Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości INFR.MAK
104.700.00Inflacja r/r (M)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Inflacja w styczniu wyniosła 3,8-4 proc. – powiedział PAP ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Dodał, że w I kwartale można spodziewać się dalszej szybkiej dezinflacji.
Cezary Kochalski z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilna polityka pieniężna. Jeśli jednak inflacja będzie niska, możliwa jest obniżka stóp później w tym roku, informuje Bloomberg.
Po wtorkowej wyprzedaży na giełdach, spowodowanej odczytem CPI w USA, w środę nie było już po niej śladu - rynki akcji na Starym Kontynencie i w USA notują lekkie wzrosty. W Wlk. Brytanii inflacja zaskoczyła tym razem po pozytywnej stronie. Rynki śledziły komentarze bankierów centralnych.
Kontrakty terminowe na indeks rynku akcji w USA odnotowują w środę wzrosty, nadrabiając straty po ostatnim gwałtownym spadku wartości. Zwrot ten nastąpił w obliczu danych wskazujących, że inflacja nie obniżyła się w oczekiwany sposób, co wprowadziło dodatkową niepewność odnośnie do planów Rezerwy Federalnej dotyczących obniżek stóp procentowych w 2024 roku – podaje agencja Reuters.
PKB strefy euro spadł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. Przyczyniły się do tego wysoka inflacja i stopy procentowe i słaby popyt zewnętrzny, jak wynika z danych Eurostatu.
Wyższe od oczekiwań styczniowe dane o amerykańskiej inflacji wywołały wczoraj skokowy wzrost awersji do ryzyka i 1.5% spadki na Wall Street. Inflacja w styczniu obniżyła się do 3.1% r/r z 3.4% na koniec 2023 roku, ale rynek oczekiwał zdecydowanie silniejszego spadku do 2.9% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.3% m/m wobec 0.2% m/m poprzednio. Ceny w ujęciu bazowym natomiast zwiększyły się o 0.4% m/m. To również więcej niż przed miesiącem. Jest to sygnał, że...
Europejski Bank Centralny potrzebuje dodatkowych dowodów na to, że inflacja wraca do celu, zanim będzie mógł rozpocząć luzowanie polityki pieniężnej - oświadczył Luis de Guindos, wiceprezes instytucji.
Po raz pierwszy od ponad dwóch lat ceny żywności w Wielkiej Brytanii spadły i jest to jedna z głównych przyczyn tego, że roczna stopa inflacji w styczniu. wbrew prognozom nie wzrosła, lecz pozostała na poziomie 4 proc. - podał w środę urząd statystyczny ONS.
Polska waluta słabnie od czasu publikacji danych inflacyjnych ze Stanów
Zjednoczonych. Uporczywie wysoka inflacja w Ameryce może pokrzyżować rachuby na
rychłe cięcia stóp procentowych w Fedzie.
Wczoraj publikowane były styczniowe dane o inflacji konsumenckiej w USA. Wskaźnik CPI obniżył się z 3,4% r/r do 3,1% r/r, ale wypadł powyżej oczekiwań rynkowych uplasowanych na 2,9% r/r. W ujęciu m/m wyr. sez. odnotowany został wzrost o 0,3%. Do tego inflacja bazowa (bez żywności i energii) w ujęciu rocznym stabilizowała się na poziomie 3,9% r/r, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście 0,4% m/m wyr. sez. Taki zestaw danych w połączeniu z wciąż mocniejszym od oczekiwań...
Ekspert Capgemini Invent analizuje dane dotyczące inflacji i prognozuje, jak będą się kształtować ceny w przyszłości, czy spadek inflacji...
Wyższa niż się spodziewano inflacja w USA w styczniu spowodowała, że rynek oczekuje rozpoczęcia obniżek stóp o miesiąc później niż zakładał jeszcze w poniedziałek.
Trwająca hossa w USA od początku opierała się na założeniu, że o ile Fed dynamicznie zacieśniał politykę monetarną, to w końcu spadająca inflacja i presja na gospodarkę zmuszą bankierów do rychłych obniżek stóp procentowych.
Choć w najbliższych miesiącach inflacja bazowa w Polsce będzie dalej się obniżać, to ze względu na napięty rynek pracy i odbudowę popytu konsumpcyjnego w drugiej połowie 2024 r. wskaźnik ten może ponownie rosnąć - oceniają ekonomiści. Trudno określić funkcję reakcji obecnej RPP, ale ewentualny spadek inflacji bazowej do pasma odchyleń od celu mógłby być odebrany przez Radę jako sygnał trwałego spadku inflacji.
Pojawia się coraz więcej sygnałów, że w tym roku ciężko będzie liczyć na obniżki stóp procentowych w Polsce. Pomimo tego, że inflacja w styczniu 2024 r. może obniżyć się do ok. 4 proc., to kolejne miesiące są pod tym względem bardzo niepewne. Szczególny niepokój budzą ceny energii.
Po publikacji danych na temat CPI w Stanach Zjednoczonych w styczniu, polska waluta osłabiła się, do ok. 4,339/EUR, z poziomu ok. 4,32/EUR. Inflacja CPI w USA okazała się wyższa od oczekiwań.
W styczniu w USA inflacja wyniosła 3,1proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 2,9 proc.
Wygląda na to, że inflacja w największej gospodarce
świata jest bardzo „lepka”, co może uniemożliwić Rezerwie Federalnej wiosenne
cięcie stóp procentowych.
Inflacja wyniosła w USA w styczniu 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 3,1 proc. rok do roku - wynika z najnowszych danych. Na wskaźnik czekali inwestorzy z całego świata. Bo sugeruje on, kiedy Stany Zjednoczone mogą zacząć obniżać stopy procentowe. Złoty zareagował na dane spadkiem wartości.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus