Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mało jest krajów na świecie, gdzie inflacja stale przekracza 100 proc. rdr. Jednym z nich jest Wenezuela, która zaraportowała 1,7 proc. inflacji mdm - o najniższy odczyt od marca 2022 roku.
Po sześciu miesiącach z mocnymi wzrostami średnich kwot płaconych za mieszkania w IV kw. 2023 r. inflacja na rynku sprzedaży mieszkań zerwała się do galopuj. W kilku największych polskich miastach stawki rosły w dwucyfrowym tempie w ujęciu kwartalnym – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
W styczniu inflacja CPI w Szwajcarii spadła do najniższego poziomu od 2021 roku i już od 8 miesięcy grzecznie mieści się w celu banku centralnego.
Najważniejsze zagrożenia dla biznesu to inflacja, konflikty geopolityczne i niepewność makroekonomiczna, a wyzwania to dostosowanie się do nowych regulacji, odpowiedzialne wykorzystanie AI oraz zrównoważony rozwój.
Po raz pierwszy od sześciu kwartałów ceny mieszkań rosną w Polsce szybciej niż inflacja. To jest w dużej mierze efekt stymulacji kredytowej. Prawda jest jednak też taka, że to efekt normalizacji sytuacji w gospodarce: rosną dochody ludności, znikł strach, realne ceny znów rosną. Nie da się łatwo zatrzymać realnego wzrostu cen w długim okresie. Oddam tutaj głos brytyjskiemu ekonomiście Adairowi Turnerowi, by pokazać, dlaczego i co można z tym zrobić.
Po podwyżce zasiłku pogrzebowego z 4 tys. do 7 tys zł. rząd planuje objąć go coroczną waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych: średnia inflacja konsumencka lub emerycka plus 20 proc. realnego wzrostu płac - poinformował portal money. pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.
Na rynku walutowym od czasu publikacji raportu NFP panuje marazm. Kurs EUR/USD po spadku na początku ubiegłego tygodnia w okolice 1,0720 odbił w stronę 1,08. Rynek czeka na kolejny impuls. Wydaje się, że może nim być jutrzejszy odczyt inflacji z USA. Na Wall Street panuje wciąż duży optymizm czego pokłosiem były nowe maksima głównych benchmarków giełdowych. VIX – wskaźnik nazywany potocznie indeksem strachu - cały czas znajduje się przy dolnej bandzie przedziały wahań...
InPost od 1 marca 2024 roku podniesie ceny usług dla klientów biznesowych - wynika z opublikowanego na stronie InPostu cennika.
Kalendarium wydarzeń makroekonomicznych dla Polski na ten tydzień zawiera nieliczne interesujące pozycje. Na pierwszy plan wysuwa się zaplanowana na czwartek publikacja styczniowej inflacji konsumenckiej. Jak co roku ten odczyt będzie prezentowany jeszcze na starych na wagach w koszyku (z 2023). Jego rewizję, opartą o najnowsze wagi, poznamy dopiero w marcu. Mimo to dane będą dość interesujące ze względu na skalę zmiany rocznej dynamiki cen...
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdą się dane o inflacji za styczeń ze Stanów Zjednoczonych. Istotne dla perspektyw polityki monetarnej w USA mogą być zaplanowane na najbliższe dni wystąpienia bankierów z Fed. Rynek pozna też m. in. dane o PKB z europejskich gospodarek. Chiny obchodzą Księżycowy Nowy Rok.
W ciągu kilku lat ceny skipassów w alpejskich kurortach wzrosły o przynajmniej 50%. Ekonomiści z Incrementum sugerują, że to nie tyle kwestia aprecjacji narciarskich karnetów, co spadku siły nabywczej wspólnotowej waluty
Nadchodzi okres ważnych zmian podatkowych napędzanych takimi czynnikami jak globalna reforma podatkowa, zmiany technologiczne i inflacja - wynika z międzynarodowego badania w obszarze Podatków i Cen Transferowych EY. Wskazano, że przedsiębiorstwa wielonarodowe obawiają się, że globalna reforma podatkowa doprowadzi do podwójnego opodatkowania.
Rozpędzona miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, zaskakująca wolta prezesa Glapińskiego, "podatek Belki", inflacja w Turcji i grający odważnie - jak w hokeja - Czesi z koroną. Oto nasze podsumowanie mijającego tygodnia na wykresach.
Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC uważa, że obniżka stóp w eurolandzie jest prawdopodobna w tym roku, bo inflacja słabnie zmierzając do osiągnięcia docelowych 2 proc. w 2025 roku, informuje Bloomberg.
Do najniższego poziomu od trzech lat spadła w styczniu inflacja cen towarów i usług konsumenckich w węgierskiej gospodarce, doświadczonej największym wzrostem cen spośród krajów Unii Europejskiej.
Ceny konsumenckie w norweskiej gospodarce spowolniły w styczniu tempo wzrostu do najniższego od trzech miesięcy, jednak rynek liczył na lepszy rezultat. Tymczasem ceny producentów spadły najwolniej również od trzech miesięcy.
Inflacja na Węgrzech ponownie – i znów pozytywnie – zaskoczyła ekonomistów. Zgodnie z oczekiwaniami w styczniu odnotowano mocne wyhamowanie wzrostu cen, ale spadek inflacji CPI u naszych „bratanków” był nawet głębszy od założeń.
Inflacja bazowa średnioroczna w 2024 roku wyniesie ok. 5 proc. - poinformował w telewizji BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus