Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN
4.2622+0.0061(+0.14%)EUR/PLN 1:1 - euro/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Polska waluta nadal osłabia się wobec euro, a kurs EUR/PLN przebił poziom 4,40. Dochodowość SPW rośnie. Zdaniem analityków, rynek redukuje swoje zbyt optymistyczne oczekiwania co do obniżek stóp procentowych banków centralnych, a w dłuższym terminie nie jest zagrożony zarówno trend aprecjacyjny PLN, jak i trend spadku rentowności obligacji.
We wtorek polska waluta nadal osłabiała się, jednak kurs EUR/PLN nie przebił poziomu 4,40. Rentowności krajowych obligacji od kilku dni wahają się, a we wtorek lekko rosły. Zdaniem ekonomistów, PLN powinien pozostać stosunkowo mocny. Rentowności SPW mogą rosnąć w średnim terminie.
Otoczenie globalne będzie determinować w najbliższym czasie trend złotego. W krótkim terminie notowania EUR/PLN powinny oscylować przy 4,35, możliwa jest jednak kontynuacja wzrostowej korekty - oceniają ekonomiści. Na krajowym rynku długu, w krótkim horyzoncie, prawdopodobne jest uspokojenie nastrojów.
Po publikacji wyższych od spodziewanych danych o inflacji konsumenckiej w USA w grudniu, złoty nieznacznie osłabił się wobec euro i dolara. Rentowności obligacji skarbowych rosną na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, w kolejnych tygodniach kurs EUR/PLN może podążać w kierunku 4,30, a EUR/USD do poziomu powyżej 1,10.
We wtorek polska waluta nieznacznie osłabia się wobec euro do ok. 4,347, po decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Rentowności krajowych obligacji spadają. Zdaniem analityków, zarówno na kurs EUR/PLN, jak i rentowności SPW, wpływ będą mieć przede wszystkim dane na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w czwartek.
Po publikacji danych z rynku pracy w USA, złoty nieco osłabił się wobec euro, do 4,36, ale dwie godziny później kurs EUR/PLN spada do ok. 4,34. Rentowności krajowych obligacji spadają.
W czwartek kurs EUR/PLN waha się w przedziale 4,345-4,354. Rentowności SPW nieznacznie spadły. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie polska waluta będzie pod wpływem rynków bazowych. Rentowności krajowych obligacji mogą rosnąć, jednak w kolejnych miesiącach prawdopodobny jest scenariusz dalszego spadku dochodowości krajowego długu.
Aktywa ryzykowne mogą jeszcze pozostawać pod presją, a polski złoty może krótkoterminowo oscylować między 4.32 a 4,37 względem euro, podczas gdy w dalszej części tygodnia można oczekiwać prób powrotu do trendu spadkowego rentowności SPW - oceniają ekonomiści.
Polska waluta nadal znajduje się pod presją podaży i kurs EUR/PLN rośnie, jednak w środę wzrost zatrzymał się na poziomie 4,37. Rentowności SPW zwyżkują. Zdaniem ekonomistów, o dalszym kursie rodzimej waluty oraz dochodowości SPW zadecyduje m. in. wydźwięk protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.
Proces globalnej realizacji zysków może być kontynuowany w pierwszych tygodniach 2024 r., co może wesprzeć wzrosty kursów EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio w kierunku 4,41 i 4,04 - wskazują ekonomiści. Trendy spadkowe rentowności krajowych SPW mogą być kontynuowane w średnim i długim horyzoncie.
W 2024 r. kurs EUR/PLN zbliży się do 4,20-25 - prognozują ekonomiści ING. Za umocnieniem krajowej waluty przemawia napływ kapitału z zagranicy i środków z UE, wysokie stopy NBP oraz nadwyżka w bilansie obrotów bieżących.
W krótkim terminie notowania EUR/PLN powinny utrzymać się w przedziale 4,34-4,36 - wskazują ekonomiści. W dłuższym horyzoncie krajowa waluta ma szanse na umocnienie.
Na koniec 2023 r. notowania złotego i rentowności polskich obligacji stabilizują się. Kurs EUR/PLN wynosi 4,339, a USD/PLN znajduje się na poziomie 3,919.
W czwartek kurs EUR/PLN niemal nie zmienia się wobec poziomów ze środy, brak także dużych zmian rentowności krajowych obligacji. Zdaniem analityków, brak części inwestorów z powodu okresu międzyświątecznego, może sprzyjać chwilowym chaotycznym wahaniom polskiej waluty.
W czwartek rano notowania EUR/PLN utrzymują się przy 4,33, po lekkim wzroście. Kurs USD/PLN wynosi 3,897. Rentowności skarbowych papierów wartościowych pozostają bez większych zmian.
W środę kurs EUR/PLN prawie nie zmienia się, podczas gdy amerykańska waluta wyraźnie osłabia się wobec euro. Na krajowym rynku długu rosną rentowności SPW, pomimo spadków rentowności papierów na rynkach bazowych. Zdaniem ekonomistów, do końca roku rynki pozostaną w stabilizacji.
W okresie świąteczno-noworocznym kalendarz makro nie będzie specjalnie zapełniony, notowania EUR/PLN nadal utrzymują się w okolicy 4,33, a rentowności papierów wartościowych zmieniły się o kilka punktów bazowych.
Biorąc pod uwagę niższą aktywność inwestorów w okresie przedświątecznym, notowania EUR/PLN powinny stabilizować się w okolicy 4,33 - wskazują ekonomiści. Na krajowym rynku długu, w krótkim terminie, możliwe jest dalsze wypłaszczenie krzywej.
Skończył się rok 2022. Do historii rynków finansowych przejdzie jako wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ jest to pierwszy rok w ostatnim stuleciu, kiedy zarówno w przypadku amerykańskich akcji ,...
2023-01-02 12:11:17
Kurs EUR/PLN przebił poziom 4,72 osiągając wartości niewidziane od 2009 r. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drugiej najważniejszej pary walutowej, USD/PLN balansującej w okolicach...
2021-11-25 13:04:44
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus