe spadki na Wall Street w kontekście rosnących obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki zbudowały dodatkowe napięcie przed comiesięcznymi danymi z rynku pracy w USA.
Czerwień zdominowała notowania na giełdach w USA, Azji i Europie.
Na warszawskiej giełdzie trwa wyprzedaż akcji i ok. połowa spółek notowanych na GPW spada. WIG20 traci ok. 1 proc., zniżkuje większość spółek grupowanych w indeksie. Słaby jest sektor bankowy, akcje Aliora, który przed sesją opublikował raport kwartalny, idą w dół o 1,6 proc.
Na warszawskiej giełdzie podaż przeważała nad popytem już od początku czwartkowej sesji, ale jej zakończenie przyniosło nieoczekiwane pogłębienie strat na głównych indeksach GPW. Wśród spółek z indeksu WIG20 na plusie czwartkową sesję zakończyły jedynie dwie spółki.
Wartości głównych indeksów warszawskiej giełdy wzrosły wobec porannych poziomów. Spadek WIG20 wyhamował, natomiast sWIG80 rośnie. Zdaniem analityków, GPW podąża obecnie śladem giełd amerykańskich. W przypadku pozytywnych nastrojów za Oceanem, w najbliższym czasie nie jest wykluczone odbicie na GPW.
Warszawska giełda powróciła do spadków. WIG20 zniżkuje o 0,85 proc. i znajduje się w okolicach 2.400 pkt. Wśród blue chipów, relatywnie mocno rośnie mBank, który zyskuje 1,67 proc. po publikacji wyników za II kw. 2024 r. Ponad 2 proc. tracą: Kęty i Budimex.
Indeksowi WIG20 udało się wczoraj odbić od wsparcia na poziomie 2385 pkt. i zakończyć sesję solidnym 1,5%-owym wzrostem, dodatkowo popartym wysokimi (jak na standardy ostatnich tygodni) obrotami. Największy dodatni wpływ miały notowania Orlenu (+2,3%), KGHM (+4,6%) i Dino (+4,0%)...
Główne indeksy odreagowują wtorkowe spadki i WIG20 rośnie o 1,1 proc. Ponad 4 proc. zyskuje KGHM. Lekko zyskuje Dino po ostatnich dwóch tygodniach zniżek. Zdaniem analityków, na GPW nie jest wykluczone negatywne przesilenie, w trwającej obecnie konsolidacji.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus