Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN
4.3437+0.0072(+0.17%)EUR/PLN 1:1 - euro/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Eurozłoty powinien utrzymać się w trendzie bocznym i oscylować wokół poziomu 4,33 - oceniają ekonomiści. Na wycenę SPW główny wpływ będą miały czynniki zewnętrzne, możliwe są spadki dochodowości. Istotne dla rynkowych nastrojów mogą być publikowane w środę dane makro.
Do końca roku kurs EUR/PLN poruszać się będzie wokół poziomu 4,33, zmienność może być niewielka - prognozują ekonomiści Banku Millennium. Dla krajowego rynku długu w najbliższych dniach kluczowy będzie projekt budżetu na 2024 r., który we wtorek ma zostać przyjęty przez rząd.
Kurs EUR/PLN niemal nie zmienił się podczas piątkowej sesji i obecnie jest na poziomie 4,31. Rentowności krajowych papierów spadały. Zdaniem ekonomistów, w przyszłym tygodniu rynki FX i FI będą pod wpływem danych z rynku krajowego.
Kurs EUR/PLN w czwartek rano spadł do poziomu 4,295, po czym powrócił do 4,32. Rentowności obligacji spadły i 10-letnie SPW są kwotowane w okolicy 5,15 proc. co oznacza, że są najdroższe od niemal 2 lat. Zdaniem ekonomistów, krajowa waluta jest silna i do końca roku potencjał jej dalszego umocnienia jest ograniczony.
Wtorkowa sesja na rynku FX przyniosła niewielką deprecjację polskiej waluty w stosunku do euro, do poziomu ponad 4,34. Rentowności krajowych obligacji spadały o ok. 10 pb. na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie kurs EUR/PLN może znów testować poziom ok. 4,315, a SPW do końca roku mogą obniżyć się o kolejne 10-20 pb.
W środę kurs EUR/PLN rósł o ok. 0,3-0,4 proc. i znajdował się w przedziale 4,336-4,340, ale po ogłoszeniu decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, złoty zaczął się umacniać. Dochodowości polskich obligacji spadają, rentowność krajowych 10-latek wynosi 5,35 proc. i jest najniższa od lipca tego roku.
We wtorek rynki FX i FI podążają w ślad za trendami globalnymi. Kurs EUR/PLN znajduje się poniżej 4,326. Rentowności krajowych obligacji spadają, w środkowej części krzywej spadek jest dwucyfrowy. Rynek czeka na piątkowe dane z rynku pracy.
W piątek kurs EUR/PLN był stabilny, mimo osłabienia euro wobec dolara, na rynku krajowych obligacji rentowności spadały o 3-6 pb. Zdaniem ekonomistów, brak jest impulsów do deprecjacji złotego, który może jeszcze umacniać się pod koniec roku. Spadać mogą rentowności SPW na długim końcu krzywej.
W czwartek kurs EUR/PLN podążał w ślad za euro, które osłabiło się po pozytywnych danych dotyczących inflacji w największych gospodarkach Europy Zachodniej. Dochodowość polskich obligacji rosła. Zdaniem ekonomistów, tendencja spadkowa rentowności obligacji zarówno globalnie, jak i w Polsce powinna być kontynuowana.
W czwartek kurs EUR/PLN podążał w ślad za euro, które osłabiło się po pozytywnych danych dotyczących inflacji w największych gospodarkach Europy Zachodniej. Dochodowość polskich obligacji rosła. Zdaniem ekonomistów, tendencja spadkowa rentowności obligacji zarówno globalnie, jak i w Polsce powinna być kontynuowana.
W środę kurs EUR/PLN wzrósł do ok. 4,34. Dochodowości krajowych obligacji spadały, w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem ekonomistów, środowe osłabienie złotego jest odreagowaniem i polska waluta w dalszym ciągu znajduje się w trendzie aprecjacyjnym.
We wtorek kolejny raz złoty umocnił się wobec euro. W ciągu dnia kurs EUR/PLN sięgnął 4,34, co oznacza najniższy poziom od marca 2020 r. Rentowności krajowych obligacji spadały.
W połowie listopada japoński Nikkei 225 dotarł do poziomów swoich tegorocznych szczytów z czerwca, lipca, sierpnia i września br. ustanowionych w okolicach najwyższego poziomu tego indeksu od 33 lat i na razie utknął w tygionie(dziś -0,12 proc.). Wśród głównych indeksów giełdowych Azji i Oceanii największe spadki notowały Hang Seng w Hongkongu (-0,98 proc.) i Straits Times w Singapurze (-0,73 proc.). Wśród pozostałych głównych indeksów rynków akcji rynków akcji tego...
Przy pustym kalendarium makro we wtorek dla złotego kluczowe będą nastroje na rynkach globalnych; jest szansa na kontynuację trendu spadkowego pary EUR/PLN - oceniają ekonomiści. W krótkim terminie rentowności SPW mogą pozostawać w trendach bocznych. Wydarzeniem dnia na krajowym FI będzie aukcja sprzedaży obligacji MF.
W tym tygodniu na rynku obligacji trwała korekta, rosły rentowności papierów zarówno o krótkim, jak i średnim oraz długim okresie zapadalności. Kurs EUR/PLN spadał. Zdaniem ekonomistów, polska waluta w perspektywie krótkoterminowej może nadal umacniać się, do ok. 4,20-4,25.
W czwartek na rynku walutowym i długu trwa spokojna sesja. Kurs EUR/PLN waha się wokół poziomu odniesienia, rentowności SPW rosną na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, złoty może spaść do ok. 4,30. Rentowności SPW mogą rosnąć, pod wpływem przeszacowania oczekiwań rynkowych co do przyszłego poziomu stóp procentowych w Polsce.
Inwestorzy utrzymują pozytywne nastawienie do polskiej waluty, więc możliwe są dalsze spadki EUR/PLN do 4,35 lub niżej - oceniają ekonomiści. Na rynku długu czynniki krajowe podbijają rentowności, wbrew trendom globalnym.
Polska waluta lekko umocniła się wobec euro, do 4,367, a rentowności SPW nieznacznie wzrosły. Zdaniem analityków, sentyment globalny sprzyja polskiemu rynkowi walutowemu i długu, ale kurs EUR/PLN jest już nisko i w dłuższej pespektywie trudno będzie o dalsze umacnianie złotego.
Po ostatnim umocnieniu złotego notowania mogą ulec korekcie w przeciwnym kierunku, choć od góry kurs EUR/PLN ogranicza nadal bariera 4,40 - oceniają ekonomiści. Uwagę rynku przykują krajowe i zagraniczne dane makro.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus