Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.60-0.40Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wzrost cen w australijskiej gospodarce utrzymywał pod koniec ubiegłego roku spadkową tendencję. Pobudza to zakłady na rychłe obniżki stóp przez Bank Rezerw Australii.
Wzrost cen w brytyjskich sklepach systematycznie wyhamowuje. W styczniu inflacja spadła do najniższego poziomu od ponad półtora roku.
Jak podkreśla Forbes, biznes największych sieci spożywczych wzrósł w ubiegłym roku aż o ponad 20 proc. Największe zyski odnotowało czterech liderów. Nie bez znaczenia miała w tej kwestii inflacja.
Szef Narodowego Banku Szwajcarii uważa, że inflacja może ponownie przyspieszyć, choć nie powinna przekroczyć celu banku centralnego. Prawdopodobnie nie będzie wymagać dodatkowych działań ze strony władz monetarnych, co może cieszyć posiadaczy kredytów frankowych.
Końcówka minionego rynku na brytyjskim rynku pracy była dosyć słaba. Widmo recesji, pozostająca na wysokim poziomie inflacja oraz wysokie koszty finansowania zewnętrznego mocno ograniczyły popyt na pracę, przekładając się na silny spadek liczby wakatów.
Tydzień na światowych rynkach finansowych będzie intensywny. W środę i czwartek decyzje zakomunikują banki centralne z USA i Wlk. Brytanii, a we wtorek z Węgier. Z eurolandu napłyną wstępne odczyty inflacji za styczeń i PKB za IV kw. W piątek pojawi się raport z rynku pracy USA (payrolls) za I. Na giełdach uwaga skupi się na wynikach big-techów, m.in. Apple, czy Microsoft.
Szeroka publiczność nie interesuje się już dziś inflacją tak, jak rok temu. Ale wśród ekonomistów spadek inflacji budzi nie mniejsze emocje niż jej wcześniejszy wzrost. Ścierają się różne teorie, wyjaśnienia, idee. Niosą one różne implikacje dla scenariuszy na najbliższe kwartały, ale też dla kształtu polityki makroekonomicznej w przyszłości. Narasta przekonanie, że inflacja została położona na łopatki, ale nie jest ono jeszcze dominujące.
Gigantyczna inflacja, jaka miał miejsce rok temu na Festiwalu
Pizzy, wróciła do normy, ale ceny dalej rosną. Za ofertę „Jesz i pijesz, ile
chcesz” płaci się obecnie połowę więcej niż jeszcze trzy lata temu, za samą
pizzę ceny wzrosły jeszcze mocniej.
Nowojorskie indeksy roztrwoniły wzrosty wywołane niższą od oczekiwań
inflacją PCE. Katastrofę zaliczyły notowania Intela, który srodze rozczarował
prognozami na bieżący kwartał.
Wyniki kolejnej edycji, realizowanego co pół roku badania, dotyczącego największych obaw i lęków Polaków, pokazują, że na pierwszy plan tym razem wysuwa się temat zdrowia. To jest trochę zaskakujące, bo poprzednio przez długi czas najbardziej niepokoiła rodaków inflacja.
Na wczorajszym posiedzeniu Rady Prezesów EBC została podjęta decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro bez zmian - stopa refinansowa wynosi 4,5%, a depozytowa 4%. Jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku. Zgodnie z opublikowanym komunikatem po posiedzeniu, Rada oczekuje, że w bieżącym roku inflacja dalej będzie się obniżać, ze względu na wygasające efekty szoków energetycznych oraz zatorów podażowych. Na podstawie aktualnej oceny sytuacji, Rada uważa, że...
Słabnąca inflacja i potencjalne obniżki stóp procentowych w 2024 roku mogą przyciągnąć inwestorów z powrotem na ścieżkę IPO dzięki poprawie płynności na rynkach oraz perspektywie uzyskania oczekiwanego zwrotu z inwestycji - wynika z EY Global IPO Trends Q4 2023.
Podwyżki oczekuje w tym roku 60 proc. polskich pracowników, a prawie co trzeci (30 proc.) chce sam o nią wystąpić - wynika z badania Monitor Rynku Pracy przedstawionego przez Randstad.
W tym roku emeryci i renciści mogą liczyć na dwukrotną waloryzację świadczeń, o ile średnia inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Resort rodziny stawia ostatnie szlify na projekcie ustawy, który opublikuje w tym tygodniu - dowiedział się money.pl. Utrzymane zostaną "trzynastki" i "czternastki".
Odsetek polskich pracowników, którzy w 2024 r. oczekują wzrostu pensji, wynosi 60 proc., a co trzeci sam planuje wyjść do pracodawcy z taką inicjatywą - wynika z 54. edycji badania "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez Randstad. Głównymi argumentami za wyższym wynagrodzeniem są inflacja i przekonanie o wysokiej jakości swojej pracy.
Słabnąca inflacja i potencjalne obniżki stóp procentowych w 2024 roku mogą przyciągnąć inwestorów z powrotem na ścieżkę IPO dzięki poprawie płynności na rynkach oraz perspektywie uzyskania oczekiwanego zwrotu z inwestycji - wynika z EY Global IPO Trends Q4 2023.
Templeton Global Equity Group konstruktywnie podchodzi do globalnych rynków akcji w 2024 r. Główne czynniki obejmują szanse na miękkie lądowanie w USA, dowody, że stopy proc. osiągnęły szczyt, a także poprawę perspektyw Chin. Inflacja w Japonii i oczekiwania wzrostu zysków dobrze wróżą akcjom.
W rozpoczynającym się tygodniu dla inwestorów istotne będą posiedzenia banków centralnych, o stopach procentowych zadecydują EBC, Chiny, Japonia, Kanada, Norwegia i Turcja. W centrum uwagi rynków znajdą się też dane makro - wstępny odczyt PKB za IV kw. i inflacja PCE z USA, niemiecki indeks Ifo i styczniowe, wstępne odczyty PMI. Wyniki podadzą m. in. Tesla i Netflix.
W zestawieniu globalnych ryzyk na najbliższe dwa lata znalazły się dwa czynniki ekonomiczne - inflacja i spodziewane spowolnienie gospodarcze - wynika z „Global Risks Report 2024”. Z tymi wyzwaniami wiąże się...
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus