Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości WIG20
2852.72+3.50(+0.12%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus


Warszawska giełda jest w czwartek jedną z silniejszych w Europie. WIG20 rośnie o ok. 1 proc., głównie dzięki zwyżce Budimeksu, Pekao i PKO BP. Zdaniem analityków, perspektywy dla spółek notowanych na GPW są dobre. Sprzyjają im niemieckie plany wydatków zbrojeniowych oraz dobre sygnały płynące z polskiej gospodarki.

Warszawska giełda rozpoczęła czwartkową sesję od wzrostów. WIG20 odrobił już z nawiązką wtorkowe straty i znajduje się na poziomie kilkanaście pkt. powyżej bariery 2.600 pkt. Pozytywnie wyróżnia się Pepco, ze zwyżką o ponad 6 proc., natomiast JSW notuje spadek w podobnej skali i jest jedną z najsłabszych spółek na GPW. Zdaniem analityków, obraz rynku wydaje się sprzyjać dalszym wzrostom.

Kurs akcji Pepco rośnie o ponad 7 proc., do 18,75 zł. WIG zwyżkuje o 0,4 proc.

Kurs akcji Pepco rośnie o ponad 7 proc., do 18,75 zł. Spółka opublikowała raport wynikowy za drugi kwartał bieżącego roku obrotowego. WIG zwyżkuje o 0,4 proc.

Flagowy indeks polskiej giełdy nie może od wielu lat nadążyć za tempem wzrostu rozpędzonych odpowiedników z Niemiec czy USA oraz z całą pewnością nie oddaje kondycji polskiej gospodarki. Może czas porzucić ten jeden z pierwszych symboli kapitalizmu postkomunistycznej Polski i zaproponować nowy indeks? Byli tacy, co próbowali, ale się nie udało.


WIG20
zanotował przeszło 3-procentową zwyżkę po fatalnej sesji dzień wcześniej. Po obrotach widać, że zagraniczny kapitał powrócił
na warszawski parkiet.

Sytuacja na GPW zmieniła się o 180 stopni: WIG20 szybko odrabiał wczorajsze straty:

Warszawska giełda nadrabia wtorkowe spadki. WIG20 rośnie o ok. 3,5 proc., a WIG o 3 proc. Część strat odrabiają banki, wśród których najsilniejsze są Pekao, PKO BP i Alior, a więc te spółki, które we wtorek spadały najmocniej w indeksie blue chipów. Alior idzie do góry o ponad 5 proc. Mocno rosną spółki ukraińskie, a Celon Pharma zyskuje ok. 13 proc.

We wtorek na zamknięciu sesji indeks WIG20 spadł o 3,9 proc. i znalazł się na poziomie lekko poniżej 2.500 pkt. Zarówno indeks, jak i niektóre spółki będące jego komponentami oddały wzrost z ostatnich kilku tygodni. Zdaniem analityków, WIG20 znajduje się w korelacji z otoczeniem i trudno oczekiwać wyhamowania zniżek w oderwaniu od sentymentu na światowych giełdach.


Sesja wtorkowa na rynku warszawskim skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 3,92 procent przy blisko 1,76 miliarda złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 3,51 procent z licznikiem pokazującym przeszło 2,21 miliarda złotych.

Sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu o 3,92 proc.

Na warszawskiej giełdzie nadal trwają silne spadki: WIG20 i WIG tracą po ponad 3 proc. Wyprzedawane są akcje banków, wśród których PKO BP, Pekao i Alior idą w dół po ponad 5 proc. Wyhamował spadek spółek ukraińskich. Zdaniem analityków, warszawska giełda traci m. in. z powodu oddalającego się pokoju na Ukrainie. Jak oceniają, w krótkim terminie na GPW może przeważać sentyment negatywny.

Wyprzedaż na GPW akcji największych spółek odbywała się niemal na wyścigi, o czym świadczy skala przeceny oraz wyższe od średnich obroty. W dół indeks pociągnęły przede wszystkim banki, ale spadki były szerokie i objęły wszystkie 20 spółek z WIG20. Efektem jest najgorsza sesja indeksu od września 2022 r. kiedy następowała kulminacja bessy.

Indeks spółek o największej kapitalizacji spada o ok. 3,3 proc., do 2.515 pkt., a WIG zniżkuje 3 proc. i znajduje się na poziomie ok. 89.800 pkt. Największe giełdowe banki zniżkują o 3-5 proc., a wśród nich najsłabsze są Pekao, Alior i PKO BP.

Wszystkie główne i branżowe indeksy giełdowe spadają, przy czym zniżka WIG20 wynosi ok. 3 proc. Jedną z najsłabszych branż jest sektor bankowy, pięć banków notowanych wśród blue chipów spada najmocniej w indeksie, a skala zniżek wynosi 3-4 proc. Najsilniejszymi spółkami na GPW są producenci wyposażenia wojskowego, a wśród najsłabszych znajdują się spółki ukraińskie.

Wtorkowa sesja na GPW rozpoczęła się od głębokich spadków indeksów. Za pretekst do wyprzedaży mogły posłużyć cła Trumpa i wstrzymanie militarnej pomocy USA dla Ukrainy. WIG20 tracił ponad 2% i pod kreską znajdowały się akcje wszystkich blue chipów. Najwięcej na szerokim rynku spadały jednak notowania ukraińskich spółek.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus